Pozor, milovníci Švédska! Ve Fjällbacke není v bezpečí ani turista!

Ráda bych všechny zanícené čtenáře švédských detektivek upozornila na mou oblíbenou sérii příběhů z Fjällbacky.

Městečko Fjällbacka (autor F.A.E., zdroj Wikipedia)
Městečko Fjällbacka (autor F.A.E., zdroj Wikipedia)

 

Knížky oblíbené švédské autorky Camilly Läckberg se ke mně dostaly úplnou náhodou – jako vánoční dárek od přítele. Paradoxně mi tehdy pod stromeček nadělil čtvrtý díl této série. A aby to bylo ještě vtipnější, vůbec jsem to netušila, jen mi bylo pořád divné, že autorka zmiňuje v knize minulé události, které v knize nedávaly smysl.

Pamatuji se, že jsem si tehdy jen stále dokola říkala, proč hlavní aktérka Erica Falcková pořád mluví o postavách, po kterých v knize nebyla ani památka.  Kniha mne ale nesmírně nadchla a vydala jsem se pro další díly do knihovny a následné narozeniny mi doplnily sbírku na kompletní. Musím ale přiznat, že jsem asi jediný čtenář na světě, který celou sérii četl na přeskáčku, protože ani místní knihovna neměla všechny díly.

Ale zpátky ke knihám. Prvním dílem série je Ledová princezna – Isprinsessan. Hlavní postava knihy Erika se po náhlé smrti rodičů vrací do svého rodného městečka na západním pobřeží, do obce Fjällbacka. Zanedlouho poté ale objeví svou přítelkyni z dětství Alexandru, zavražděnou ve vaně. Zpočátku váhavě, ale pak se stále rostoucí zvědavostí se Erica rozhodne zjistit, kdo za smrtí přítelkyně vězí. Místní detektiv Patrick Hedström má také podezření týkající se Alexandřiny smrti a oba začnou na pátrání po vrahovi pracovat společně.

Änglamakerskan od Camilly Läckberg
Änglamakerskan od Camilly Läckberg

 

Tato sympatická dvojice se následně objeví ve všech dílech. Nejkouzelnější na těchto knihách je fakt, že se každá z postav pozvolna vyvíjí a čtenář pomalu poznává všechny obyvatele Fjällbacky (především osazenstvo policejní stanice) s jejich všedními starostmi a radostmi.

Čeho by si měli čtenáři v knize povšimnout: převážně toho neskutečného množství kávy, které švédská policie denně zkonzumuje. Takzvaná „fika“ se objevuje v knize na každé třetí stránce a o množství skořicových šneků, které knihou projdou, ani nemluvě. V jednotlivých dílech se čtenář může také blíže seznámit se všemi stránkami aktuální švédské společnosti, od motocyklových gangů, alkoholismu, přes nacistickou minulost až po v dnešní době populární TV reality a nebo mužské rodičovské „dovolené“. Takže, kdo si myslí, že Fjällbacka nemá čtenáři co nabídnout, se pořádně mýlí!

Obaly knih Camilly Läckberg bezpečně poznáte
Obaly knih Camilly Läckberg bezpečně poznáte

 

Na motivy románů byla natočena také série filmů, takže také hezkou podívanou.

Autorka článku Marta Slepánková

Jazyková korektura Ludmila Doudová

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *