Poznávací značky aut ve Švédsku

Není to tak dávno co jsem četl někde na českých stránkách článek o SPZkách. Tuším, že nějaký chytrák zase vymyslel úžasnou změnu, a ta bude mít jediný efekt… Někdo se pěkně nahrabe a k ničemu pořádnému to stejně nebude, a nebo můžu začít tento článek jinak.

Určitě většina z vás, starších 30 let, si vzpomene na skvělou hru během jízdy v autě rodičů, oni řídili (otec se musel soustředit, takže v jste museli být ticho, jinak dorazila migréna) a vy jste museli tedy sedět vzadu. Já osobně bych si troufl říct, že jsem znal svého času většinu espézetek, a tak jsem přesně věděl odkud auto je.

Jak to je ovšem tady ve Švédsku? Musím říct, že systém zde mi přijde asi jako nejlepší. Přemýšlím k čemu vlastně je informace o tom, z jakého kraje je vozidlo, resp. majitel. Kdo to potřebuje na cestě vědět… Tady na to šli úplně z jiné strany. Musím říct, že podle mě z té nejlepší.

Každé vozidlo vyfasuje svoji SPZ už ve fabrice a jde s ním celý život. Jaké to má výhody? Úžasné. Existuje zde databáze vozidel, resp. espézetek, která má několik úrovní, chcete-li přístupů. Pochopitelně tu nejvyšší má policie a státní orgány. Na nižší úrovni jsou potom třeba servisy, benzínové pumpy či volně přístupná databáze na webu. Tady je seznam výhod, na které bych rád upozornil:

Náhradní díly

Máte problém s vozidlem a nechcete do autorizovaného servisu nebo do servisu vůbec? Tady ve Švédsku si strašně hodně lidí opravuje svoje auta samo. Řídit tady mohou mladí už od 16 let a pořizují si speciálně upravená auta, kterým se říká Epatraktor (v nějakém dalším článku se tomuto fenoménu mladých ve Švédsku budu věnovat). Mladí si vlastně sami předělávají auta, takže dostávají školu „automechanika“. Např. v obchodě jménem BILTEMA (něco mezi Bauhausem, Obi, Baumaxem, Řempem, Mototechnou apod., každopádně zde najdete všechny chlapy, ale i ženy), kde veškeré součástky koupíte. Buď přímo v obchodě nebo v teple domova najedete na jejich webové stránky, najdete si rubriku Bil (švédsky auto), do okénka napíšete svoji poznávací značku a systém vám vypíše seznam všech součástek, které k danému autu patří. Potom už stačí jen vyrazit se správným dílem k pokladně.

Náhradní díly či další drobnosti koupíte samozřejmě i na benzínových pumpách. Minulý týden jsem potřeboval koupit motorový olej a odešla mi žárovka ve světle. Když jsem oslovil obsluhu benzínové pumpy, tak se mě zeptali na moji poznávací značku a ze skladu jsem dostal přesně to, co bylo určeno pro náš typ vozu (značka, model, motorová a karosériová verze, rok výroby…). Nehrozí, že by jste si domů donesli špatný díl.

Policie

V Česku či na Slovensku vás zastaví Policie a chce po vás občanku, řidičák a techničák. Tady? Chtěli po mě řidičák a v jednom případě pas, než jsem měl svou švédskou legitimaci. V počítači, který se součástí každého policejního vozu, si najdou vaši espézetku a ví přesně o jaké auto jde, kdo je majitel, jak je na tom auto s technickou prohlídkou apod.

Chcete si koupit starší auto a chcete znát jeho historii?

Stačí najet na webovou adresu Transportstyrelsen a zde napsat espézetku daného auta. Vyjedou vám základní technické informace o vozidle jaké znáte z velkého technického průkazu a dále počet předcházejících majitelů. Pokud chcete vědět více, tak za poplatek můžete dokonce dostat jmenný seznam předešlých majitelů.

Tak trochu stranou je potom možnost vlastní registrační značky. Za poplatek (tuším 5.000 švédských korun) je to možné. Zde jsou samozřejmě určitá pravidla jaké jméno nebo nápis můžete použít, ale to určitě vysvětlovat nemusím.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

4 komentáře: „Poznávací značky aut ve Švédsku

 • Profilový obrázek
  2019-03-12 (10:42)
  Permalink

  k tomu linku na švédske značky sa nedá pripojiť.. www21.vv.se/fordonsfraga nebude v ňom chyba?

  Reagovat
  • Sverige.cz
   2019-03-13 (16:57)
   Permalink

   Divné, asi došlo ke změně. Dal jsem do článku jinou adresu, na které lze informace také zjistit.

   Reagovat
 • Profilový obrázek
  2012-10-21 (10:52)
  Permalink

  Ahoj sousede 🙂

  premyslim nad dovozem meho auta z CR ale chci mit svedske registracni znacky.

  Mas stim nejake zkusenosti?

  diky za jakykoliv napad

  Reagovat
  • Pavel
   2012-10-21 (11:26)
   Permalink

   No covece, to nevim. To bude asi lepsi vznest dotaz na Skatteverket..? To jsi me docela zaskocil. Dobry dotaz, zkusim se nejak poinformovat, ale neslibuji tak rychlou odpoved…
   Jo a jen tak mimochodem, Ty by jsi jezdil ve Fabce, kdyz mas doma Golfika…?

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *