Poznávací zájezd Norsko, Dánsko, Finsko, Švédsko

Norsko, Švédsko, Finsko. Státy Skandinávie. A nesmíte zapomenout ani na dánské království. Tyto všechny státy navštívíte s cestovní kanceláří Pangeo tours na poznávací cestě na nejsevernější bod pevninské Evropy, na Nordkapp.

Nejede se pouze za tímto nejvzdálenějším bodem, navštívených míst je mnoho.
Prvním zážitkem je samotná plavba trajektem z německého Rostocku do dánského Gedseru. Ačkoliv dnes už většina lidí trajektem plula, přece jenom to není každodenní záležitost.
Druhý den ráno jsme už v hlavním městě Dánska, v Kodani. Těm, kdo jsou zvyklí na velké metropole, může Kodaň připadat malá, ale rozhodně ne nezajímavá. Od zábavního parku Tivoli, kolem radnice, katedrály a kostelů, kolem královského paláce a přístavu, hradu a pevnosti dojdete až k Malé mořské víle, symbolu Kodaně.

Ještě ten den plujeme dalším trajektem z dánského Helsingoru do švédského Helsingborgu.
Další zastávkou na naší trase je opět hlavní město, tentokrát království švédského, Stockholm.
Z turistického hlediska můžeme Stockholm rozdělit na tři části. Staré město, část moderní resp. královská a část, kde jsou umístěna muzea.

Přes Uppsalu, Sundsvall a Umeå směřuje naše cesta po pobřeží Botnického zálivu, na jehož severu překročíme hranice do Finska. Po návštěvě Rovaniemi, které je administrativním a obchodním centrem finské nejsevernější provincie, Laponska, překročíme Polární kruh. Není tam jen čára přes silnici, ale velké centrum s muzei, restauracemi, zábavním parkem apod. Hlavně tu najdete i poštu, ze které můžete poslat v kteroukoliv roční dobu vánoční pohled. Skutečně vám dojde až před vánoci, i když ho do schránky vhodíte v červenci.

Další cestou na sever dorazíme k Jezeru Inari, které v chladných letech může být od listopadu do června zcela zamrzlé. Jeho rozloha je více než 1000 km² a leží v široké sníženině tektonicko-ledovcového původu. Přestože má bažinaté břehy a může tu být hodně komárů, vycházky kolem jezera jsou okouzlující.

Ještě dále na sever překročíme hranice do Norska, čtvrté skandinávské země. Nordkapp je sice považován za nejsevernější bod pevninské Evropy, ale v podstatě je už na ostrově, který se jmenuje Mageroya. Vy si to ale vůbec nemusíte uvědomit, protože na ostrov nejedete ani lodí, ani po mostě, ale podmořským, 6870 metrů dlouhým tunelem. Pak je tu ještě jedna věc. Turistické centrum, které navštívíte, není úplně tím nejsevernějším bodem. Pokud byste se pěšky vydali na poloostrov na západ (i na dohled) od zmíněného centra, můžete se geograficky dostat ještě asi o 1 km severněji. Bude tam ale dost foukat. Vychutnejte si půlnoční slunce nad Severním ledovým oceánem z turistického centra, kde můžete zakoupit i certifikát o návštěvě tohoto geograficky zajímavého místa.

Naše cesta otočí směrem na jih a až po švédské hranice vede Norskem.

Po zastávce v Altě, jejíž oblast byla osídlena již minimálně 4200 let př. n. l., což dokazují archeologické nálezy nástěnných maleb uchovaných na kamenech v jihozápadní části města, se zastavíme ještě v Narviku, nejsevernějším norském námořním přístavním městě. Zároveň je to nejsevernější město v Norsku napojené na železniční síť. Paradoxně není napojeno na železnici Norska, ale sousedního Švédska.

Konečně vjedeme na Lofoty, kde spíme v kempu. Celé souostroví tvoří asi 80 ostrovů a jeho název z norštiny znamená Rysí noha (lo rys, fot noha). Rozhodně se jedná o jedno z nekrásnějších míst celého Norska. Páteřní silnicí E10 projíždíme jednotlivé ostrovy až na samý jih do Reine, odkud se na pevninu vracíme trajektem do Bodo. Navštívíme rybářské osady, kostel, či muzeum, a hlavně fotíme nádhernou a drsnou přírodu.

Jak pokračujeme na jih, opět překročíme, teď obráceně a v Norsku, polární kruh. Nedaleko pod ním se nachází ledovec Svartisen, který leží v národním parku Nasjonalpark Saltfjellet og Svartisen. Jedná se o jeden z největších a nejvýznamnějších parků v Norsku. Ledovec samotný je druhým největším ledovcem pevninské Evropy. Dostanete se k němu pěší tůrou po přeplutí jezera Svartisvatnet.

K jednomu z nejdůležitějších měst norského severu patří Trondheim. S přibližně 170 tis. obyvateli je zároveň třetím největším v Norsku. Jeho původní název je Nidaros a Nidaroský dóm je nejmohutnější středověké architektonické dílo v celém Norsku. Jižně od dómu najdeme Arcibiskupský palác. Je to nejstarší severská světská stavba.

Pak ještě projedeme norský střed a jih země, kde je též soustředěno mnoho zajímavostí, hlavně přírodních krás.

Národní park Jotunheimen je jednou z nich. V sezoně je tu poměrně dost turistů, hlavním lákadlem je zdolat horskou tůru po hřebenu pohoří Bessegen. V okolí je mnoho dalších cest, bota turisty si tu neodpočine.

Místa jako Trolí stěna, Cesta trolů, Geirangerfjord najdete poměrně blízko od sebe. Ať se jedná o křivolakou silničku šplhající do sedla, nebo fjord zaříznutý hluboko do pevniny, jsou to doslova divy přírody i lidské práce.

V Lillehammeru můžete navštívit živý skanzen i vystoupat na věž skokanských můstků. Hlavní město Oslo snad ani netřeba představovat. Královský palác, radnice, universita i městské nádraží, vše stojí za shlédnutí.

Podrobnosti k tomuto zájezdu můžete najít na stránce cestovní kanceláře Pangeo tours.

Cestu, která je zaměřená hlavně na jižní Norsko najdete v poznávacím zájezdu Norsko, Dánsko.

Skandinávií prochází více našich cest. Švédskem a Finskem s námi dojedete až do ruského Murmansku, odkud se vracíme Karélii a Pobaltím.

Poznávací zájezd Německo, Dánsko vás poté provede nejen Německem, ale také stále skandinávským Dánskem.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *