Postmuseum | Poštovní muzeum, Stockholm

Postmuseum (Poštovní muzeum), které najdete v ulici Lilla Nygatan 6 na Starém Městě (Gamla Stan) ve Stockholmu, má dlouhou a rušnou historii.

Pošty na ulici Lilla Nygatan 6, označena jako Poštovní muzeum, na litografii z roku 1840 od Ferdinanda Tollin (zdroj Postmuseum)
Pošta na ulici Lilla Nygatan 6, označena jako Poštovní muzeum, na litografii z roku 1840 od Ferdinanda Tollin (zdroj Postmuseum)

 

Pošta měla mnoho budov, ale dnes již všechny objekty prodala, tedy kromě tohoto jediného, ve kterém sídlí právě Postmuseum a byl to také první dům, který kdysi Pošta koupila. Jeho příběh se začal psát v roce 1720. Do roku 1869 to byla jediná pošta ve Stockholmu a v roce 1906 byla upravena na zajímavé muzeum.

Dopisy ve Švédsku doručují organizovaným způsobem již od roku 1636 a trvalá expozice muzea zachycuje také ranné sedlácké pošťáky plavící se na člunu Simpan v bouřlivých vodách Botnického zálivu.

Poštovní člun Siman (foto Ulf Michal, zdroj Postmuseum)
Poštovní člun Siman (foto Ulf Michal, Postmuseum)

 

Poštovní autobus (foto Ulf Michal, zdroj Postmuseum)
Poštovní autobus (foto Ulf Michal, zdroj Postmuseum)

 

Opatrují zde také první poštovní autobus, který jezdil po severním Švédsku na počátku 20. let 20. století, a dostavník využívaný ve východní části země.

Součástí sbírky je i první tiskařský lis na známky ve Švédsku a ne  méně než 4 miliony známek, mezi nimiž nechybí ani první švédské známky vytištěné v roce 1855. Uvidíte tady také černou jednopencovku, první známku světa z roku 1840, a několik známek, které vydal v roce 1847 Mauritius.

V muzeu se nachází i filatelistická knihovna, čítající 51.000 svazků a sbírek poštovních známek, a také počítače a multimediální vybavení pro výzkum. V suterénu objevíte zvláštní expozici určenou dětem.

Dětský ráj. No chválně kdo z vás něchtěl razítkovat...? (foto Ove Kaneberg, zdroj Postmuseum)
Dětský ráj. No schválně, kdo z vás nechtěl razítkovat…? (foto Ove Kaneberg, zdroj Postmuseum)

 

Malí filatelisti (foto Ulf Michal, zdroj Postmuseum)
Malí filatelisti (foto Ulf Michal, zdroj Postmuseum)

 

Historie budovy Postmuseum

Když byla švédská Pošta v roce 1636 založena, tak bylo potřeba zajistit potřebné prostory pro poštmistra, poštu a poštovní správu. Trvalo to ovšem ještě bezmála 80 let, než Pošta koupila svůj první dům. V roce 1720 koupila část objektu současného Postmuseum, který byl na ulici Ralambshovsleden 6 v historickém centru Stockholmu.

Stav z roku 1670 (zdroj Postmuseum)
Stav z roku 1670 (zdroj Postmuseum)

 

Celý pozemek, resp. objekt Postmuseum nevypadal tak jako dnes, pouze některé části byly stejné. Dům měl typický vzhled objektu ze 16. století, tedy  strmé stoupání střechy a vstupní štíty.

Ředitel Pošty Bunge koupil v roce 1720 objekty na ulici Ralambshovsleden za 45.000 měděných mincí. Jednalo se o velký kammený dům na ulici Ralambshovsleden 6 a malý kamenný dům s přístřešky na ulici Munkbrogatan. V objektech se tehdy nacházely 4 hosody a z jejich pronájmu chtěl ředitel platit údržbu objektů.

Objekty byly už od počátku v neutěšeném stavu, ale nikdy nebylo dostatek financí, tak aby mohly být rychle a hlavně kvalitně opraveny. Proto také jejich oprava a rekonstrukce probíhala po celé 18. století. Dokonce se v jednu chvíli uvažovalo o zakoupení jiného vhodného domu, ale k tomu nikdy nedošlo. V roce 1760 se začalo s velkou rekonstrukcí velkého kamenného domu a jeho rozšířením o půl patra, čímž ovšem jeho střecha dostala jiný ráz a přišel o stupňovité štíty.

 

Stav z roku 1770 (zdroj Postmuseum)
Stav z roku 1770 (zdroj Postmuseum)

 

V roce 1768 se postavilo na vedlejším pozemku nové křídlo. V roce 1792 koupila Pošta vedlejší dům, který se jmenoval Paschiska huset (dříve v něm bydlel malíř Lorentz Pasch starší) za 4.000 stříbrných.

Po rekonstrukcích a nových výstavbách se do objektů také nastěhovalo více lidí a úřadů. V roce 1800 zde bydlelo 22 osob, převážně poštovních zaměstnanců. V roce 1850 byla ve Stockholmu otevřena první banka Stockholms Enskilda Bank, která ovšem neměla vlastní objekt, a tak našla útočiště právě v objektu Pošty. Dokonce zde našel útočiště také Patentový úřad.

Stav z roku 1825 (zdroj Postmuseum)
Stav z roku 1825 (zdroj Postmuseum)

 

V roce 1820 se začalo s největší přestavbou a dostavbou objektů Pošty, tak jak je známe z dnešní doby. Z důvodů úspory peněz tehdy měli při rekonstrukci příkazem, aby používali již použité materiály a ušetřily se tak peníze.

S nárůstem významu Pošty a její větší vytíženosti bylo přirozené, že se Pošta přesunula na hlavní vlakové nádraží a v budově se v roce 1884 usídlila Poštovní spořitelna. V roce 1875 se ve Stockholmu otevřela další Pošta a další pobočky následovaly, včetně té na Vasagatan v roce 1903, která se stala centrálou. Při slavnostním otevření centrály vznikly myšlenky na vytvoření historické expozice, a tak se rozhodlo, že ze otevře Poštovní museum se stálou expozicí. V roce 1906 dne 16. prosince tedy bylo slavn0stně otevřené Postmuseum.

Dnešní podoba budovy Poštovního muzea (zdroj Postmuseum)
Dnešní podoba budovy Poštovního muzea (zdroj Postmuseum)

 

Zajímavosti z poštovního dění

Počátkem 19. století se pošta nedoručovala standardním způsobem jako později, tedy za pomocí pošťáků, ale na nástěnce na Poště byl vždy jmenný seznam lidí, kteří dostali dopis, a ti si jej šli k okénku vyzvednout.

V roce 1855 byla ve Švédsku vydaná první známka a posléze i perforovací strojek na známky, čímž se dosáhlo rozeklátých zubů a lepšího odtržení od sebe.

Poštovní cyklodoručovatel (zdroj Postmuseum)
Poštovní cyklodoručovatel (zdroj Postmuseum)

 

Velikonoční pohlednice (zdroj Postmuseum)
Velikonoční pohlednice (zdroj Postmuseum)

 

Znak Poštovního úřadu z roku 1873 (zdroj Postmuseum)
Znak Poštovního úřadu z roku 1873 (zdroj Postmuseum)

 

Kontakt

Postmuseum
Lilla Nygatan 6, Gamla stan, Stockholm

[wpgmza id=“56″]

 

Zdroj

  • Oficiální stránky Postmuseum www.postmuseum.posten.se
  • Společník cestovatele – Švédsko, vydavatel Euromedia Group

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *