Postmuseum | Poštovní muzeum, Stockholm
Postmuseum (Poštovní muzeum), které najdete v ulici Lilla Nygatan 6 na Starém Městě (Gamla Stan) ve Stockholmu, má dlouhou a rušnou historii.

Pošta měla mnoho budov, ale dnes již všechny objekty prodala, tedy kromě tohoto jediného, ve kterém sídlí právě Postmuseum a byl to také první dům, který kdysi Pošta koupila. Jeho příběh se začal psát v roce 1720. Do roku 1869 to byla jediná pošta ve Stockholmu a v roce 1906 byla upravena na zajímavé muzeum.
Dopisy ve Švédsku doručují organizovaným způsobem již od roku 1636 a trvalá expozice muzea zachycuje také ranné sedlácké pošťáky plavící se na člunu Simpan v bouřlivých vodách Botnického zálivu.


Opatrují zde také první poštovní autobus, který jezdil po severním Švédsku na počátku 20. let 20. století, a dostavník využívaný ve východní části země.
Součástí sbírky je i první tiskařský lis na známky ve Švédsku a ne méně než 4 miliony známek, mezi nimiž nechybí ani první švédské známky vytištěné v roce 1855. Uvidíte tady také černou jednopencovku, první známku světa z roku 1840, a několik známek, které vydal v roce 1847 Mauritius.
V muzeu se nachází i filatelistická knihovna, čítající 51.000 svazků a sbírek poštovních známek, a také počítače a multimediální vybavení pro výzkum. V suterénu objevíte zvláštní expozici určenou dětem.


Historie budovy Postmuseum
Když byla švédská Pošta v roce 1636 založena, tak bylo potřeba zajistit potřebné prostory pro poštmistra, poštu a poštovní správu. Trvalo to ovšem ještě bezmála 80 let, než Pošta koupila svůj první dům. V roce 1720 koupila část objektu současného Postmuseum, který byl na ulici Ralambshovsleden 6 v historickém centru Stockholmu.

Celý pozemek, resp. objekt Postmuseum nevypadal tak jako dnes, pouze některé části byly stejné. Dům měl typický vzhled objektu ze 16. století, tedy strmé stoupání střechy a vstupní štíty.
Ředitel Pošty Bunge koupil v roce 1720 objekty na ulici Ralambshovsleden za 45.000 měděných mincí. Jednalo se o velký kammený dům na ulici Ralambshovsleden 6 a malý kamenný dům s přístřešky na ulici Munkbrogatan. V objektech se tehdy nacházely 4 hosody a z jejich pronájmu chtěl ředitel platit údržbu objektů.
Objekty byly už od počátku v neutěšeném stavu, ale nikdy nebylo dostatek financí, tak aby mohly být rychle a hlavně kvalitně opraveny. Proto také jejich oprava a rekonstrukce probíhala po celé 18. století. Dokonce se v jednu chvíli uvažovalo o zakoupení jiného vhodného domu, ale k tomu nikdy nedošlo. V roce 1760 se začalo s velkou rekonstrukcí velkého kamenného domu a jeho rozšířením o půl patra, čímž ovšem jeho střecha dostala jiný ráz a přišel o stupňovité štíty.

V roce 1768 se postavilo na vedlejším pozemku nové křídlo. V roce 1792 koupila Pošta vedlejší dům, který se jmenoval Paschiska huset (dříve v něm bydlel malíř Lorentz Pasch starší) za 4.000 stříbrných.
Po rekonstrukcích a nových výstavbách se do objektů také nastěhovalo více lidí a úřadů. V roce 1800 zde bydlelo 22 osob, převážně poštovních zaměstnanců. V roce 1850 byla ve Stockholmu otevřena první banka Stockholms Enskilda Bank, která ovšem neměla vlastní objekt, a tak našla útočiště právě v objektu Pošty. Dokonce zde našel útočiště také Patentový úřad.

V roce 1820 se začalo s největší přestavbou a dostavbou objektů Pošty, tak jak je známe z dnešní doby. Z důvodů úspory peněz tehdy měli při rekonstrukci příkazem, aby používali již použité materiály a ušetřily se tak peníze.
S nárůstem významu Pošty a její větší vytíženosti bylo přirozené, že se Pošta přesunula na hlavní vlakové nádraží a v budově se v roce 1884 usídlila Poštovní spořitelna. V roce 1875 se ve Stockholmu otevřela další Pošta a další pobočky následovaly, včetně té na Vasagatan v roce 1903, která se stala centrálou. Při slavnostním otevření centrály vznikly myšlenky na vytvoření historické expozice, a tak se rozhodlo, že ze otevře Poštovní museum se stálou expozicí. V roce 1906 dne 16. prosince tedy bylo slavn0stně otevřené Postmuseum.

Zajímavosti z poštovního dění
Počátkem 19. století se pošta nedoručovala standardním způsobem jako později, tedy za pomocí pošťáků, ale na nástěnce na Poště byl vždy jmenný seznam lidí, kteří dostali dopis, a ti si jej šli k okénku vyzvednout.
V roce 1855 byla ve Švédsku vydaná první známka a posléze i perforovací strojek na známky, čímž se dosáhlo rozeklátých zubů a lepšího odtržení od sebe.



Kontakt
Postmuseum
Lilla Nygatan 6, Gamla stan, Stockholm
[wpgmza id=“56″]
Zdroj
- Oficiální stránky Postmuseum www.postmuseum.posten.se
- Společník cestovatele – Švédsko, vydavatel Euromedia Group