Popová skupina ABBA

Jednou z mnoha dalších oblastí, kde se můžete setkat se Švédskem je hudební scéna. Při vyjmenování slovíček jako je ABBA, Europe. Dr. Alban, Ace of Base, Army of Lovers si musíte na Švédsko vzpomenout. Zkusím se postupně švédskou hudební scénu představit. Jako první padla pochopitelně volba na nejznámější švédskou skupinu ABBA.

Skupina ABBA, zleva Björn Ulvaeus, Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad a Benny Andersson (zdroj internet)

 

ABBA byla švédská popová skupina založená ve Stockholmu v roce 1970 a jedná se o jednu z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby. Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením začátečních písmen křestních jmen jejích členů Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid. Do roku 2010 skupina prodala přes 375 miliónů desek a i v současnosti prodávají kolem 3 miliónů alb ročně. ABBA dosáhla mezinárodního průlomu poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize s písní Waterloo a byla první ne-anglicky mluvící popová skupina, která dobyla hitparády v anglicky mluvících zemí, včetně Velké Británie, USA, Kanady, Irska, Jižní Afriky, Austrálie a Nového Zélandu. Obrovského úspěchu dosáhla také v zemích Jižní Ameriky a Mexika. ABBA také nahrála kompilační album svých hitů ve španělštině, určené pro španělsky mluvící země. Velký zájem o nahrávky čtveřice byl i v zemích bývalého socialistického bloku. Například v roce 1978 byla v tehdejším SSSR poptávka po 40 miliónech kusech alba ABBA The Album uspokojena ze strany sovětského vedení pouze 200.000 kusy.

Autorem všech skladeb byli Benny Andersson a Björn Ulvaeus a mnoho z nich se pravidelně umisťovalo na předních příčkách světových hitparád. Písně skupiny ABBA zůstaly v povědomí posluchačů i po rozpadu skupiny na počátku roku 1983. V současnosti se opět objevily v muzikálu Mamma Mia!

Členové

Agnetha Fältskog (5. duben 1950, Jönköping) – zpěv

 

Anni-Frid Lyngstad (15. listopad 1945, Björkåsen/Ballangen, Norsko ) – zpěv

 

Björn Ulvaeus (25. duben 1945, Göteborg) – texty, hudba, aranžmá, produkce, kytary, benžo, mandolína, zpěv

 

Benny Andersson (16. prosinec 1946, Stockholm) – hudba, aranžmá, produkce, klávesové nástroje a syntezátory, piáno, zpěv

 

Nejúspěšnější písně

 • People Need Love, He Is Your Brother (1972)
 • Ring, Ring, Nina, Pretty Ballerina, Love Isnt Easy (But It Sure Is Hard Enough) (1973)
 • Waterloo, Hasta Mañana, Honey, Honey (1974)
 • S.O.S, Mamma Mia, I Do, I Do, I Do, I Do, I Do, Rock Me, So long (1975)
 • Fernando, Dancing Queen, Money, Money, Money, Knowing Me Knowing You (1976)
 • Eagle, The Name Of The Game, Take A Chance On Me, Thank You For The Music (1977)
 • Summer Night City (1978)
 • Chiquitita, Does Your Mother Know, I Have a Dream, Voulez-vous, Angeleyes, Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) (1979)
 • The Winner Takes It All, Super Trouper, Happy New Year, Lay All Your Love On Me, On And On And On (1980)
 • Slipping Through my Fingers, One Of Us, When All Is Said And Done, The Visitors (1981)
 • Cassandra, The Day Before You Came (1982)
 • Under Attack (1983)
 • První živé vystoupení „Festfolk“ a první společné nahrávky (1970 – 1971)

Začátky

K prvnímu pokusu o spojení jejich talentů došlo v dubnu 1970, když oba dva páry jeli na dovolenou na ostrov Kypr. To, co začalo jako zpěv pro zábavu na pláži skončilo jako improvizované živé vystoupení před vojáky OSN umístěných na ostrově. Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid poprvé veřejně vystoupili 1. listopadu 1970 v jedné kavárně v Göteborgu. Po tomto prvním veřejném vystoupení následovalo mezi prosincem 1970 a únorem 1971 turné po švédských klubech. Toto turné však žádný úspěch nepřineslo, a byl to jasný propadák. Tato zkušenost je na čas odradila od společné spolupráce.Agnetha i Anni-Frid (Frida) v té době byly ve Švédsku známými zpěvačkami. Björn s Bennym skládali písně pro své vlastní skupiny a další interprety. Jezdili často na turné, kam začali brát Agnethu a Fridu s sebou. Agnetha a Björn se vzali v roce 1971 a Frida byla zasnoubena s Bennym.

První singl „People need Love“ (1972)

V březnu roku 1972 Agnetha, Björn, Benny, Anni-Frid nahráli píseň People Need Love, která jasně upřednostňovala vokály Agnethy a Fridy. Píseň vyšla počátkem června 1972 jako první singl skupiny a hned se dostala mezi nejlepších deset ve švédských hitparádách. Poté začínají pracovat na první studiové desce. V listopadu 1972 přicházejí s druhým singlem He Is Your Brother, který je vynáší na první místo švédské hitparády.

Ring Ring (1973)

Roku 1973 se zúčastnili švédského národního kola hudební soutěže Eurovision Song Contest s písní Ring Ring, ale vzhledem k systému hlasování se jim nepodařilo uspět. Pobouření fanoušci si pak vynutili změnu systému hodnocení. ABBA se o účast v Eurovizi pokusila znovu o rok později s písní Waterloo. Tentokráte byla skupina úspěšná a 6. dubna 1974 zvítězila v mezinárodním kole, které se konalo v Brightonu ve Velké Británii. Tímto vítězstvím odstartovala svoji úspěšnou mezinárodní kariéru.

Rok 1974, začátky skupiny ABBA. Zleva Benny Andersson, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Fältskog a Björn Ulvaeus (zdroj internet)

 

V září 1975 se dostavil další úspěch. Na singlu vyšla píseň S.O.S., která se okamžitě vyšplhala na sedmé místo britské hitparády, následovala Mamma Mia, jež dosáhla v lednu 1976 prvního místa. Na stejné umístění se dostala i skladba Fernando v dubnu téhož roku. Album Greatest Hits se stalo třetí nejlépe prodávanou kompilací sedmdesátých let. Úspěchy rostly, s písní Dancing Queen obsadila ABBA opět první místo, a to dokonce i ve Spojených státech. Následovala série mezinárodních hitů. Do prestižní UK TOP 10 jich skupina dostala 19, z toho 9x dosáhla prvního místa.

Švédská popová skupina ABBA na koncertě 7. listopadu 1974. Zleva Björn Ulvaeus, Agnetha Fältskog, Anni-Frida Lyngstad a Benny Andersson (zdroj internet)

 

V roce 1977 vyjela skupina na turné do Austrálie, kde si zároveň zahrála ve filmu Abba – The Movie.

Mezinárodní úspěch Abby začal koncem 70. let narušovat osobní vztahy. V prosinci 1978 se Frida a Benny vzali, ale téměř ve stejnou dobu požádali Agnetha a Björn o rozvod. Spekulace o možném rozpadu ukončila ABBA novým albem a obřím turné v roce 1979.

Voulez-Vous (1979)

V březnu 1978 začala ABBA pracovat na svém v pořadí již šestém studiovém albu. V plánu bylo přijít s novou deskou do konce roku, ale natáčení komplikoval rozpadající se vztah mezi Agnethou a Björnem. V říjnu 1978 si Benny bral Fridu, zatímco manželství Agnethy a Björna se rozpadlo o dva měsíce později. Tuto skutečnost se veřejnost dozvěděla až v únoru 1979. Došlo prý k „přátelskému“ rozchodu. Podle Agnethy a Björna se tím napětí ve skupině uvolnilo a zlepšila se spolupráce. V dubnu 1979 vychází album Voulez-Vous.

Super Trouper (1980)

V dubnu 1980 se skupina vrátila po kratší odmlce opět na první místa singlových hitparád s písněmi The Winner Takes It All a Super Trouper. Jejich alba si nadále vedla velmi dobře, zůstávala na prvních místech přes pět týdnů i déle.

Popová skupina ABBA. Podle barevných oblečků poznáte kdo k sobě patřil. Zleva Anni-Frida Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus a Agnetha Fältskog (zdroj internet)

 

The Visitors (1981)

K přelomu došlo v roce 1981. Frida a Benny požádali o rozvod. Plánované turné se již neuskutečnilo a skupina se rozhodla natočit alespoň další studiovou desku, The Visitors. Na albu se nacházel jeden hit – One Of Us.

Poslední nahrávky a vystoupení (1982)

V roce 1982 skupina slavila 10 let svého trvání. V květnu téhož roku začala ABBA nahrávat deváté album. Na konci srpna bylo nahrávání přerušeno z důvodu vyčerpání energie. Bylo dokončeno 6 nových písní,You Owe Me One, Just Like That, I Am The City, Cassandra, Under Attack a The Day Before You Came. V říjnu tehož roku byl vydán singl The Day Before You Came – Cassandra. V listopadu 1982 vydávají dvojité album největších hitů “ The Singles-The First Ten Years“, doprovázené posledním propagačním turné ABBY po Německu a Anglii. 11. prosince 1982 ABBA naposledy vystupuje v TV pořadu „Late Late Breakfast Show“ přenášeným živě přes satelit ze Stockholmu do Londýna. Na počátku roku 1983 vychází poslední singl Under Attack – You Owe Me One a po něm si ABBA dává „dočasnou přestávku“, která se protáhla až do dnešních dní. Poté Agnetha s Fridou natáčejí sólové desky. Benny a Björn píší muzikál „Chess“. ABBA ještě jednou a naposledy veřejně vystoupila 16. ledna 1986 v TV show.

Zájem o akupinu Abba nastal opět v roce 1992 díky britskému duu Erasure a jejich EP ABBA-Esque, které dosáhlo prvního místa v mnohých hitparádách. Tento hold Abbě probudil nebývalý zájem o originální nahrávky, což vedlo k vydání multiplatinového alba ABBA Gold a roku 1993 také alba More ABBA Gold. Od té doby vycházejí další nové kompilace nejúspěšnějších skladeb, z nichž ta nejobsáhlejší Thank You For The Music, obsahující 4 CD, obsahuje i velké množství raritního materiálu.

Na počátku 21. století se zájem o skupinu začal opět obnovovat. V létě 2008 měl premiéru filmový přepis úspěšného muzikálu Mamma Mia! s Meryl Streepovou v hlavní roli, obsahující největší hity skupiny. Muzikál se hraje po celém světě od roku 1999. Poté, co zpěvačka Madonna přišla s hitem Hung Up postaveným na úryvcích z písně Gimme! Gimme! Gimme!, oznámila svou touhu nahrávat s dámskou polovinou Abby. Ačkoli skupina odmítla miliardovou nabídku na návrat a uspořádání turné, Robbie Williams vystoupil se zájmem dát skupinu opět dohromady.

Premiéra filmu Mamma Mia! ve Stockholmu v roce 2008. Zleva Benny Andersson „ABBA“, Pierce Brosnan „Sam“, Amanda Seyfried „Sophie“, Meryl Streep „Donna“, Agnetha Fältskog „ABBA“, Anni-Frida Lyngstad „ABBA“, Christine Baranski „Tanya“, Colin Firth „Harry“, Catherine Johnson „scenáristka“, Phyllida Lloyd „režisér“, Judy Craymer „producent“, Björn Ulvaeus „ABBA“ i Dominic Cooper „Sky“. (zdroj Wikipedie, foto Daniel Åhs Karlsson)

 

Sólové kariéry

Ještě za existence ABBY vydala první sólovou desku v angličtině Frida (Anni-Frid). Pod producentským dohledem Phila Collinse nahrála rockovější album Something´s Going On (1982) s hitem I Know There´s Something Going On. O dva roky později přišlo album Shine (1984), kterým se zpěvačka odklonila od popu. V roce 1996 vydala švédsky zpívanou kolekci Djupa Andetag, která v severských zemích zaznamenala velký úspěch. Frida se chystala natočit album také v anglické verzi. Tomu však zabránily tragické události v osobním životě. Při autonehodě zemřela zpěvaččina dcera a její manžel zemřel na rakovinu. Frida se pak stáhla z veřejného života a nepodnikala žádné aktivity. Až v roce 2002 natočila novou píseň – duet s operní zpěvačkou Filippou Giordano. O rok později spolupracovala na singlu zpěváka Dana Daniela, který udělal novou verzi hitu Abby I Have a Dream. Zatím poslední hudební počin vytvořila Frida v roce 2004 pro autorské album Jona Lorda ze skupiny Deep Purple. Její píseň nese název The Sun Will Shine Again.

Agnetha Fältskog se spojila s producentem Mikem Chapmanem a v roce 1983 vydala album s názvem Wrap Your Arms Around Me. Následující desky Eyes Of a Woman (1985) a I Stand Alone (1987) měly spíše lokální úspěch. Poté se zpěvačka stáhla do soukromí a na veřejnosti se objevovala už jen sporadicky. Teprve v roce 2004 se po 17 letech přihlásila s albem My Colouring Book, na kterém nazpívala své oblíbené coververze. Album i singl If I Thought You´d Ever Change Your Mind zaznamenaly úspěch v mnoha zemích včetně Velké Británie.

Benny Andersson a Björn Ulvaeus se po rozpadu skupiny věnují komponování muzikálů a písní pro jiné interprety. Největší ohlas měl jejich muzikál The Chess (Šachy, 1984) v polovině 80. let s hity One Night In Bangok a I Know Him So Well. Za zmínku stojí také hudební zpracování historického příběhu ze švédských dějin Kristina från Duvemåla (1995).

Video

Dancing Queen

The Winner Takes It All

Chiquitita

Mamma Mia

Take A Chance On Me

Waterloo

Money, Money, Money

Super Trouper

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *