Podzim ve Švédsku

Nevím jak Vy, ale já miluji podzim, byť ta nejkrásnější část trvá bohužel většinou jen chvíli. Těším se na tu nádhernou hru barev v kontrastu s modrou oblohou. Asi všichni si vybaví podzim na amerických či kanadských fotografiích, ale co u nás v Evropě? Já mám nyní tu možnost sledovat podzim ve Švédsku. Švédsko je obrovské, a tak i podzim má v této obrovské zemi více podob. Já Vám přinesu pohled na střední Švédsko.

Podzim ve Švédsku, Västernorrland, foto Pavel Stančo

 

Tyto fotografie jsou z konce září, kdy barvy zářily asi nejvíce a v kontrastu s modrou oblohou hrálo na city. Teplotně je podzim ve Švédsku asi o měsíc rychlejší než v České republice a docela brzo zde přicházejí noční mrazy. Barevné listí na stromech a keřích tedy vydrží poměrně krátkou chvíli. Tři dny po pořízení fotek už na stromech skoro nic nezbylo.

Málo kdo asi ví, že Švédko je zemí jezer. Každý zná Finsko jako zemi tisíce jezer, ale víte že Švédsko má 100.000 jezer? Vodní plochy dávají ještě větší význam slovíčku podzim. Posuďte sami. Snad se Vám budou fotografie líbit a třeba by jste uvažovali o návštěvě Švédska i v tomto ročním období. Den je už sice krátší a teploty o poznání nižší, ale i tak to stojí za shlédnutí.

Podzim ve Švédsku, Västernorrland, foto Pavel Stančo

 

Podzim ve Švédsku, Västernorrland, foto Pavel Stančo

 

Podzim ve Švédsku, Västernorrland, foto Pavel Stančo

 

Podzim ve Švédsku, Västernorrland, foto Pavel Stančo

 

Pokusím se sehnat fotografie i z jihu a severu země. Jen pro srovnání. Na severu země už leží sníh, u nás ve středu už podzim zkončil a na jihu země je v plném proudu a stromy se začínají barvit do nejrůznějších barevných variací. Pokud by jste někdo měli fotografie ze Švédska a chtěli se o ně podělit, tak mě můžete kontatovat na mailu pavel.stanco (zavináč) gmail.com.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Podzim ve Švédsku

 • Profilový obrázek
  2011-12-29 (17:10)
  Permalink

  Ahoj, moc mě baví číst tvé řádky o Švédsku. Je to takový můj sen ho jednou ve svém životě vidět. Jestli můžu doporučit téma, tak by mě moc zajímalo jaká je švédská mentalita lidí a jak Vás tam mezi sebe přijali?
  Děkuji a přeji krásný den!

  Reagovat
  • admin
   2012-01-01 (18:02)
   Permalink

   Ahoj Šárko, děkuji za komentář a tip na příspěvek. Jsem tady sice rok, takže nevím zda bude můj pohled dostatečně objektivní, ale zkusím pár řádků napsat.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *