Počasí a Švéd

Je léto. Je celkem teplo. Koupu se v nedalekém jezeře a sbírám borůvky. Švédská letní idylka. Podzim a zima daleko, je srpen. Léto je pro mě zhruba v polovině. Cestou domů se stavuju ve své oblíbené kavárně na kafe. Na dveřích visí cedulka s informací o otevírací době. Z letní je změněna na běžnou podzimní/zimní otevírací dobu. Z pultu zmizely letní zákusky, výzdoba je veskrze podzimní, což mi lehce narušuje moji letní náladu. Vždyť je srpen, léto je v plném proudu, co to ti Švédi zase blbnou, myslím si. Ještě ten stejný den si všimnu stejného podzimního jevu na úplně každém obchodě, kolem kterého procházím. A ještě něco. Město je najednou plné lidí spěchajících do práce. Všichni se vrátili z dovolené. Zatímco já procházím kolem v plavkách, oni mají pozimní kabáty a podzimní výrazy ve tvářích. Všechno se změnilo během jednoho dne. Zbláznili se, uzavírám tuto kauzu a na další den si naplánuju letní výlet na ostrov spojený s piknikem a koupáním. Blázni, prohodím směrem k podzimním Švédům, léto teprve začíná.

Ráno mě probudí zuřivé bouchání větví stromů do oken. Nejedná se vyloženě o déšť, spíš o deštivou bouři. Teploměr ukazuje něco málo nad nulou. Pod oknem chodí zástupy podzimních Švédů v tento podzimní den. Léto zmizelo. Už se nevrátí. Z koupání je výlet v pláštěnce do nejbližší kavárny na hrnek horkého kafe latte s příchutí dýně a skořice.

No dobrá, ne vždy Švéd ovládá počasí a nebo se spíš jedná o přístup ZÁBAVA NEHLEDĚ NA POČASÍ
No dobrá, ne vždy Švéd ovládá počasí a nebo se spíš jedná o přístup ZÁBAVA NEHLEDĚ NA POČASÍ

 

Švédi to věděli. Můj první rok ve Švédsku ještě nevím, že Švédi mají zvláštní spojení s přírodou. Možná mě mělo zarazit, že je samotná příroda obsažená i v jejich vlastních jménech (Berg – kopec, Lund – hájek, Sjö – jezero…).

Obyčejný svět se řídí počasím, ve Švédsku se počasí řídí Švédy. Když je konec letních prázdnin, začíná logicky podzim, a proto začne i ten podzim meteorologický. Když naopak začíná léto, prostě začne léto. Počasí se švédským smyslem pro pořádek nic nenadělá, nemůže protestovat.

Je opět léto, je celkem teplo a já vyrážím do kavárny na břehu moře. Podle letní otevírací doby je otevřeno. Kavárna je ale prázdná a zavřená. Po Švédovi ani stopy. Chystám se sice koupat, ale nejsem už žádný nováček, můj druhý rok ve Švédsku, už jsem poučená, a proto se ani nedivím, když druhý den začne chladný podzim. Stromy začnou opadat, když se kavárny zavřou a veškeré letní aktivity vezmou za své. Škola začne, měsíční dovolená skončí, léto už prostě nemá nárok.

Nevím, jak to dělají.

Je podzim. Krásný a slunný podzim, stromy se ještě nestihly celé zabarvit a já si užívám vůni horkého kafe a ty správné severní vichry, které bičují tvář, až dokud vám nezačnou téct slzy. Procházím metrem, když to uvidím. Velký nápis na tabuli informací. „Už brzo začne sněžit.“ Venku je skutečně krásně, plánovala jsem výlet na ostrov a procházku ve spadaném listí. Jsem už ale poučená. Vím, že Švéd málokdy žertuje a jen zřídka se mýlí. Vím, že na Švéda je spoleh. Proto si do krabic ukládám podzimní oblečení, vytahuju tu polární bundu a přes noc voskuju běžky.

V teplém podzimním podvečeru čekám na ráno, až město zapadne sněhem.

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

banner-vyuka-svedstiny-skype

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

1 komentář: „Počasí a Švéd

 • Profilový obrázek
  2015-08-28 (7:32)
  Permalink

  Dekuji za clanek.

  S tim musim vice nez souhlasit: Vcera bylo nejak v praci blaznive a spechalo se a dnes to vidim – cele dopoledne leje jak z konve. Tedy mozna to zase neni tak horke, ale pod tou plechovou strechou se to tak zda:-)

  Ale tomu citu pro pocasi jsem opravdu neporozumel: Jsem na severu u more a je videt, ze tady je slunce a tamhle vedle prsi. Kdyz tady prsi, tak nastesti nevidim, ze vedle je slunce 🙂 Takze samozrejme predpoved nefunguje, ale oni proste ten smysl maji a kdyz sef rika at si uziji vikend, ze bude pekne, tak take pekne je.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *