Pippi Långstrump | Pippi dlouhá punčocha

Pravděpodobně asi nejznámější pohádková postava, která reprezentuje Švédsko je Pippi dlouhá punčocha (ve švédštině Pippi Långstrump). Přiznejte se kdo z vás ji nezná…? Nebo raději ne, ještě by jste si trhli ostudu. Pojďme si teda stručně onu bezednou studnici nápadů, průšvihů a nekonečné fantazie představit.

Pippi dlouhá punčocha a její nejvěrnější přítel opička Pan Nilsson.

 

Na okraji malého městečka stojí vila Villekulla a v ní bydlí úplně samo devítileté děvčátko s vlasy zrzavými jako liška spletenými do copů, obrovskou silou, hlavou plnou báječných nápadů a srdcem tak velkým a dobrým, že by se do něj vešel celý svět. Její maminka je anděl a tatínek mořský vlk, kterého jednoho dne bouře smetla z paluby a teď je králem černošského kmene. Pipi má zvláštní zvyky. Například spí s nohama na polštáři a s hlavou pod pokrývkou. Pipi má opičku pana Nilssona, koně Alfreda, kufr plný peněz a dva věrné kamarády Tommyho a Anniku a s nimi zažije velká i malá dobrodružství – například se popere s Benghtem – vyhlášeným rváčem v okolí, nebo si zahraje s policisty na babu – přičemž vylezou dokonce i na střechu.

Tak schválně, kdo by ji nepoznal…?

 

Klasická podoba v jaké se můžete ponořit do říše snů a pohádek. Ideální je si samozřejmě přečíst knížku. (foto Lena Granefelt / zdroj imagebank.sweden.se)

 

Pipi Dlouhá Punčocha vznikla z příběhů, které Astrid Lindgren vyprávěla své dceři před spaním. Kniha se stala rychle velmi úspěšnou a udělala z Lindgren mezinárodně známou autorku. Kniha známé švédské autorky Astrid Lindgren vyšla už v roce 1949, ale dobrodružství snad nejpopulárnější dětské hrdinky byla zfilmována až po téměř dvaceti letech – a ještě mnohokrát potom. Úspěch prvního filmu způsobil, že kromě televizního seriálu byla natočena ještě dvě pokračování (Ahoj, Pippi a Pippi v zemi Taka-tuka). V roce 1987 vzniká americký remake Nová dobrodružství Pippi Dlouhé punčochy.

Pippi dlouhá punčocha, Tommy a Annika z dětského světa Astrid Lindgrens Värld (foto zdroj www.alv.se)

 

Pippi v roli piráta v představení pro děti, které pořádá Astrid Lindgrens Värld (foto zdroj www.alv.se)

 

Kdo bude přes léto ve Švédsku a buď bude mít sebou děti nebo prostě jen bude chtít zavzpomínat na mládí, tak může navštívit Astrid Lindgens Värld. Tady můžete potkat většinu postav této slavné spisovatelky dětské literatury, jako byla Astrid Lindgren.

[wpgmza id=“16″]

 

Čerpáno z Wikipedie, www.csfd.cz

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *