Pečená brambora s krevetami a křenovým sosem

Seveřané jsou milovníci ryb a mořských potvůrek. To se odráží na místní kuchyni a následující recept je ukázkou naprosto klasického pokrmu, který potkáte v běžné restauraci či bufetu napříč celou Skandinávií. Snadná příprava, minimum surovin a přitom tak lahodné jídlo jako pečená brambora s krevetami a křenovým sosem. Nechte se zlákat severskou kuchyní v celé své kráse a jednoduchosti!

sverige-svedsko-pecena-brambora-s-krevetami-a-krenovym-sosem-01

Krevety naleznete naleznete v Českých obchodech jak v nálevu, tak zmražené. A mnohé firmy je už dnes dovážejí i čerstvé. Krevety považuji za takový základ, pokud chcete ochutnat mořské plody. Jsou snadno dostupné a to i cenově. Pečená brambora s krevetami a křenovým sosem je jeden z mnoha způsobů, jak si krevety připravit. Následný rozpis je pro 2 osoby.

Ingredience

 • 2 velké brambory na pečení
 • olivový olej
 • sůl a čerstvě namletý pepř
 • 170 g vyloupaných krevet v laku (váha bez nálevu) nebo mražených (nechejte rozmrznout); jsou růžové, neb už jsou předupravené k přímé konzumaci; pokud uvidíte krevety šedivé, tak ty jsou syrové a je potřeba je tepelně upravit
 • 1,5 dcl husté zakysané smetany
 • 1 lžíce majonézy
 • 1 malá červená cibule, oloupaná a na velmi jemno nasekaná
 • cca 2 lžíce sekaného kopru (použila jsem mražený ze zahrady)
 • 1 vrchovatá lžička čerstvě nastrouhaného křenu (či nakládaný ve skleničce; prodával se jako Křeník)
 • pokud by jste chtěli být za opravdu gurmány ze severu, tak přidejte do sosu i lžičku brandy či koňaku
  suroviny; patří sem ještě kopr, ale klidně ho nahraďte pažitkou

sverige-svedsko-pecena-brambora-s-krevetami-a-krenovym-sosem-02

Postup

Rozehřejte si troubu na 225°C. Brambory vydrbejte kartáčkem a rozpulte podélně. Na dno malého pekáčku dejte pečící papír, který namastěte olivovým olejem a posolte. Položte překrojené brambory řeznou plochou dolů a slupku pěkně potřete olivovým olejem a solí. Dejte péct na max 30 minut. Čas pečení záleží podle velikosti a typu brambor; je dobré si to vizuálně pohlídat, okraje brambor na řezné ploše se začnou barvit do zlatavé, stejně tak jako slupka.

sverige-svedsko-pecena-brambora-s-krevetami-a-krenovym-sosem-03

 

V mezičase si připravte sosík. Slijte krevety z nálevu, lehce propláchněte a nechte dobře okapat. Pak je zlehounka osušte papírovou utěrkou.

V misce si smíchejte majonézu, zakysanou smetanu, polovinu jemně pokrájené cibule, lžíci kopru, křen a tak třetinu krevet. Celé to osolte a opepřete a řádně promíchejte. Pokud budete přidávat kapku brandy či koňaku, tak to sosíku zamíchejte nyní.

To už by měly být hotové brambory a budete servírovat.

Pečená brambora s krevetami a křenovým sosem

Na každou porci připravte pečenou půlku brambory, na ní dejte cca 2 lžíce omáčky, navrstvěte pár krevet navíc, ozdobte trochou červené cibule a zbytkem kopru. Pokud máte rádi, tak na talířek připravte hrst oblíbených lístků salátu, rajčátka, olivy či kaviár. Celé zakápněte troškou olivového oleje, pár kapkami citronu a špetkou soli s pepře. A máte dokonalý lehký oběd! Na osobu počítejte maximálně s 1 celou bramborou, pokud máte k tomu i salát, možná vám bude stačit i méně, neb je to dost syté jídlo. Švédové si k tomu dávají nakládané jikry, což je ve zdejších krajinách běžná delikatesa servírovaná na různé sendiče či obložené chleby. Dají se běžně koupit v každém marketu a v Čechách je určitě prodává Ikea. Stojí za ochutnání! Pečená brambora s krevetami a křenovým sosem je ideální jídlo, kde se jikry dají použít.

Pečená brambora s krevetami a křenovým sosem

Pokud by se vám nechtělo péci bramboru, tak můžete celý sosík i s krevetami servírovat na kousku žitného nebo semínkového chleba. Zkuste upéct třeba tento. Můžete jako ozdobu přihodit i natvrdo uvařené vajíčko pokrájené na plátky. Nebudete litovat! Celé vám to nezabere víc jak 15 minut na přípravu a máte před sebou porci jídla plnou vlákniny a proteinů. Kopr se dá nahradit třeba pažitkou, jestli nejste zrovna členové jeho fanklubu. Seveřané používají kopr do mnohých jídel, třeba i při vaření brambor (a zase nepoužívají u nás tak oblíbený kmín). Varianta krevet a sosu na žitném chlebu se tady ve Švédsku prodává doslova na každém rohu či benzínové stanici. Je to dáno i délkou mořského pobřeží bohatého na ryby a mořské potvůrky. Pečená brambora s krevetami a křenovým sosem je typické skandinávské, báječné a lehké jídlo. Servírujte klidně jen jako předkrm, snadná příprava je na snadě. Křenový sosík se dá připravit předem do lednice v uzavřené nádobě, kde na vás počká až do doby, než budete servírovat třeba vaší večeři pro přátele. Je potřeba si občas užít život, třeba se sklenkou dobrého vína a něčeho delikátního na zub. Tento recept je jednou z možných variant, jak na to

S láskou Madla | www.korenizivota.com

koreni-zivota-banner

Zpět na stránku Recepty švédské kuchyně

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *