Oslava Midsommaru 2016

Oslava Midsommaru, tedy Slunovratu, je v naší rodině vždy nějak okořeněna. Ostatně jak jinak. Plán byl jasný. V 10 hodin dopoledne vyrazíme do malého skansenu Gudmundstjärn asi 40 km od Sundsvallu. Byli jsme tam před čtyřmi roky a bylo to tam úžasné. Plán by tedy byl.
wedding dresses 2016
Moje nejstarší a nejmladší dcera. Bez věnce ve vlasech prostě oslava Midsommaru nejde.
Krásný zapadlý skansen, kde kdysi byl krásný a velký statek a pila. Velmi zachovaný a okolím strašně příjemný. Já, má žena, konečně zdravá a naše tři děti. Ideál. Uma plánuje jak bude s maminkou trhat trsy lučních květin a vázat z nich věnce na hlavu. Kluci by ostatně určitě nezůstali pozadu. Vždyť je to přeci paráda, když může člověk beztrestně něco trhat.

Takže, ráno se všechno nějak protahuje, protahuje, protahuje… vyjíždíme v půl dvanácté místo v deset. Jako perličku máme v kufru auta naší čtyřicetikilovou rotvajleří slečnu, která miluje lidi. A že jich tam všude dneska tedy bude, opravdu plno. Do toho po několika letech teplota kolem dvacetipěti plus a modrým nebem bez jakéhokoli větru. Chvílemi jsem měl pocit, že to bude její poslední chvíle.

V polovině cesty si uvědomuji, že jsem doma nechal na komodě ležet piknikové deky, které jsem včera večer ještě rychle kupoval. Obrat zpět a rozhodnutí, že letos z toho tedy v Gudmundstjärnu nic nebude. Májka se totiž má stavět v pravé poledne, a to my bychom byli stejně ještě na cestě. Nesnáším jezdit pozdě. Nesnáším to více než čekání. Pár telefonátů kolegům z práce zda neví, kde další oslavy začínají. Využíváme tipu a míříme do vesnice Kovland, které je jen 15 minut jízdy autem ze Sundsvallu. Májka se má stavět kolem jedné odpoledne, to bychom snad stihnout mohli.

Na místo dorážíme skoro mezi prvními. Hledáme místo ve stínu, ale všechna jsou již obsazena a tak nepohrdneme sloupem pro vlajku a přivazujeme Fiu (psí slečnu), roztahujeme piknikové deky a konečně usedáme. Kolem nás se už vesele piknikuje a popíjí. No vesele, hlavně hodně.

Ve vodě a jak jinak než že každý jiným směrem...
Ve vodě a jak jinak než že každý jiným směrem…
Chlapci se už vykoupali ve vodě po prsa a teď osychají na dece... s dozorem.
Chlapci se už vykoupali ve vodě po prsa, v oblečení samozřejmě a teď osychají na dece… s dozorem.
Jejich sestřenice do vzala z gruntu aji se šatama. To už jsem raději foťák odložil.
Jejich sestřenice to vzala z gruntu i se šatama. To už jsem raději foťák odložil.
Dcerka Uma ji chtěla napodobit.
Dcerka Uma ji chtěla napodobit.
Nejmladší prďolka už oschl a opět vymýšlí co by mohl vyvést..
Nejmladší prďolka už oschl a opět vymýšlí co by mohl vyvést..

Za pár minut děti zmerčí, že je jen pár metrů od nás řeka, takže je potřeba ji vyzkoušet. Ano, naše děti milují vodu. Jak tak koukám, ne jn ony. V řece je pomalu víc lidí než těch na louce co piknikují. Děti nějak nepřemýšlí, že mají na sobě bermudy, košile, naštěstí ne boty a vesele se ráchají pomalu až po krk ve vodě.

Jak jde čas, tak se začínají objevovat další členové rodiny. Sestřenice naší nejstarší dcery se svým přítelem, třemi holkami a klučičím miminkem. Za pár okamžiků matka s přítel oné sestřenice a jako třešinka na dortě ženiny další tři děti se svým otcem. Podotýkám, že nikdo to neplánoval a potkali jsme se tam úplně náhodou. Klasika. Místo užívání si oslavy slunovratu a focení jsem hlídal děti a sledoval, aby ty, které byly v řece nezmizly pod hladinou. Ale jo, byli jsme spokojeni. Je to můj asi nejoblíbenější svátek tady ve Švédsku.

Konečně to začíná. majka sice prťavá, ale lidi tančí a zpívají bez rodílu věku či pohlaví. všichni se parádně baví a o to tu přeci jde.
Konečně to začíná. májka sice prťavá, ale lidi tančí a zpívají bez rodílu věku či pohlaví. všichni se parádně baví a o to tu přeci jde.
Hlavními hvězdami jsou přeci jen hlavně maminky s dětmi.
Hlavními hvězdami jsou přeci jen hlavně maminky s dětmi.
Nejstaršé dcera se svým nemladším bráškou a chilským přítelem. Budeme asi taková multi-kulti rodinka. Česko-Švédsko-Chilská... co ještě přibude?
Nejstarší dcera se svým nejmladším bráškou a chilským přítelem. Budeme asi taková multi-kulti rodinka. Česko-Švédsko-Chilská… co ještě přibude?
Všechny naše ženy přejí Glad Midsommar, tedy Šťastný Slunovrat.
Všechny naše ženy přejí Glad Midsommar, tedy Šťastný Slunovrat.
...a nejmladší manekýn nakonec. Tati, ale i hošani přeci můžou mít věneček ;)
…a nejmladší manekýn nakonec. Tati, ale i hošani přeci můžou mít věneček 😉

Krásné léto vám přátelé severu a Švédska zvláště!
Pavel

Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7000 a upraveny v programu Zoner Photo Studio

shop discount bridesmaid dresses,occasion dresses

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Oslava Midsommaru 2016

 • Profilový obrázek
  2016-06-24 (18:45)
  Permalink

  Překrásný článek, ze srdce děkuji, severská atmosféra díky těmto řádkům dorazila až do Čech. <3

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2016-06-25 (7:04)
   Permalink

   Díky Martine, tak teď je potřeba vyzkoušet severskou atmosféru na vlastní kůži 😉

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *