Orchideje nad městem

Jsem magor a velmi nezdravě ujíždím na zdejší fauně a flóře. Prostě dělám fotky všech kytek, mechů, stromů, keřů, broučků, ptáčků a já nevím čeho všeho. Vím to, ulítávám opravdu hodně a žena mi neustále opakuje, že nejsem zdráv. Když já si prostě nemohu pomoct. Skandinávská příroda mě dostala na kolena.

To je on, teda ona, mého srdce šampión!
To je on, teda ona, mého srdce šampión!

 

Včera bylo po hodně dlouhé době venku alespoň trošičku letně. Představte si teplotu dvacet nad nulou, na modrém nebi se povalující se obláčky, které se občas úplně ztratí. Každopádně sluníčka bylo venku více než je zvykem. Ideální čas vyrazit ven s foťákem a zase si kus te přírody cvaknout. Asistenci mi dělali oba kluci a žena, dcera zůstává na pár dní u svých starších sourozenců. Vyrazili jsme jen na kopec na opačné straně města. V Sundsvallu tomu kopci říkají jížní hora (Södra Berget). Já chtěl do přírody a večer jsem šel do práce, Péťa moc chodit nemůže, protože jí bolí noha a kluci jsou ještě stejně malí a jde o to aby se hlavně vyběhali, takže ideální místo.

Foťák mám sebou i proto, abych dokumentoval prarodičům jaké mají „hodné“ vnuky…

To byl pokus o vtip…

Vyjeli jsme autem až nahoru. Kluci jsou malí. Mio je vlastně ještě miminko a Lucas je zvláštní, takže nemá cenu se vyždímat ze sil ještě před místem, kde chci těch pár minut strávit. Od parkoviště jsme došli k vrcholku sjezdovky nad městem a já se snažil aspoň Lucasovi (čtyři roky) vysvětlit a ukázat, kde bydlíme, kde je jeho školka, kde je most. Odpověď „aha, aha, aha…“ byla jasna. Holt mi nerozumi ani slovo, ještě si budeme muset počkat.

Po pár minutách na vrcholku a pár sebevražedných pokusech kluků o skok z dřevěného můstku, který slouží lyžařům jako startovací místo, jdeme raději na prochajdu lesem po zdejších cestách. Les jich je plný a je v něm kouzelně. Jsme od města asi pětset metrů, ale krok od cestičky si připadám chvíli jako ve skandinávských horách, ale o pár metrů dále jsem u středozemního moře… a pak to přišlo. Dvacet centimetrů od cesty ji vidím. To snad ani není možné, že tak blízko a že tam je celý svůj život a nikdo se jí ani netkl. No jasně, pro Švédy to je prostě kytka v lese. Obyčejná kytka. Pro mě nádhera, krása, dokonalost, prostě něco za čím bych klidně jel stovky kilometrů, abych to mohl fotit. Jo, jsem „asi“ blázen, ale orchidej je pro mě královna mezi květinami.

Orchideje na jížní hoře nad městem Sundsvall (iPhone 4S)
Orchideje na jížní hoře nad městem Sundsvall (iPhone 4S)

 

Tááááákže vytahuji foťák, ověřuji si, že mi žádný z kluků nevisí na zádech či mě netahá za ruku s foťákem a mačkám spoušť. Já jsem ale debil…. Fakt, sorry! Ale to se nedá jinak napsat. Kdo uhádne, kde jsem měl kartu do foťáku? No jasně, domáááááááá…. Co dodat? Tak aspoň ten mobil, sice nemá iPhone 4S nic moc kameru, ale cvak nějaký, alespoň dokumentační jsem udělal. Mám doma z loppisu (bleší trh) atlas skaninávských květin, stromů, keřů za 17:- korun a zkusím ji podle toho identifikovat, takže musím cvaknout i nějaké detaily. Holt to bude dokumentační.

Po pár minutách jsem to vzdal. Kluci na mě stejně pořád visí. V lese není zrovna ideální světlo a za chvíli jsem šel stejně do práce. Ovšem…

...a po pár minutách jsme tu zase a v plné parádě!
…a dnes jsme tu zase a v plné parádě!

 

…ovšem dneska je přeci také den! Venku ráno krásně svítilo slunko. Teplota taky nebyla od věci, tedy pokud nejste teplomil. Na teploměru bylo nějakých 17 stupňů. Pro mě ideál. Dneska mi začal s klukama týden volna.Teda pro mě. Kluci nebudou ve školce, ale já budu po večerech chodit na zkrácené noční směny. Penízky jsou třeba a nikdo bláznivý, kdo by chtěl platit moje faktury, se bohužel ještě nenašel.

Oblékl jsem tedy kluky. Na GoogleMaps jsem okoukl trasu po jížní hoře a vyrazili jsme. Foťák si beru (karta je tentokrát vevnitř a s ní také nabitá baterka…), snad na nějaké orchideje narazíme i dneska. Sice už odkvétají, ale jeden nikdy neví. S klukama to bude sice opět těžké, ale kdo se bojí, nesmí do skandinávského lesa.

Je potřeba zahřát objektiv a naučit kluky, že skákat mi na hřbet když klečím nebo ležím není nejlepší nápad... marně...
Je potřeba zahřát objektiv a naučit kluky, že skákat mi na hřbet když klečím nebo ležím není nejlepší nápad… marně…

 

Vřes už taky krásně kvete, že by se blížil podzim...?
Vřes už taky krásně kvete, že by se blížil podzim…?

 

Ušli jsme asi jenom dva kilometry, ale fotek mám plno. K tomu plno hřibů, které rostly místy i na cestě. Kluky jsem unavil, páč po návratu domů spali oba přes dvě hodinky. Ve finále jsme byli všichni spokojeni. Jen já budu muset na ty orchideje vyrazit ještě jednou a sám. Magor. Vždyť to říkám furt, magor…

Hřib! Hřib! Hřib! Já ho vidím!
Hřib! Hřib! Hřib! Já ho vidím!

 

Jen pár metrů za městem a je tu nádherně. Jen ty vedení to trošku kazí, ale na druhou stranu sloupy jsou dřevěné a vše pod nimi krásně zelené... Oj, já snad budu básník...
Jen pár metrů za městem a je tu nádherně. Jen ty vedení to trošku kazí, ale na druhou stranu sloupy jsou dřevěné a vše pod nimi krásně zelené… Oj, já snad budu básník…

 

Dnešní první orchidejové políčko. Jak jsem ovšem psal. Už odkvétají a s kluky to vážně nejde. Takže za rok a sám! Už vím, že tu rostou všude kolem!
Dnešní první orchidejové políčko. Jak jsem ovšem psal. Už odkvétají a s kluky to vážně nejde. Takže za rok a sám! Už vím, že tu rostou všude kolem!

 

Pozná někdo druh? Já podle atlasu váham mezi asi třemi druhy, ale u každého mi něco nehraje...
Pozná někdo druh? Já podle atlasu váham mezi asi třemi druhy, ale u každého mi něco nehraje…

 

Hřiby tady rostou normálně na cestě! Jen je potřeba je zvednout. Naštěstí Švédy nezajímají, tedy kromě lišek a Čechů tu je méně než šafránu...
Hřiby tady rostou normálně na cestě! Jen je potřeba je zvednout. Naštěstí Švédy nezajímají, tedy kromě lišek a Čechů tu je méně než šafránu…

 

Krásné pondělní odpoledne a pokud vyrážíte na sever, tak hledejte orchideje! Stojí za to!

Se skandinávským deníčkem zdraví Pavel

A jeden panoramatický na město Sundsvall, mou domovinu!
A jeden panoramatický na město Sundsvall, mou domovinu!

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Orchideje nad městem

 • Profilový obrázek
  2015-08-05 (5:12)
  Permalink

  Ahoj, už dávno ti chci poděkovat za krásné články a ještě krásnější fotky. Na tento blog jsem narazil náhodou asi před rokem. Přečetl jsem ho snad jedním dechem celý. Moc obdivuji Skandinávii, hlavně tedy Švédsko. Líbí se mi tam snad úplně vše, hlavně příroda a zdá se mi, že tam je obecně větší klid a rozvážnost, než u nás v Čechách. Nikdy jsem ve Švédsku nebyl a ani nevím, zda se tam někdy podívám, ale je to můj sen a tak si hraju na Švéda tady u nás doma . Mám staré Volvo, chodím rád do Ikea a vůbec tak nějak vyhledávám švédské výrobky a snažím se jimi obklopovat.
  Přeji ti hodně úspěchu a už se těším na další články od tebe i jiných přispěvovatelů.
  Ahoj Michal.

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2015-08-05 (10:26)
   Permalink

   Ahoj Michale, moc děkuji za návštěvy a hlavně za Tvá slova. jsem rád, že to co dělám má nějaký smysl a mohu tím druhým dělat radost, vyvolat vzpomínky nebo jen plnit jejich přání. Věřím, že i Tobě se jednou povede se do Švédska podívat. Vždyť je to tak snadné!
   Měj se krásně a na viděnou na stránkách 😉

   PS: Venku překvapivě „chčije“ a tak vyrazím udělat ještě pár detailů orchidejí, tentokrát bez dětí. No a co že prší, vždyť žiju ve Skandinávii a tady to holt tak je.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *