Ohlednutí za létem: Njupeskär

Je toho všeho všudy nějak moc. Pořád. Už je to taková klasika. Vsadím se, že jste na tom všichni do jednoho stejně, prostě nevíte, kam skočit dřív. Ale občas je potřeba udělat si i trochu radost. Pro mě se tou radostí stal nostalgický pohled na fotky z pozdního léta ve Švédsku. Možná vás to zklame, možná potěší, ale tentokrát ode mě moc povídání nečekejte, tady jde spíš o potěchu oka.

Šárka, co se tady na blogu už taky mihla, se u mě ke konci září 2016 stavovala na pár dní a při té příležitosti jsme se s přítelem rozhodli ji vzít na výlet do Älvdalen na vodopády. Pro mě už to bylo podruhé na to samé místo, což bylo mystické tím, že to bylo vlastně téměř rok po mé první návštěvě, takže jsme aspoň věděli, co a jak. Na takový typ výletu je totiž dobré být připraveni, v případě nepřízně počasí se to taky může nepěkně zvrtnout. Jedna cesta nám trvala něco přes pět hodin autem. No a proč se tam vlastně vypravit? V národním parku Fulufjället najdete údajně ten nejvyšší vodopád z celého Švédska Njupeskär. A pokud se vám poštěstí tak jako nám, tak vás třeba čeká i to pohádkově modré nebe a sluníčko. Strach a respekt ze zimy, která tam nahoře měla být, se nepotvrdily. Naopak jsme ze sebe shazovali oblečení o sto šest a vyhrnovali kalhoty, co to šlo. No řeknu vám, byl to docela rozdíl oproti předchozímu roku, kdy jsme už měli i zimní bundy a čepice, a to to byl teprve začátek října!

Každopádně pokud vás třeba fotky nalákají, tak určitě doporučuji i jako výlet na několik dní. V okolí jsou přístřešky pro cestovatele jako dělané a cestiček je tam taky víc než dost, takže příležitost úplně perfektní. Navíc tu najdete i muzeum okolní fauny a flóry, je fajn vědět, co se tak dá v okolí najít a potkat. Příznivci morušek mají podle místních dokonce i šanci nějaké ty keříky s nimi objevit. My takovou kliku neměli, ale kdyby se někomu zadařilo, dejte mi vědět! Tak doufám, že se vám fotky budou líbit.

 

Autor článku a fotografií Michaela Kudrnáčová

wedding dress sketchMíša je z Jablonce nad Nisou. Vystudovala Sociologii a sociální politiku na FSV UK v Praze a strávila semestr studia ve Švédsku, kde se beznadějně zamilovala. Vzájemné navštěvování ale oba dost vyčerpávalo, takže po přijetí na magistra do Linköpingu padlo zásadní rozhodnutí do Švédska se přestěhovat. Trpělivě se učí švédštinu a shání práci, jinak ji nejvíc baví vaření a pečení, hra na klavír, čtení a pěší túry. Zatím prostě spíš taková žena v domácnosti.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *