Obrazem: Midsommar 2012 napříč Švédskem

Gudmundstjärn, Indal (Pavel Stančo)

Včera jsem měl poprvé tu možnost se zúčastnit oslav midsommaru. Loni to nešlo, protože jsem se ženil a tak nějak byly jiné priority… Letos už mi to neuniklo. Moje žena vybrala úžasné místo a zajistila perfektní počasí. Škoda, že nám takové nevyšlo loni na svatbu.

Vydali jsme se dopoledne směr Indal a malinký skansen a přírodní reservaci Gudmundstjärn. Tak typické místo pro Švédsko. Břízy, borovice, kameny, jezero, luční květy… nádhera. Počasí opravdu úžasné. Louka ve skansenu již byla na mnoha místech neprodyšně obsazena a piknik byl v plném proudu. Uprostřed probíhalo zdobení majky, které se posléze vztyčila a kolem ní začlo taneční veselí.

Krátce bych to zhodnotil jedním slovem: pohoda.

Zdobení majky

 

K pikniku a přípravám hraje lidová hudba, samozřejmě živá.

 

Věnečky z květů jsou jedním ze symbolů oslav Midsommaru.

 

Nádherné prostředí skansenu je k oslavě Midsommaru jako dělané.

 

Tanec kolem majky je jak pro děti, tak pro dospělé. Věřte, všichni si to užívají a opravdu se umí radovat.

 

Bez květiny z lučního kvítí přeci odejít nemůžeme.

 

Mapka skansenu kde oslava Midsommaru probíhala. Pokud se budete někdy v létě pohybovat ve středním Švédsku a navíc v okolí Indalu, tak toto místo neváhejte navšívit. Je to malinké, ale úžasné!

 

Kalmar (Marta Slepánková)

V jednu hodinu odpoledne začalo v parku Skälby tradiční slunovratové veselení. Nechyběly tanečky v krojích, tombola o uzené lososy či tradiční švédské rukodelné doplňky a samozřejmě stavění „majky“! V parku se nachází malá zvířecí farma s hospodářskými zvířaty, takže nechyběly projížďky na ponících a pro ty nejmenší krmení hus a králíčků. Dospělí posedávali spíše u stánků s občerstvením, kde byla nejvíce na pořadu dne káva a jahodový zákusek.

Tance k oslavě midsommaru v tradičním oblečení.

 

Prodej tradičních švédských dobrot.

 

Prodej „godis“ nesmí chybět (godis jsou bombóny všeho druhu).

 

Typický věneček z květů nesmí chybět.

 

Pochlubte se i Vy!

Švédsko je velká zem a oslavy probíhají od jihu na sever. Bydlíte ve Švédsku a slavili jste také? Napiště mi pár vět na mail (najdete jej dole na stránce) nebo do zprávy na FB profilu stránek o Vaší oslavě a pošlete pár fotek. Rád to zde přidám!

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *