Obrazem – Fjällräven Polar 2016 úspěšně ukončen

Před pár dny byl úspěšně ukončen již pátý ročník zimní polárního dobrodružství Fjällräven Polar 2016, který účastníky řádně vyzkoušel. 22 účastníků, 300 kilometrů napříč arktickou tundrou a psí spřežení.

Fjällräven Polar 2016
Fjällräven Polar 2016

Dobrodružství dnem i nocí si vyzkoušely i dvě zástupkyně České republiky, Martina Gebarovská, která vyhrála díky hlasování na internetu a Veronyka Ginger Jelinek, kterou pro změnu vybrala odborná porota firmy Fjällräven.

Martina Gebarovská
Martina Gebarovská
Veronyka Ginger Jelinek
Veronyka Ginger Jelinek

Závod byl odstartování u norského města Tromsö a cíl byl u švédské Kiruny. Pro účastníky to nebylo jen dobrodružství, které je mělo vyzkoušet čeho všeho jsou chopni, ale i také to, jak se umí postarat o své čtyřnohé přátele, díky kterým mohli celé dobrodružství absolvovat. Vyrovnat se také všichni museli s nehostinnou krajinou severu Evropy a nástrahami počasí.

A jak to viděla děvčata z psího spřežení?

Zeptal jsem se Martiny Gebarovské, který měla přeci jen více času a mohla odpovědět na mé otázky. Třeba vás její odpovědi namotivují a za rok to zkusíte třeba i vy.

Musel to být úžasný zážit a věřím, že mnoho lidí by si to rádo vyzkoušelo také. Poradíš nám co všechno by bylo dobré natrénovat, aby to bylo „snažší“? Případně co by člověk měl mít za sebou, aby to hlavně fyzicky zvládl? Pokud se na to dá takto pohlédnout.

I když jsem velmi outdoorově založená, tak se přiznám, že i tak jsem měla trošku pochyby o tom, jak to zvládnu. Především fyzicky. Já si totiž vždycky všechno představuju jak Hurvínek válku a pak jen koukám. Takže před expedicí jsem se párkrát donutila dělat kliky a dřepy 🙂 Naštěstí se to pak ukázalo jako skoro zbytečný, a že pro mě je ta expedice mnohem snažší, než jsem čekala. Mentálně naprosto v pohodě, užívala jsem si úplně všechno – zimu, spaní ve stanu, kopání kuchyně, krmení psů, zapadávání do sněhu až po krk,… Dva měsíce předtím jsem žila v Kanadě u polárního kruhu, kde jsem byla jako dobrovolník na srubu v divočině. Teploty běžně klesaly k -40 stupňům a vy jste třeba celý den sváželi dřevo na skútrech, řezali dřevo, stavěli igloo, čerpali vodu z jezera, rybařili na dírkách,… Takže jsem tušila, že jestli mě něco zaskočí, tak zima to nejspíš nebude. Navíc jsme se na Polaru koncem prali spíš s teplým počasím. Na expedici bylo i spousta lidí, kteří nikdy v životě ani nestanovali. Pro mnohé z nich to tak bylo mnohem náročnější než pro mě. Jak fyzicky, tak i mentálně. Ale nemyslím, že je dopředu třeba nějakého speciálního výcviku, jelikož vše potřebné je nám těmi správnými lidmi vysvětleno na dvoudenním školení před expedicí. V podstatě vás pak ale hodí do vody a řeknou plavte. Takže jedete, děláte chyby, každý den děláte nové a učíte se za jízdy.

Dovedeš si představit, že celou trasu nebo něco podobného bys měla absolvovat sama? Asi to nebude psychicky jednoduché, když člověk kolikrát vidí jenom bílou kolem sebe celý den.

Já tu bílou miluju! 🙂 Už pět let jezdím po světě a většinou sama. V Kanadě jsem se loni několikrát vydala sama na trek, kde jsem několik dnů nepotkala ani živáčka. Jsem zvyklá na to být sama v divočině. A užívám si to. Je to pro mě mnohem přirozenější a příjemnější než chodit pražskými ulicemi nebo do barů. Takže jo, určitě bych se něčemu takovému nebránila a myslím, že bych to zvládla, kdyby to mělo hladký průběh. Těžko pak ale říct, jak se člověk zachová, když se dostane do nějaké extrémní situace a není nikdo kolem, kdo by pomohl. Kdybych to měla dát teď sama se psy, tak asi spíš ne. Musherství je umění, je to sport jako každý jiný a musíte se mu nějaký čas učit, a já k tomu zatím jen přičichla.

Docela by mě zajímalo zda jsi měla nějakou předchozí zkušenost s tažnými psy nebo to byla premiéra? Jak náročné to bylo zvládnout?

Pro nás pro obě to byla premiéra. Já se spíš bála, že to bude trošku i nuda, protože z videí mi přišlo, že jen stojíte celý den na sáních a koukáte do bíla. Ale hned jak jsem na sáně na skočila, došlo mi, že to byla velká mýlka. Pokud totiž zrovna nejedete po zamrzlém jezeře, tak ty sáně musíte ovládat celým tělem, abyste se vyhnuli stromů či se nepřeklopili na zkoseném terénu. Druhý den cítíte svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Je nezbytné se celou dobu soustředit na to co děláte, kam jedete, všímat si psů, brzdit je, za jízdy se svlíkat, oblíkat, jíst, atd. Každý den nám pak zabralo několik hodin se o psy postarat, což nebylo fyzicky až tak náročné, ale po celém dni na saních vás to i tak unaví. Je důležité si to všechno v hlavě už od začátku nastavit tak, abyste si užívali jakoukoliv činnost, kterou zrovna děláte. Ať už je to nošení vody z jezera, vaření, či třeba uklízení toho, co z psů přes noc vypadlo. Pak si to můžete užít naplno, nehledě na únavu.

Už podle názvu je jasné, že drtivá většina výbavy byla od společnosti Fjällräven. Jak jsi s odstupem času byla spokojená s jejich výrobky? Pokud jsem si dobře všiml, tak jste byly vybaveni právě značkou Fjällräven od hlavy až k patám.

Ty věci jsem si neuvěřitelně zamilovala, takže se mnou teď jedou na Island a do Kanady. Skvělá kvalita a funkčnost. Přesně na expedice a túry, kterých se často účastním. A Polar Parka je skoro až magická záležitost. Když jste začali mrznout, navlékli jste se do Parky a za minutu už to bylo jak v kamínkách.

Když bys měla říct jeden zážitek, který Ti z celého závodu utkvěl nejvíce v paměti, co by to bylo?

Moment, kdy se proti nám z lesa vyřítilo stádo asi dvaceti sobů a proběhli pár metrů od nás. Do očí se mi nahrnuly slzy a prožívala jsem si takové ty své intenzivní pocity souznění s přírodou. A jaký ohromný štěstí máme žít na téhle krásné planetě.

Moc děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších dobrodružných a úspěšných zážitků.

svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-03-den01
Nejprve je potřeba se seznámit s kompletním vybavením od společnosti Fjällräven
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-04-den01
Snad našli všichni všechno…
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-05-den02
Na místě v kompletní sestavě. Čas vyrazit směr švédská Kiruna.
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-06-den02
Ranní rozvička…?
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-07-den02
Vstříc dobrodružství…
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-08-den02
Poctivá skandinávská krajina
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-09-den02
Večer je potřeba vše oblečené vysušit a nachystat se na další den.
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-10-den04
Veškeré zásoby se musí na začátku nového dne zkontrolovat, případně doplnit.
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-11-den04
Den čtvrtý a stále bílo…
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-12-martina-gebarovska
Martina v dobré náladě
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-13-den05
Co kdyby přišla návštěva. Jeden nikdy neví, takže aspoň učesat…
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-14-den05
…bez nich by to nešlo.
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-15-veronyka-ginger-jelinek
Veronyka a její odpolední romance
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-16-den05
Pozor! Ať to neuhoří…
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-17-den06
I rozdělat oheň v bílém králoství je potřeba umět.
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-18-den06
High five…
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-19-den06
Pes byl a bude vždy přítel člověka.
svedsko-sverige-fjallraven-polar-2016-20
Fällräven Polar 2016 nabídl i potřebnou dávku kultury v přímem přenosu. Polární záře k severu neodmyslitelně patří.

Foto Fjällräven

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *