O náplastech v barvě kůže a dánském ministrovi

Možná jste postřehli článek na novinkách.cz, že se ve Švédsku začnou prodávat náplasti v nejen tělové barvě, ale i jiných odstínech pleti, aby nebyl náhodou někdo diskriminován a necítil se dotčen. Co jsem si četla na různých švédských diskuzích, Švédi z toho mají spíš srandu nebo nechápou, proč z toho někdo vůbec dělá diskuzní téma, ale jsou lidé, kteří to berou smrtelně vážně.

Všechno to začalo ranní televizní diskuzí, ve které Paula Dahlberg, která provozuje web vardagsrasismen.nu (něco jako „vaše denní zpravodajství ze světa rasismu“) prohlásila, že mít béžové náplasti označené jako náplasti tělové barvy a prodávat jen tento jeden odstín je rasistické, protože to je poplatné tzv. normě bělosti. Některé lékarny si to vzaly k srdci a začaly pracovat na vytvoření širší barevné nabídky.

Dánský ministr zahraničí Kristian Jensen (foto Jens Honoré/norden.org, zdroj Wikipedia, licence CC BY 2.5 dk)
Dánský ministr zahraničí Kristian Jensen (foto Jens Honoré/norden.org, zdroj Wikipedia, licence CC BY 2.5 dk)

V Dánsku, které není co se týče imigrantů tolik volnomyšlenkářské a benevolentní jako Švédsku (to asi nikdo, co si budeme nalhávat) se rozjela mediální debata o tom, že se ve Švédsku obviňuji náplasti z rasismu. Nový dánský ministr zahraničí Kristian Jensen napsal dokonce na svou facebookovou stránku následující: „Už zase jsem rád, že nežiji ve Švédsku.“ Když po něm dánská TV2 chtěla nějaký komentář k urážlivému výroku, vyjádřil se následovně: „Jsem rád, že žiji v zemi, kde řešíme důležitější věci, než barvy náplastí.“ Profesorka politologie na Stockholmské univerzitě Drude Dahlerup prohlásila, že se obává, že ministr zcela nepochopil svou novou roli, svým výrokem poplival celý švédský národ a nabořil diplomatickou etiketu mezi zeměmi a ministry zahraničí. Některá média a politici dokonce žádají od dánského ministra zahraničí omluvu.

Říkám si, že by barevnější nabídka náplastí mohla vést k vtipným situacím – co když mi nabídnou náplast tmavší, než je můj odstín kůže? Mám to brát jako urážku, že vypadám, jako bych přijela z Afriky? A v případě nabídky světlejšího odstínu, chtějí mě snad donutit platlat na sebe bělící krémy a více zapadnout? Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde a dokud budou lidé ochotní přehrabovat se v takových blbostech a reagovat na ně, nejsem si jistá, kam jako lidstvo dojdeme. Asi k hyperkorektní společnosti, která sice nikoho neuráží, ale při své snaze vyhovět všem si nevšímá důležitějších věcí, které by měla řešit.

Zdroj

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *