O českých mamutech a chytrých neandrtálcích

Existuje původní Švéd anebo Čech? Co o současné Evropě i o nás všech vyjevují nejnovější poznatky z archeologie a genetiky? Švédská novinářka a spisovatelka Karin Bojs se v rámci blížícího se festivalu Týdny švédské literatury podělí s pražským a brněnským publikem o to, co lze vyčíst z naší DNA.

„Vědecká novinářka Karin Bojs se v knize Mých prvních 54 000 let vydala po stopách svých pradědů, odhalila při tom ale předky nás všech,“ komentuje Anežka Soukupová ze Skandinávského domu: „Archeogenetické bádání nad příběhem vlastní rodiny ji provedlo celou Evropou, od jeskynních hudebníků v Německu a Francii přes lovce mamutů v Brně až k dávným obyvatelům Severního moře,“ rozvádí Soukupová.

Karin Bojs (*1959) vedla více než 20 let vědeckou rubriku největšího švédského deníku Dagens Nyheter. Během své práce hovořila s nepřeberným množstvím historiků, genetiků a archeologů a může nám tak fundovaně nastínit obraz dějin z genetické perspektivy. Překvapí nás přitom třeba informacemi o tom, že první lidé měli i ve Skandinávii kůži spíše tmavou a že například neandertálci, dodnes často považovaní za nepříliš schopný lidský druh, vůbec nebyli tak neohrabaní a hloupí.

„Ukazuje se, že migrace hrála ve vývoji lidské společnosti mnohem větší roli, než se dříve předpokládalo,“ komentuje Anežka Soukupová. Karin Bojs o tom před českým publikem promluví celkem dvakrát. Poprvé se tak stane 4. března ve Skautském institutu v Praze, kde bude debatovat po boku evolučního biologa Pavla Pecháčka. Podruhé pak o den později v knihovně Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, a to v tandemu s Evou Dohnálkovou, překladatelkou zmíněné knihy Mých prvních 54 000 let. Knihu, za niž byla Karin Bojs oceněna Augustovou cenou, nejprestižnější švédskou literární trofejí, autorka osobně představí českému publiku vůbec poprvé.

Vystoupení Karin Bojs na Týdnech švédské literatury pořádá Skandinávský dům ve spolupráci se Skautským institutem, s Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity, Švédským velvyslanectvím, Švédskou kulturní radou a nakladatelstvím Paseka.

Karin Bojs v České republice

4. 3. 2020 | 19.00 – Beseda: Listování knihou genů: Karin Bojs a Pavel Pecháček
Skautský institut, Staroměstské náměstí 1, Praha | vstup volný

5. 3. 2020 | 19.00 – Beseda: Našich prvních 54 000 let
Knihovna Přírodovědecké fakulty MU, Kotlářská 2, Brno | vstup volný

Úvodní fotografie | Copyright – fotograf Ulrica Zwenger

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *