Norra Berget Sundsvalls Stadspark, Västernorrland

Pokud budete projíždět městem Sundsvall ve středním Švédsku a budeme mít dobré počasí a třeba chuť si odpočinout, tak potom doporučuji zastávku na Norra Berget (severní hoře), kde je městský park, což ve Švédsku v podstatě znamená většinou skansen a místo pro vyžití vašich dětí.

Pokud pojedete po silnici E4, tak už když se budete blížit k městu Sundsvall, tak severní horu před sebou uvidíte. Na „vrcholku“ je bílá betonová rozhledna, ze které je krásný výhled na celé město a záliv, včetně ostrova Alnön. Pokud se rozhodnete to zkusit, tak se držte směr nemocnice (Sjukhus) a odsud je to pár stovek metrů. Zaparkovat vozidlo můžete buď pod parkem nebo až nad ním což je asi 20 metrů od zmiňované rozhledny.

Pár vět z historie

Švédský klub turistů v Sundsvallu postavil v roce 1897 na vrcholku Norra Berget dřevěnou rozhlednu s výhledem na město a tím odstartoval výstavbu budoucího skanzenu a městského parku.

Prvním postaveným objektem je dnešní restaurace, která je z roku 1901. Následujících sto let se snažili místní obyvatelé svépomoci vybudovat skanzen nebo-li muzeum pod širým nebem (friluftsmuseet).

Do celého areálu se postupně svezlo kolem čtyřiceti objektů ze středního Švédska (Medelpad) a nejstarším z nich je stodola, která je datována někde kolem roku 1300.

Graficky znázorněný pohled na areál skansenu resp. městského parku na severní hoře. Zdroj www.norraberget.se

Další informaci či konkrétní popis jednotlivých objektů si můžete přečíst na stránce Norra Berget.

[wpgmza id=“18″]

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *