Nordiska Museet, Stockholm ostrov Djurgården

Nordiska Museet, připomínající výstřední renesanční zámek, přibližuje návštěvníkům všední život ve Švédsku od 20. let 16. století do současnosti. Vytvořil je Artur Hazelius (1833-1901), jež také založil Skansen. V roce 1872 začal sbírat předměty, jež by budoucím generacím připomínaly starou severskou zemědělskou kulturu.

Nordiska Museet na ostrově Djurgården ve Stockholmu (foto Ingemar Edfalk, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Nynější muzeum, projektované Isakem Gustavem Clasonem, bylo otevřeno roku 1907. Dnes opatruje více než 1,5 miliónů exponátů, jež zahrnují cokoliv od přepychových oděvů a šperků nedozírné ceny až po věci každodenní potřeby, nábytek a dětské hračky. Prohlédnout si můžete i repliky dobových interiérů.

Muzeum má 4 podlaží. Od vchodu vedou schody nahoru ke krátkodobým výstavám v hlavní síni v 2. podlaží. V přízemí najdete oddělení věnované Sámům a jejich kultuře. Ve 3. podlaží najdete Strindbergovu sbírku, domečky pro panenky, prostřené stoly, Síň tradic a Síň módy a textilu. Ve 4. podlaží jsou umístěny oddělení seznamující s lidovým uměním, interiéry, švéskými domovy a drobnými pžedměty.

Nordiska Museet
Djurgårdenvägen 6-16, Stockholm
www.nordiskamuseet.se

[wpgmza id=“7″]

 

Čerpáno z knihy Společník cestovatele Švédsko, vydavatelství IKAR

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *