Největší skandinávská treková akce se rozšiřuje na další dva kontinenty

Turistika, trekking, dálkové pochody. Ať už tomu budete říkat jakkoli, existuje stále více lidí, kteří si touží zavázat boty, sbalit batoh a vyrazit na cestu. Horské výpravy už nejsou jen pro zkušené outdoorové nadšence. A to je důvod, proč se společnost Fjällräven rozhodla v roce 2017 rozšířit svou populární trekovou akci na dva další kontinenty. Kromě Fjällräven Classic Sweden se budou konat dvě stejnojmenné výpravy v USA a Hong Kongu.

fjallraven-classic-sverige-svedsko-00

V současné době se Fjällräven Classic koná na vzdáleném švédském severu, daleko za polárním kruhem. Už od roku 2005 se každoročně sejde přes 2.000 nadšenců z 35 zemí z celého světa a ujdou spolu 110 kilometrů z Nikkaluokta do Abiska. Nesou si své vlastní vybavení, spí ve stanech a po cestě sbírají spoustu krásných vzpomínek. Za sebou nezanechávají nic než otisky svých bot.

Výprava vznikla s cílem umožnit více lidem, bez ohledu na jejich úroveň zkušeností, vyrazit ven a užívat přírody. Tedy ne jen jít na výlet do jejich okolí, ale zažít tu opravdovou, ohromnou volnost přírody. Fjällräven sestavil tým, který zajišťuje, aby akce probíhala hladce a bezpečně. Zajišťuje občerstvení, jídlo, první pomoc a přátelskou podporu na kontrolních stanovištích.

„Věříme, že Fjällräven Classic je nejlepší treková událost na světě,“ říká vedoucí akce, Andreas Cederlund. „Velké množství lidí si ale nemůže dovolit podniknout tak dlouhou cestu až do Švédska. Díky dvěma dalším destinacím, kde se tento unikátní pochod bude konat, dáváme šanci mnoha dalším lidem, aby se mohli této výjimečné události zúčastnit.“

fjallraven-classic-sverige-svedsko-01

Obě nové akce, z nichž jedna se bude konat v Coloradu a druhá v Hong Kongu, budou organizovány podle již zajetého a mnohými oceňovaného konceptu s použitím stejné přípravy a rozsáhlých trekkingových znalostí.

Fjällräven Classic USA odstartuje v září 2017 a částečně bude kopírovat stezku „Colorado Trail“, povede hlubokými údolími a průsmyky až do výšky 3.500 metrů. Cesta bude trvat zhruba trvat tři dny a povede účastníky těmi nejkrásnějšími sceneriemi v celém Coloradu.

Fjällräven Classic Hong Kong se bude konat v říjnu 2017. Cesta bude dlouhá 44,5 kilometru a bude trvat tři dny. Účastníky provede přírodními rezervacemi Maon Shan, Sai Kung West a Sai Kung East, které jsou na dohled od jedné z největších světových metropolí.

fjallraven-classic-sverige-svedsko-02

„Nové lokality byly vybrány pro jejich nádherné scenérie a pro poměrně živou trekovou kulturu se spoustou skvělých tras. Je pro nás vzrušující představa, že se nám díky organizování Fjällräven Classic podaří nadchnout pro turistiku ještě více lidí. Turistika je naší vášní a rádi při tom poznáme nové přátele,“ říká Andreas Cederlund.

Fjällräven Classic – hlavní myšlenka a fakta

Fjällräven Classic vznikl, aby inspiroval lidi a umožnil jim užít si přírodu ještě intenzivněji a více zblízka. Není to soutěž nebo závod – hlavní je být v přírodě. Fjällräven Classic dělá dálkový trekking snazší a dostupnější díky nabízeným službám a předem vytyčené trati. V cíli čeká na všechny účastníky Fjällräven Classic zlatá medaile.

Fjällräven Classic Sweden

Švédský Fjällräven Classic je pochod, kterým to vše začalo. Je dlouhý 110 kilometrů a vede velkolepými horami Laponska daleko za polárním kruhem. Začíná v obci Nikkaluokta a pokračuje tradiční stezkou Kungsleden (“Královská cesta”) až do Abiska. Účastníci si nesou své vlastní vybavení a spí ve stanech pod jasnou letní oblohou. Na kontrolních stanovištích rozmístěných podél cesty jsou k dispozici potraviny, plyn, první pomoc a jiné. Tato akce je určena všem – od úplných začátečníků až po zkušené horské turisty.

fjallraven-classic-sverige-svedsko-03

Základní fakta o výpravě Fjällräven Classic Sweden

 • Tradice začala v roce 2005, kdy se pochodu zúčastnilo 160 lidí
 • Koná se každoročně na začátku srpna
 • Má zhruba 2.200 účastníků každý rok, kteří společně stráví více než 215.000 hodin na cestě
 • Za 11 let Fjällräven Classic, prošlo cílem trasy již 19.000 osob
 • Společně ušli účastníci Fjällräven Classic 1,856.000 km – to je jako obejít 46krát dokola celou zeměkouli, přičemž jen v roce 2016 ušli 235.000 km
 • V roce 2015 účastníci pocházeli z 34 zemí
 • Doposud nejmladšímu účastníkovi bylo devět měsíců
 • Doposud nejstaršímu účastníkovi bylo 79 let

fjallraven-classic-sverige-svedsko-04

Fjällräven Classic v roce 2017

 • Fjällräven Classic Denmark: 21.-24. června, stezka na souostroví South Funen
 • Fjällräven Classic Sweden: 11.-18. srpna, Lappland
 • Fjällräven Classic USA: 1.–3. září* Colorado State Park State Forest
 • Fjällräven Classic Hong Kong: 13.–15. října* parky Moan Shan-Sai Kung

Oficiální web akce Fjällräven Classic

Zdroj Fjällräven | foto zdroj Fjällräven.se

Fotografie byly upraveny v programu Zoner Photo Studio

banner600x100

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *