Nejsme žádné vaše ženy

Pokud sledujete česká média, určitě jste si všimli zprávy z minulého pátku o stockholmském hlavním nádraží, Stockholms central. To je údajně (píši údajně, protože osobní zkušenost nemám a ohledně takovýchto zpráv jsem opatrnější) ovládáno gangy asi 300 dospívajících z Maroka a dalších zemí, kteří uprchli ze svých zemí a nyní na Central přežívají tak, že okrádají cestující (to, že švédská vláda tyto děti zatím nezvládla nikam zařadit, není předmětem článku). Tak minulý týden se na toto nádraží vypravili stateční švédští muži, kteří v maskách útočili na všechny, co vypadali jako tyto děti a mj. rozdávali i propagační rasistické letáčky s nadpisem Det är nog nu (Už toho máme dost).

V návaznosti na tento pošahaný čin se na sociálních médiích rozjely vypjaté debaty, ve kterých se velmi často objevovalo prohlášení „musíme chránit naše ženy“. Ovšem pokud aspoň trochu znáte mentalitu Švédek, pochopíte, že snad žádné tvrzení jim nemůže připadat absurdnější než to, že jsou slabé a zranitelné a někdo je musí ochraňovat. Občas mi přijde, že to přehání, ale tady podle mě uhodily hřebíček na hlavičku.

Okamžitě vznikl hashtag #inteerkvinna, tedy nevašežena (Facebook, Twitter), kterým své příspěvky na sociálních sítích v pondělí navečer označilo už 1 400 žen. Kritizují fakt, že je tito muži používají jako štít při šíření rasismu, vznikají prohlášení jako „Nejsem žádná vaše švédská žena, to VÁS se bojím!“, „Bojím se vás, to vy jste násilničtí, iracionální a mimo realitu. To vy zpochybňujete má práva“ či „Žádný muž nevlastní mé tělo a vy nemáte právo se za něj schovávat, mluvte za sebe“. A hashtagu se chytly i slavné osobnosti, třeba Sofia Jannok či Stina Wollter. Přijde mi skvělé, že se švédské ženy takto dokázaly ohradit vůči těm, kteří mají sklon svou nenávist a zbabělost schovávat za jejich sukně. Kéž bychom se i my takto dokázali(y) postavit těm, co berou „spravedlnost“ do svých rukou a šíří strach a jed ve jménu blaha naší společnosti.

Zdroje

lucie.podhornaLucka studuje v Brně švédštinu a Švédsko má procestované z jihu až na úplný sever. Cestuje ráda jen s kamarády, bahotem, foťákem a na stopa, protože tak člověk svou vysněnou destinaci pozná daleko lépe, než za okny hotelu. Překládá, tlumočí, zkoumá světovou historii, chtěla by ochutnat spettekaka, napsat úspěšně diplomku a stát se odbornicí na Švédsko.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

8 thoughts on “Nejsme žádné vaše ženy

 • Profilový obrázek
  2016-02-04 (22:38)
  Permalink

  Kolín hlásí „Vše také v pořádku“ … nebo to hlásí řízená média?

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2016-02-04 (14:27)
  Permalink

  Tak to jsem rád, že je ve Švédsku všechno v pořádku…

  Reagovat
  • Profilový obrázek
   2016-02-05 (6:50)
   Permalink

   Jistě, přesně to jsem tím chtěla říct.

   Reagovat
   • Profilový obrázek
    2016-02-05 (15:05)
    Permalink

    Loď se sice potápí, ale hlavně, když hudba hraje dál!

    Reagovat
 • Profilový obrázek
  2016-02-04 (10:39)
  Permalink

  Dobrý den,

  podle statistik o zločinnosti nemáte pravdu.
  Za posledních 10 let značně stoupl počet nahlášených trestných činů souvisejících se sexualitou, ovšem nejčastěji jde o sexuální obtěžování. Co se týče počtu nahlášených znásilnění, to též stoupá, ale neznamená to, že skutečně došlo k vyššímu počtu těchto trestných činů – ženy mohou jen tyto činy více hlásit. Cca 40 % sexuálně motivovaných trestných činů navíc páchají osoby, které oběti znají.

  Zdroj: https://www.bra.se/bra/brott-och-statistik/valdtakt-och-sexualbrott.html

  Hezký den

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2016-02-04 (10:12)
  Permalink

  mna by zaujímal ich názor na to prečo za poslednych 20 rokov rapídne stúpol vo Švédsku počet znásilnení(nahlásených)

  Reagovat
  • Profilový obrázek
   2016-02-04 (14:06)
   Permalink

   Změna v kvalifikaci sexuálních trestních činů a kampaně, aby ženy tyto věci hlásily.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *