Národní park Pieljekaise | Pieljekaise Nationalpark

Národní park Pieljekaise (švédsky Pieljekaise Nationalpark) je národní park ve Švédsku, který se nachází v komuně Arjeplog v kraji Norrbotten a na území Laplandu. Byl založen v roce 1909 na ochranu přírodních březových lesů rostoucí na přechodové zóně mezi oblastí Skandinávské pohoří a borovými lesy. Nachází se asi 10 km jižně od obce Jäkkvikk.

Národní park Pieljekaise, nad Jäckvikem, na stezce Kungsleden, pohled na západ. (foto Pavouk, zdroj Wikipedie)
Národní park Pieljekaise, nad Jäckvikem, na stezce Kungsleden, pohled na západ. (foto Pavouk, zdroj Wikipedie)

 

Hlavní atrakcí v parku jsou především přírodní březové lesy, které mají několik podob – od poměrně hustých porostů s bohatým podrostem až po vřesoviště. Nachází se zde také stopy sámských táborů a chalup. Sámové také daly jméno nejvyššímu kopci parku – hoře Pieljekaise (1.138 m n. m.), od kterého pochází název celého parku. V sámštině znamená Pieljekaise hora – ucho, neboť její dva vrcholky se dohromady podobají uchu.

V několika jezerech v národním parku žije ryba siven severní (Salvelinus alpinus). V parku lze spatřit rosomáka (Gulo gulo), medvěda (Ursus arctos), polární lišku (Vulpes lagopus) nebo raroha loveckého (Falco rusticolus).

Charakteristickou rostlinou v březových lesích je upolín evropský (Trollius europaeus). Každé jaro vykvétá na území celého parku.

Přes park vede populární turistická cesta Kungsleden. Tato cesta nabízí nejjednodušší způsob, jak se do parku dostat, nebo do něj nevedou žádné silnice. V parku leží jedna útulna (ubytování) pro turisty.

[wpgmza id=“32″]

 

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *