Národní park Kosterhavet | Kosterhavet nationalpark

Národní park Kosterhavet (švédsky Kostarhavet nationalpark) je mořský národní park, který byl vyhlášen v roce 2009 a svojí rozlohou s téměř 39.000 hektary se jedná o jeden z největších švédských národních parků. Spolu se sousedním norským parkem Ytre Hvaler je to první národní park ve Skandinávii, který je zaměřen na ochranu podmořského života.

Podmořský les s velkými hnědými řasami (autor Lars-Ove Loo, zdroj www.lansstyrelsen.se)
Podmořský les s velkými hnědými řasami (autor Lars-Ove Loo, zdroj www.lansstyrelsen.se)

 

Národní park leží na území obcí Strömstad a Tanum v kraji Bohuslän, provincie Väster Götland. Na severu hraničí s norským národním parkem Ytre Hvaler, na východě a jihu s přírodními rezervacemi Tanumskusten, Trossö-Kalvö-Lindö, Väderöarna a dalšími.

Jedním z výchozích bodů pro exkurzi do parku je ostrov a osada Tjärnö, kde se mimo jiné nachází mořské výzkumné akvárium Göteborgské univerzity, které je v letních měsících přístupné i pro veřejnost. Zde je také možno si zamluvit prohlídku parku s průvodcem nebo exkurzi po plážích.

[wpgmza id=“103″]

 

Oblast je velmi bohatá na mořský život, přičemž mnoho vzácných druhů zde existuje díky mořskému příkopu (max. hloubka 247 m), který od severu k jihu odděluje Kosterské ostrovy od pevniny. Díky přítomnosti mušlí a lastur je dno obohaceno o vápník a mj. i díky tomu je zde mnoho rostlinných druhů. Jen živočichů zde bylo identifikováno přes 6.000. Nachazí se zde také jediný švédský korálový útes. Některé z ostrovů, které tvoří zhruba 900 hektarů z rozlohy parku, slouží jako ochranná pásma pro ptáky a tuleně a je na ně vstup zakázán.

Pokud se chcete podívat jak to v národním parku vypadá, poté přijměte pozvání na video, které jsem našel na YouTube. Já už to viděl několikrát.

 

Zdroj

Zpět na švédské národní parky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Národní park Kosterhavet | Kosterhavet nationalpark

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *