Národní park Hamra | Hamra nationalpark

Národní park Hamra (švédsky Hamra nationalpark) se nachází ve Švédsku v kraji Gävleborg na území obce Ljusdal nedaleko silnice E45 spojující města Sveg a Orsa (východně od jezera Fågelsjö).

K malému návštěvnickému parkovišti vede z této silnice asi 5 km dlouhá šotolinová cesta. Na parkovišti je k dispozici velký turistický přístřešek, ohniště, informační panely a toalety. Z parkoviště vede k hranici parku asi 300 metrů dlouhá pěšina.

Park byl založen již v roce 1909 na ploše o rozloze pouhých 28 hektarů. Předmětem ochrany je mozaika bažinatých území a původních jehličnatých lesů. Lze tu tedy pozorovat přirozený vývoj jehličnatého lesa se všemi věkovými kategoriemi stromů a všemi rostlinnými patry. Na nezalesněných územích roste řada vzácných rostlin, jako např. vstavače.

V národním parku Hamra jsou pestré jehličnaté lesy, kde nejstarší stromy jsou staré asi 400 let. Tyto stromy dominují jížní části parku, kde jsou stromy navíc hojně porostlé lyšejníky. Z velké části je park ponechán jako prales s borovicemi s plochými korunami, popadanými stromy a mnoha mrtvými, které v porostu vřesů a mechů už skoro nerozeznáte.

Téměř polovina národního parku tvoří rašeliniště, kde se můžete toulat celé hodiny přes rašeliništní močály, potoky, jezírky, bažiny a borovicemi pokryté ostrůvky. Svartån je jedním z mála řek, které nebyly využity pro rafting. Vzhledem k tomu, že se ani s korytem řeky nikdy nemanipulovalo, tak zde žije obrovské množství ryb a drobných vodních živočichů, včetně vydry. Dalším významných prvkem fauny je říše hmyzu s 450 různými druhy brouků.

V dubnu můžete poslouchat typické zvuky tetřevů. V národním parku Hamra také najdete největší populaci medvědů ve Švédsku.

Hranic parku se dotýkají tři jezera z nich největší je jezero Svansjön na severu. Uvnitř parku leží pouze malé jezero Näckros tjärnen.

Parkem vedou dva turistické okruhy. Delší měří asi dva kilometry a kratší asi 800 metrů, ale jde jen o zkrácení delší trasy. Většinou se jedná o vyšlapanou pěšinu (nesjízdnou na kole) a přes bažinaté úseky vedou chodníky z otesaných kmenů.

U přírodní rezervace Hamra se nachází přírodní rezervace Långsvedjan, Svartågrenen a Svartåvallen.

Park součástí evropské sítě Natura 2000.

Mapa

[wpgmza id=“67″]

 

Odkazy

Zdroje

  • Naturvårdsverket
  • Wikipedia

Zpět na Švédské národní parky

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *