Národní park Fulufjället – Fulufjällets nationalpark

Národní park Fulufjället (švédsky Fulufjällets nationalpark) se nachází na západě Švédska u norských hranic, v kraji Dalarna. Jeho symbolem je se svými 93 metry nejvyšší švédský vodopád Njupeskär.

Hlavní hora celého národního parku vypadá jako náhorní plošina, která se vypíná nad celým okolím. Její skoro kolmé stěny také zapříčinily, že zde třeba potkáte žádné soby a i díky tomu je celé pohoří pokryto hustým porostem, který by jinak snaživí sobi určitě spořádali.

Vodopád Njupeskär je nejvyšší v celém Švédsku. Celková výška je 93 metrů a voda padá volným pádem 70 metrů. Většina návštěvníků parku si nenechá ujít možnost vyjít až na vrchol, nad vodopád, odkud jsou překrásné pohledy do širokého okolí.
Vodopád poskytuje úžasné pohledy v podstatě celoročně, ale hlavně období podzimu a podtržením mlhou se teprve naskytají úžasné pohledy. Ovšem jak jinak, ani zimní období není k zahození…

Národní park Fulufjället má rozlohu 385 kilometrů čtverečních a byl „otevřen“ v roce 2002.

Zvířecí svět

V národní parku Fulufjället se potkávají všechny možné druhy švédské zvířecí fauny. Najdete zde stopy hlavních švédských velkých dravců jako jsou medvěd, rosomák, vlk či rys. Lišky a další malí dravci jsou zde také v opravdu velkém množství.

Na skalních stěnách u vodopádu Njuspekär hnízdí největší sokol na světě. Pochopitelně zde najdete velké množství lesních ptáků, ale také orla, tetřeva hlušce či mnoho druhů sov.

Svět stromů, keřů a květin

Koncem května a v červnu díky teplým dnům a dlouhým dnům zdejší příroda doslova exploduje a všechno co může roste a kvete. Najdete zde nepřeberné množství druhů rostlin.
Naopak koncem léta se začíná celá příroda barvit do fantastických podzimních barev, které v kombinaci se skalisky a všude přítomnou vodní plochou vytvářejí nádherné kontrasty.

Old Tjikko – tajemství nejstaršího smrku na Světě

Old Tjikko (Starý Tjikko) je exemplář smrku ztepilého, který roste na úbočí horského masívu Fulufjället. Je vysoký necelých pět metrů a na základě radiokarbonové metody bylo jeho stáří stanoveno na 9550 let. To se však nevztahuje na kmen, který má jen několik set let, ale na celý genet tvořený rozsáhlým kořenovým systémem, neustále se obnovujícím vegetativní cestou.

Strom objevil roku 2004 profesor Univerzity v Umeå Leif Kullman a pojmenoval ho podle svého psa. Dlouhověkost stromu je způsobena tím, že vzhledem k chladnému a větrnému klimatu prožil většinu své existence v zakrslé formaci zvané krummholz. Teprve oteplení, k němuž došlo ve dvacátém století, umožnilo vzrůst současného kmene.
Stezka vedoucí ke stromu není úmyslně značená, aby správa národního parku chránila tuto raritu před náporem zvědavců. Je však možné objednat si bezplatný výlet, při kterém strážci parku návštěvníky ke stromu zavedou.
(informace o Old Tjikko převzata z Wikipedie)

Zdroj

Prohlédněte si Tomovo video z národního parku Fulufjället.

Swedish nature – Fulufjället national park from Tom Fender on Vimeo.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *