Národní park Dalby Söderskog | Dalby Söderskog nationalpark

Národní park Dalby Söderskog (švédsky Dalby Söderskog nationalpark) je národní park ve Švédsku, rozkládající se na území okresu Lund v regionu Skåne, zhruba 10 km jihovýchodně od města Lund.

Je to nejjižněji položený národní park v zemi. Vznikl v roce 1918 s cílem ochrany listnatého lesa v rovinách Skåne. Území parku má rozlohu 36 ha. Na vápencovém a křídovém podloží se vyskytují např. tyto druhy stromů jasan (Fraxinus excelsior), jilm (Ulmus sp.), dub (Quercus sp.) nebo ve Skandinávii dosti řídký buk (Fagus sylvatica). Kromě toho se zde lze setkat i s olší lepkavou (Alnus glutinosa), jírovcem maďalem (Aesculus hippocastanum), jabloní (Malus sylvestris), lípou (Tilia sp.), javorem (Acer sp.) a vrbou (Salix).

Nejkrásnější pohled skýtá park na jaře, kdy zde kvetou hajní byliny jako sasanka, blatouch, křivatec, dymnivka, orsej jarní.

Národní park Dalby Söderskog. Dymnivka dutá zde má výborné podmínky pro život. (foto Bengt Ekman, IBL Bildbyrå, zdroj Naturvårdsverket)
Národní park Dalby Söderskog. Dymnivka dutá zde má výborné podmínky pro život. (foto Bengt Ekman, IBL Bildbyrå, zdroj Naturvårdsverket)

 

Národní park Dalby Söderskog je snadno dostupný pro turisty. Na jeho území je vyznačeno několik turistických stezek.

Zhruba polovina rozlohy parku je obehnána valem o výšce 1 m, který vypovídá o existenci pravěkého hradiště na tomto místě.

Severně od národního parku leží přírodní rezervace Dalby Norreskog.

Pozn.: Pravděpodobně menší národní park jste nikdy neviděli 🙂

Mapa

[wpgmza id=“66″]

 

Zdroj

Zpět na Švédské národní parky

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Národní park Dalby Söderskog | Dalby Söderskog nationalpark

  • Profilový obrázek
    2015-10-20 (19:35)
    Permalink

    bol som tam , ale na podzim a presiel som len kusok. nestretol som ť ani jedneho cloveka.. je tam moc krasne a na jar urcite este krajsie 😉

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *