Národní park Blå Jungfrun | Blå Jungfrun nationalpark

Národní park Blå Jungfrun (švédsky Blå Jungfrun nationalpark) je ostrov s nádherným tvarem a svou výškou odlišnou od ostatních ostrovů v okolí kalmarského souostroví. Jsou zde návětrné borovice, svěží listnaté lesy a působivé žulové skály, které jsou sílou moře vyhlazeny do nejrůznějších tvarů.

Blå Jungfrun je význačná svými načervenalými, holými útesy z žuly a velkých balvanů. Ostrov má jen něco málo přes kilometr v průměru, ale přesto na něm najdete mnoho kontrastů. Severní část ostrova je plná skalních útvarů a jižní, nižeji polložená, část ostrova je zarostlá bujným listnatým lesem, který byl v době časů Carla von Linného (mimo jiné on tento ostrov navštívil v roce 1741) nepropustný díky všudy přítomnému břečťanu, že na průchod bylo potřeba sekry či meče. Ostrov Blå Jungfrun neměl nikdy stálé obyvatele.

Fauna a flora

Na ostrově je několik jeskynní útvarů a kamenných labyrintů, které jsou ideálním místem pro hnízdění jak mnoha ptačích druhů, tak i nabízejí prostory pro netopýry.

Typickými ptačími obyvateli ostrova jsou alkoun obecný (švédsky tobisgrissla), kajka mořská (švédsky ejder), linduška skalní (švédsky skärpiplärka) či pěnkava obecná (švédsky bofink). Na ostrově ovšem můžete celkem pravidelně vidět také orla mořského (švédsky havsörn).

Alkoun obecný (foto Mujo Korach, IBL Bildbyrå, zdroj www.naturvardsverket.se)
Alkoun obecný (foto Mujo Korach, IBL Bildbyrå, zdroj www.naturvardsverket.se)

 

Kajka mořská (foto Andreas Trepte, zdroj Wikipedia)
Kajka mořská (foto Andreas Trepte, zdroj Wikipedia)

 

Díky svému umístění a tvaru existuje na ostrově jen velmi malá vrstva půdy, takže je i specifická skladba rostlinstva na ostrově. Najdete zde dub letní (švédsky ek), jeřáb prostřední (švédsky oxel), javor mléč (švédsky lönn), topol osiku (švédsky asp) či borovice a břízy. Ostrov je hlavně bohatý na lišejníky, kterých je na ostrově přes 200 druhů. Mezi další rostliny, které rostou v této oblasti patří tis červený (švédsky idegran), ječmenice písečná (švédsky strandråg), vemeník dvoulistý (švédsky nattviol), břečťan popínavý (švédsky murgröna), veronica spicata (švédsky axveronika), svízel bahenní (švédsky vattenmåra) a zimozel severní (švédsky linnea).

Turistika

Nejvyššího bodu ostrova (86 m n. m.) dosáhnete po turistické stezce, která je dlouhá asi 3,3 km a pozvolným tempem za hodinku dosáhnete vrcholu. Během procházky můžete vidět mnoho zajímavých míst, a to mj. i dvě jeskyně Kyrkan a Jungfrukammaren. V létě jsou na ostrově průvodci a ochránci parku, kteří vám jsou plně k dispozici.

Turistické ukazatele v národním parku Blå Jungfrun (foto Anchor2009, zdroj Wikipedia)
Turistické ukazatele v národním parku Blå Jungfrun (foto Anchor2009, zdroj Wikipedia)

 

Labyrint na Blå Jungfrun (foto Mingusrude, zdroj Wikipedia)
Labyrint na Blå Jungfrun (foto Mingusrude, zdroj Wikipedia)

Mýty a pověry

Tomuto ostrovu se také někdy říká Blåkulla a je spojován s čarodějnicemi ve Skandinávii. Blåkulla je mystické místo, kde se na Zelený čtvrtek slétávají čarodějnice na sabat a tančí se Satanem. Ve sbírce Historia om de nordiska folken (Historie severského lidu) z roku 1555 od arcibiskupa a kartografa Olause Magnuse se píše o tom, že se na ostrově v určitých obdobích scházejí čarodějnice, aby zde zkoušely své čarodějnické umění.

Fakta o národním parku Blå Jungfrun

  • Zajímavosti: velmi hladké pobřežní skály, jeskyně, bohatý listnatý les a výhled z nejvyššího bodu ostrova
  • Rozloha: 198 hektarů, včetně 132 hektarů vodní plochy
  • Národní park založen: v roce 1926, rozšířen v roce 1988
  • Územní příslušnost: Kraj Kalmar (Kalmar län)
  • Cestovní tipy: Jednodenní výlety lze provést v klidných podmínkách pravidelnými lodními spojeními z Oskarshamn na pevnině nebo z Byxelkrok na ostrově Öland. Značená cesta vede po západní straně ostrova a dostanete se po ní až na vrchol.

Mapa umístění národního parku Blå Jungfrun

[wpgmza id=“97″]

 

Zdroj

Zpět na Švédské národní parky

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *