Národní park Ängso – Ängsö nationalpark

Národní park Ängsö (švédsky Ängsö nationalpark) je proslulý pro svou nádhernou přírodu a typicky zemědělskou krajinu, která nebyla zničena technickou civilizací. Park leží mezi Stockholmem a Norrtälje. Přístup do parku je pouze po vodě.

Ostrov je nejen kulturní a historickou památkou, ale je to kus starého Švédska. Je dlouhý 1,5 kilometru a široký 0,8 kilometru a ročně jej navštíví kolem 25 tis. návštěvníků.

V 17. století se Ängsö skládalo ze dvou ostrovů, ale postupně se zem zvedala a nyní to je pouze jeden velký ostrov. Ostrov patřil farmářům, kteří jej využívali hlavně jako zdroj sena pro krmení dobytka. Oni samotní ovšem bydleli na ostrově Väringsö. První zmínka o ostrově byla na mapě z roku 1639 a tam se ostrov tehdy jmenoval Engh til höö (ve staré švédštině to znamená „louka na seno“).

V roce 1725 se na ostrov přistěhoval první chalupník, který se jmenoval Erik Hansson. V roce 1857 se na ostrov přistěhoval poslední chalupník, který se jmenoval Adam Michelsen. 

Je to nejstarší a nejvíce fascinující park ve Švédsku. V roce 1909 švédské úřady založili devět národních parků a Ängsö byl vybrán mezi ně pro bohatý výskyt květin všech možných druhů.

Jedním z iniciátorů pro vznik parku byl Ivar Afzelius, který býval od roku 1892 na letních pobytech na ostrově Väringsö. V současné době je ostrov ve správě a vlastnictví Naturvårdsverket. Od počátku se domnívali, že hospodaření chalupníků na ostrově jej ničilo a tak se rozhodli, že jej nechají bez jakékoliv údržby a ostrov nechali žít svým životem. V roce 1930 ovšem pochopili, že toto nebyla správná cesta a o ostrov se začali opět starat a udržovat jej.

V roce 1988 byl park rozšířen a nyní zabírá plochu 195 ha.

Les pokrývá třetinu rozlohy parku. Je to teď jeden z nejzachovalejších lesů na souostroví. Rostou zde vzácné stromy, keře a květiny, jako například orchideje a sasanky. Stromy, které dominují parku jsou dub, jasan a javor. Ve stromech hnízdí mnoho ptáků. Někdy i mořští orli, které můžete na strově vidět. Jeho hnízdění je vždy chráněno a tedy v době hnízdění bývají některé části lesa uzavřeny.

Zdroj

  • Wikipedia
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *