Na kurzu švédštiny pro přistěhovalce

Na kurz švédštiny pro přistěhovalce chodím každý večer od sedmi a potom čtyři hodiny sedím v nevětrané učebně a snažím se neusnout. Na kurzu švédštiny pro přistěhovalce je nás skoro třicet a kromě dvou Němců, kteří studují na univerzitě, všichni pracujeme a všichni se snažíme neusnout.

Kurz švédštiny pro přistěhovalce vždycky končí tak, že nestihnu autobus na svůj ostrov a musím pak čekat hodinu na další a vždycky prší a vždycky mi ujede těsně před nosem. Ještě mu mávám, když vybíhám z metra.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

 

Bekim je z Albánie. Nenosí snubní prsten, ale tvrdí, že je ženatý. V práci nosí velké těžké trubky a říká mi, že ho to baví. Ukazuje mi fotky svojí kočky na mobilu a směje se jako Gael García Bernal. Francouzka z první lavice je učitelčina oblíbenkyně. Říká superbe a pracuje v kavárně, i když mluví srandovně, možná hůř než já, co dělám uklízečku. V poslední lavici sedí skupinka Afričanů, kteří kurz dělají už několik let. Jeden z nich se snaží učitelku přemluvit, aby ho pustila ke zkoušce, ale ona trvá na tom, že ještě potřebuje čas, aby si zvykl na to, jak to ve Švédsku chodí. On ale vypadá, že si zvykl už před několika lety, protože neprotestuje a sedá si zase zpátky do zadního traktu.

Zhruba po první hodině přichází Maďar Atilla, jako vždycky pozdě a už od dveří volá „Hej“ a směje se na celé kolo, ve třídě je ho vždycky plno, a to mě baví, učitelku taky, celá se rozzáří, když ho vidí, což se jí neděje u každého studenta.

Oleg z Ukrajiny pracuje na stavbě a než se s ním dám do řeči, nevím, že projel Portugalsko křížem krážem a spal pod širákem na nejzápadnějším mysu Evropy.

Na kurzu švédštiny pro přistěhovalce, který je zdarma pro všechny, kteří mají zájem naučit se švédsky a tak se rychleji začlenit do pracovního života, se učíme trochu gramatiky a hodně si vysvětlujeme, jak to ve Švédsku chodí, co je typicky švédské a jak se řekne naše nové zaměstnání ve švédštině.

Kurz má celkem čtyři části a po něm přichází Švédština jako druhý jazyk, která má tři části a po něm Švédština jako druhý jazyk pro pokročilé, která má další tři části. Někteří se v těch částech ztratí cestou a už se z nich nikdy nevymotají, někteří většinu částí přeskočí a ukážou se jen na chvíli, jako já a někteří dělají jednu zkoušku za druhou, ale stejně zůstávají na místě, protože ještě nepochopili, co je typicky švédské a co ne.

Na kurzu švédštiny pro přistěhovalce, který probíhá večer v šestém patře výškové budovy v centru Stockholmu, jsou všichni unavení, protože chtějí spát a pracovali celý den a teď tady v cizí zemi začínají od nuly a dělají práce, které je nebaví. A já na otázku, co je moje zaměstnání, odpovídám podle nálady, každému něco jiného a potom zapomínám, komu jsem co řekla a paní učitelka je stará a přepracovaná, dávno měla být v důchodu, ale není a celý život zasvětila přistěhovalcům, aby je naučila, jak se žije ve Švédsku a jak se řekne jejich nové zaměstnání v jejich nové řeči.

Paní učitelka taky pořád dokola vypráví historku o tom, jak ji vykradli, a já si nemůžu pomoct, ale když ji slyším po čtvrté, začínám se cítit trochu provinile, skoro si říkám, že je to naše vina a ona má takový ten pohled, který mě v tom utvrzuje a taky se možná snaží naznačit, že to mohl být někdo z nás, z těch lidí, co se ona snaží začlenit do švédské společnosti celý svůj dlouhý život.

A když kurz skončí a my se ospale plížíme z výškové budovy na náměstí ve Stockholmu, mám zvláštní pocit, že jsme v tom všichni spolu a mám taky trochu radost, že všichni na světě jsou vlastně stejní, že si rozumíme, i když je Nabil z Nigerie a Azin z Íránu a taky mám radost, protože už vím, jak se žije ve Švédsku a jak se švédsky řekne moje nové zaměstnání.

Může se hodit

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

banner-vyuka-svedstiny-skype

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *