Myslitel na Djurgårdenu

Na jižním výběžku ostrova Djurgården narazíte na sochu Myslitele od Auguste Rodina. Socha byla vyhotovena ještě za umělcova života v roce 1908 a věnována švédskému a norskému princi Eugenovi.

Socha existuje v mnoha vyhotoveních a nachází se po celém světě, nicméně jen několik z nich bylo vyrobeno pod Rodinovým dohledem. Myslitel z Djurgårdenu je jedním z těch vzácnějších kousků.

Socha Myslitele od Auguste Rodina na ostrově Djurgården ve Stockholmu
Socha Myslitele od Auguste Rodina na ostrově Djurgården ve Stockholmu

 

Princ Eugen se narodil do švédské královské rodiny jakožto čtvrtý a poslední potomek krále Oscara a královny Sofie v roce 1865. Více než o politiku se zajímal o umění, a to do té míry, že se vydal na studia malířství do Paříže a po návratu do Stockholmu se stal jedním z nejvýznamnějších malířů své generace.

Jižní cíp ostrova Djurgården se stal jeho rezidencí. Princ Eugen zasvětil svůj život umění a po jeho smrti se jeho rezidence proměnila v uměleckou galerii, kterou je možné navštívit. Galerie vystavuje také malby prince Eugena.

Není divu, že Waldemarsudde, jak byl tento malý poloostrov nazván, se stal i domovem sochy Rodinova Myslitele.

Nejen milovníci umění by měli zamířit na Waldemarsudde. Krásné pohledy na město, klid a relax, to všechno najde ten, kdo se na jižní Djurgården vydá.

instagram-pruvodce-stockholmem-stockholmbyvicky

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *