Moje malá velká válka se švédštinou

Tak už jsem ve Švédsku nějaký ten pátek. Upřímně řečeno mi chvilku trvalo, než jsem se tu začala cítit dobře, pohodlně. Země je to krásná, ale pořád tu nikoho moc neznám, práce i brigáda jsou v nedohlednu a se švédštinou stále válčím. Ale přišlo to. Frustrace odezněla, i když se chvílemi ještě vrací, a já už ve všem vidím spíš jen výzvu a příležitost. Paradoxně kolem sebe ale zrovna teď začínám slýchat hlasy o tom, jak moc velkou chybu dělám a že to nedopadne dobře, protože to nemám úplně promyšlené. Mě už ale nebaví čekat, až budou hvězdy ve správné konstelaci a já budu na všechno perfektně připravená. To bych se taky vůbec nemusela dočkat. Tak si lámu hlavu s tím, co bych mohla udělat pro to, abych sama sebe i ostatní přesvědčila o tom, že to zvládnu.

Chceš vidět moji kolekci známek
Chceš vidět moji kolekci známek

Na začátek jsem si tu trochu vylila srdíčko, tak teď je čas pustit se do nějakého konstruktivnějšího povídání. Už to bude asi měsíc, co se učím švédštinu, tím myslím intenzivněji. Nejčastěji používám Duolingo a pak taky učebnici Švédština nejen pro samouky. Duolingo je úžasná záležitost, velmi praktická appka na mobilní telefony, kde najdete velké množství jazyků. Trochu nevýhoda je, že se musíte učit švédštinu za pomocí jiného jazyka než češtiny. Ale může to být i velmi příhodné, protože určitá gramatika nebo některá slovíčka jsou stavěna na podobném principu. Často se u toho pobavíte, viz. přiložené fotografie. Vždyť je užitečné umět poukázat na létající krávu či zabodovat balící hláškou ohledně kolekce známek. Nikdy nevíte, kdy se to může hodit. No a pak vám určitě hodně dají švédské titulky nebo i švédské filmy. Dokonce i jen poslouchat rozhovory mezi Švédy. Časem se neučíte rozlišovat alespoň určitá slova a dodá vám to aspoň trochu sebejistoty.

Podívej! Létající kráva
Podívej! Létající kráva

Nebudu vám lhát, učit se jazyk, zvlášť jen jako samouci, je zdlouhavé, časově náročné, vyčerpávající a často i frustrující. Duolingo jsem úspěšně dokončila, takže už jen opakuji, a jsem asi v polovině učebnice. Jsem na sebe strašně moc pyšná pokaždé, když rozumím hlavnímu textu v další kapitole nebo článku v novinách. Tuhle jsem dokonce absolvovala většinu jednoduchého předpohovoru pro práci servírky ve švédštině. Panečku. Já, která jsem si myslela, že nemám v žádném případě šanci pojmout jiný cizí jazyk, než jen angličtinu. A to ještě zdůrazním, že mluvené i psané švédštině docela rozumím, ale mluvit mám dost problém. Nedaří se mi najít ta správná slova a jednoduše si přijdu jako pitomec, takže vždycky sklouznu k angličtině, kde se cítím jistá v kramflecích.

Takže když se pak ocitnu ve švédské společnosti, obklopená čistě jen švédštinou, všechno, na co jsem předtím byla tak pyšná, je zase v háji. Ze začátku se vždycky strašně snažím. Nevědomky nasadím výjimečně soustředěný výraz, alespoň to tedy přítel tvrdí, a když už vím, že toho moc neřeknu, snažím se alespoň porozumět, udržet se v obraze.

Ta dá! Hotovo
Ta dá! Hotovo

Někdy to jde lépe, někdy víc ztuha. Jak říkám, začátek bývá v pohodě, to jednomu ještě nechybí entusiasmus. Pak se najednou přejde k nějakému ošidnému tématu, já ztratím nit a už jen zírám do prázdna, protože všechno to odhodlání je pryč. To pak mám už jen tři možnosti. Zkusit se znovu zaposlouchat, začít pít anebo utéct. Já většinou kombinuju všechny tři strategie. Zrovna jako včera večer. Když pak došel alkohol a venku začalo být opravdu chladno, vymyslela jsem nějakou tupou výmluvu a šla si lehnout. Schovala jsem se pod peřinu, nadávala si a zoufala, jak se tu pitomou hatmatilku nikdy nenaučím, práci nikdy neseženu a skončím opuštěná a bez peněz někde pod mostem. K zahnání podobných myšlenek ale stačilo pár objetí a konejšivých slov. A tak jsem dneska ráno vstala zase plná odhodlání a strávila pár hodin s učebnicí švédštiny. Na základě vlastních zkušeností vám teď můžu dát jednu moc užitečnou radu do života, která vám nejen pomůže s učením se cizího jazyka, ale platí univerzálně: Nikdy to nevzdávejte. Vždycky, když vám je zle, vypořádejte se s tím a ráno bude zase o něco líp. Navíc, kdyby všechno v životě bylo snadné, jaký bychom potom měli požitek z vlastních úspěchů?

wedding dress sketchMíša je z Jablonce nad Nisou. Vystudovala Sociologii a sociální politiku na FSV UK v Praze a strávila semestr studia ve Švédsku, kde se beznadějně zamilovala. Vzájemné navštěvování ale oba dost vyčerpávalo, takže po přijetí na magistra do Linköpingu padlo zásadní rozhodnutí do Švédska se přestěhovat. Trpělivě se učí švédštinu a shání práci, jinak ji nejvíc baví vaření a pečení, hra na klavír, čtení a pěší túry. Zatím prostě spíš taková žena v domácnosti.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *