Midsommar alias švédská oslava Slunovratu (video)

Midsommar patří mezi nejoblíbenější švédské svátky v roce. Pochopitelně děti miluji nejvíce vánoce… Zpět. Oslavy slunovratu probíhají po celém světě, nezávisle na kulturách v té které oblasti, mající kořeny v dávné minulosti. Důvodem oslav zimního slunovratu bylo vítání delšího dne (delší doby počas dne, po kterou svítí Slunce), ústup zimy a sněhu a příchod tepla, lepších podmínek pro růst zemědělských plodin potažmo více úrody a jídla. Různé kultury si tyto cykly vysvětlovaly jako přízeň bohů a odpovídajícím způsobem je oslavovaly.

Opravdu nezáleží jak je majka velká nebo kolik se sejde lidí, důležité je si oslavu Midsommaru užít (foto Carolina Romare, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Švédsko svou zeměpisnou polohou patří mezi země, které si neuvěřitelně váží léta a na Švédech to opravdu poznáte. Švédové milují přírodu, sedění venku, grilování, kempování a vlastně úplně vše co se děje v létě a venku. Oslava slunovratu, ve švédštině midsommar, je přesně ten správný svátek pro Švédy.

Je v podstatě jedno zda slavíte na severu země či na jihu, byť je to skoro 2.000 kilometrů od severu k jihu. Princip oslav je úplně stejný. Hlavně jde o to se setkat, setkat se s rodinou, setkat se s přáteli. Proto většina oslav probíhá ve městech, městečkách, vesničkách a je situována do skansenů nebo k obecním domům (folkhuset), které jsou v každém městě nebo vesnici.

Luční květiny jsou pro oslavu Midsommaru něco bez čeho si to nedovedete představit. Švédsko je rájem květin a švédové květiny milují. (foto Lena Granefelt, zdroj imagebank.sweden.se)

 

V dopoledních hodinách se lidé pomalu schází a dělají si piknik. Griluje se, pije (a věřte, že tohle švédové opravdu umí…), děti se většinou oblékají do krojů a připravují si z lučního kvítí věnce na hlavu. Dospělí za vydatného přispění dětí připravují a zdobí typickou švédskou majku, která se potom vztyčuje a kolem se tančí. Nesmí chybět samozřejmě hudba a lidové písničky.

Pár dní před tímto slavnostním dnem, což bývá sobota, vychází v novinách anonce, na jakých místech se konají tyto veřejné oslavy, od kolika hodin a s jakým programem.

Video

Pokud máte ve Švédsku rodinu nebo přátelé, tak určitě využijte možnost a pokud vyjde počasí, což je skoro nezbytné, když se oslavy konají venku, tak přijde. Stojí to zato!

Jídlo, dobré a lehké jídlo nesmí chybět. Ideální a stylový je ovšem piknik v trávě. (foto Carolina Romare, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Dorty, sladkosti a jahody nesmí nikdy na oslavě midsommaru chybět. Jahody ke Švédsku neodmyslitelně patří a v době sezóny jahod na ně narazíte na každém kroku. (foto Carolina Romare, zdroj imagebank.sweden.se) PS: Při psaní tohoto příspěvku jsem zrovna jednu misku s úžasně sladkýma jahodama a troškou cukru zbaštil 🙂

 

Pro midsommar a okolní dny je pro Švédsko typické, že na většině území buď slunce nezapadá vůbec nebo jen na pár minut či hodin. Dáno je to samozřejmě jeho polohou.

Zeměpisná poloha Švédska má za příčinu, že v zimě jsou velmi krátké dny a v létě krátké a světlé noci. Když to porovnám s Českem v zimě, tak ve středním Švédsku vychází slunce někdy kolem půl 9 hodiny ranní a zapadá kolem 14 hodiny odpoledne. V létě vychází kolem 3 hodiny ráno a zapadá kolem 23 hodiny v noci. Typická „černá“ noc ovšem není. (autor Rikard Hilding, zdroj imagebank.sweden.se)

 

Jen pro představu jsem vyfotil z okna ložnice naší ulici. Foceno 21. června 2012, mobilem kolem 2 hodiny ranní. Slunce mělo sice vyjít asi až za hodinu, ale světlo bylo jako ve dne.

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *