Magnus Nilsson

Magnus Nilsson (dánsky Magnus Nielsen), později zvaný Magnus Silný, narozen asi 1106, zemřel 4. července 1134, byl dánský vévoda, který vládl Götaland na jihu Švédska v letech 1125 až 1130. Jeho status coby vládce Švédska byl v jeho době zpochybňován, dnes je však počítán mezi švédské krále.

Magnus byl synem krále Nielse Dánského a Markéty Fredkully, dcery Inge I. Švédského.

Když v roce 1125 zemřel Inge II., Magnus se ucházel o švédský trůn coby nejstarší vnuk Inge I. Porporoval ho kmen Géatů, jeho soupeřem však byl Ragnvald Knaphövde. Ten udalal chybu, když si od Géatů nevzal rukojmí, a byl jimi zavražděn.

Okolo roku 1127 se oženil s Richenzou Polskou, dcerou polského knížete Boleslava III. Jejich synem byl budoucí dánský král Knut V.

Magnus není zmiňován jako právoplatný král Västergötlandu a pravděpodobně byl ze Švédska okolo roku 1130 vytlačen svým nástupcem Sverkerem I.

V roce 1131 Magnus zřejmě nechal zavraždit potenciálního rivala v nástupnictví na dánský tůrn, Knuta Lavarda. Zemřel 4. června 1134 v bitvě u Foteviku, kde byl jeho otec poražen Erikem Emunem. Niels Dánský zemřel ještě v tom samém roce a Erik se stal jeho nástupcem.

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *