Lund – malebná brána jižního Švédska
Za „zeměpisně správnou“ bránu Švédska by se sice dalo označit spíše Malmö, kde ústí most z Kodaně – Øresundsbron, ale protože my jako milovníci venkova jsme se při našem cestování rozhodli velkým městům raději vyhýbat, nechali jsme se dálnicí E22 vést ještě kousek dál, do univerzitního městečka Lund. A jako „uvítací“ bod švédské pevniny zafungoval více než skvěle. Posuďte sami, není tohle město jako malované?

Ačkoliv jsme v prvotním suverénním nadšení zabrousili s autem rovnou do centra, parkovací cedule nás zmátly a ani po konzultaci s mladými domorodkyněmi jsme nebyli moudřejší. Rozhodli jsme se tedy raději pro ústupový manévr a zaparkovali nedaleko centra v ulici, kterou po jedné straně lemovaly vilky a po druhé straně zahrádky s chatičkami, kde si zřejmě místní obyvatelstvo vybíjí své zahrádkářské choutky. A hned jsme se vydali zpět do centra, jehož prohlídku jsme zahájili v krásné univerzitní botanické zahradě.

Kromě úhledných záhonků s květinami, ale i zeleninou, které se tak nějak od botanické zahrady dají očekávat, nás nadchly i divočejší koutky zahrady s nádhernou flórou švédských luk.


Po osvěžující prohlídce místních zahrad jsme se malebnými uličkami vydali do centra k hlavní perle Lundu – katedrále. Domečky v dlážděných uličkách nenechávaly nikoho na pochybách o tom, jak krásně se tady musí žít.


A po chvilce hledání se před námi vynořila velkolepá románská katedrála Domkyrkan.


Katedrála se datuje již z období před rokem 1085 a dokládá historický význam města. V interiéru dómu najdeme kromě jiného i orloj, který se nápadně podobá tomu staroměstskému. Za prohlídku stojí také krypta.



Významnou součástí Lundu je místní univerzita, založená v roce 1666. V současné době se řadí mezi nejprestižnější evropské univerzity a studuje na ní okolo 47.000 studentů. Její prestiž, ale i přátelská atmosféra dýchá i z nádherné klasicistní architektury jejích budov.


Cestou zpět k autu jsme si prošli další příjemný park. Musím říct, že i po návštěvě několika jiných švédských měst včetně Stockholmu ve mně právě Lund zanechal nejsilnější dojem. Nedivím se ani trochu českým emigrantům, z nichž mnoho zde zakotvilo. Nebylo to jistě jen díky příznivé poloze – s trochou nadsázky se dá říct, že evropský kontinent je odtud „co by kamenem dohodil“, ale zejména díky vroucímu a zároveň útulnému prostředí, které dokáže snadno v každém vykouzlit pocit, že tady je doma.
Autor článku a fotografií Andrea Hájková
[wpgmza id=“13″]
Krasna ,pohodova cesta jak vidim z Vasich fotografii touto casti Svedska. Univerzitni mesto sedici v zeleni parku,kvetin a stromu…. nadherna doladujici a splyvajici s prirodou architektura. Vypravuji se na konci leta 2013 na tyden do Stokholmu a k navsteve UTO. Ziji od 68 roku v USA a bude to moje prvni cesta do Svedska. Diky Vasemu clanku se uz zacinam moc tesit. Nevite nahodou o penzionu kde ve Stokholmu by bylo prijemne bydleni?? Jozka Z.
mensim hotelu
Zdravim Vas, bohuzel s ubytovanim v pensionech ve Stockholmu zkusenosti nemam. Ja osobne vyuzivam sluzeb site hotelu Scandic, ktera je po celem Svedsku. Hlavne v nem cepuji ceske pivo. Je to sice neco jineho nez pensionek ci maly rodinny hotel, ale nikdy nebyl zadny problem.