Lund – malebná brána jižního Švédska

Za „zeměpisně správnou“ bránu Švédska by se sice dalo označit spíše Malmö, kde ústí most z KodaněØresundsbron, ale protože my jako milovníci venkova jsme se při našem cestování rozhodli velkým městům raději vyhýbat, nechali jsme se dálnicí E22 vést ještě kousek dál, do univerzitního městečka Lund. A jako „uvítací“ bod švédské pevniny zafungoval více než skvěle. Posuďte sami, není tohle město jako malované?

Architektura jižního Švédska je opravdu velmi blízká té, kterou známe ze střední Evropy.

 

Ačkoliv jsme v prvotním suverénním nadšení zabrousili s autem rovnou do centra, parkovací cedule nás zmátly a ani po konzultaci s mladými domorodkyněmi jsme nebyli moudřejší. Rozhodli jsme se tedy raději pro ústupový manévr a zaparkovali nedaleko centra v ulici, kterou po jedné straně lemovaly vilky a po druhé straně zahrádky s chatičkami, kde si zřejmě místní obyvatelstvo vybíjí své zahrádkářské choutky. A hned jsme se vydali zpět do centra, jehož prohlídku jsme zahájili v krásné univerzitní botanické zahradě.

Zahrady, květiny, zahrady, květiny… to je něco, čím je přes léto zpestřena všudypřítomná zelená ve Švédsku.

 

Kromě úhledných záhonků s květinami, ale i zeleninou, které se tak nějak od botanické zahrady dají očekávat, nás nadchly i divočejší koutky zahrady s nádhernou flórou švédských luk.

Carl Linné zmapoval dokonale švédskou flóru.

 

Parky ve městech jsou opravdu úchvatné.

 

Po osvěžující prohlídce místních zahrad jsme se malebnými uličkami vydali do centra k hlavní perle Lundu – katedrále. Domečky v dlážděných uličkách nenechávaly nikoho na pochybách o tom, jak krásně se tady musí žít.

No nevidíte v tom trochu českého domečku…?

 

Architekrura jižního Švédska je hodně o využití cihel bez omítek.

 

A po chvilce hledání se před námi vynořila velkolepá románská katedrála Domkyrkan.

V mnohém je tato nádhera podobná stavbám jížní Evropy.

 

Opravdová dominanta města. Dánská vlajka připomíná těsné sousedství s Dánskem.

 

Katedrála se datuje již z období před rokem 1085 a dokládá historický význam města. V interiéru dómu najdeme kromě jiného i orloj, který se nápadně podobá tomu staroměstskému. Za prohlídku stojí také krypta.

Interiér kostela.

 

Kostelní orloj

 

Místo pro uložení těch „významných“.

 

Významnou součástí Lundu je místní univerzita, založená v roce 1666. V současné době se řadí mezi nejprestižnější evropské univerzity a studuje na ní okolo 47.000 studentů. Její prestiž, ale i přátelská atmosféra dýchá i z nádherné klasicistní architektury jejích budov.

Budova univerzity nezapře svou historii.

 

Zelená zelená zelená, tak takový je prostě Lund. Za návštěvu by ovšem stál za každého ročního období.

 

Cestou zpět k autu jsme si prošli další příjemný park. Musím říct, že i po návštěvě několika jiných švédských měst včetně Stockholmu ve mně právě Lund zanechal nejsilnější dojem. Nedivím se ani trochu českým emigrantům, z nichž mnoho zde zakotvilo. Nebylo to jistě jen díky příznivé poloze – s trochou nadsázky se dá říct, že evropský kontinent je odtud „co by kamenem dohodil“, ale zejména díky vroucímu a zároveň útulnému prostředí, které dokáže snadno v každém vykouzlit pocit, že tady je doma.

Autor článku a fotografií Andrea Hájková

[wpgmza id=“13″]

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Lund – malebná brána jižního Švédska

 • Profilový obrázek
  2013-03-22 (1:08)
  Permalink

  Krasna ,pohodova cesta jak vidim z Vasich fotografii touto casti Svedska. Univerzitni mesto sedici v zeleni parku,kvetin a stromu…. nadherna doladujici a splyvajici s prirodou architektura. Vypravuji se na konci leta 2013 na tyden do Stokholmu a k navsteve UTO. Ziji od 68 roku v USA a bude to moje prvni cesta do Svedska. Diky Vasemu clanku se uz zacinam moc tesit. Nevite nahodou o penzionu kde ve Stokholmu by bylo prijemne bydleni?? Jozka Z.
  mensim hotelu

  Reagovat
  • Pavel
   2013-03-24 (20:11)
   Permalink

   Zdravim Vas, bohuzel s ubytovanim v pensionech ve Stockholmu zkusenosti nemam. Ja osobne vyuzivam sluzeb site hotelu Scandic, ktera je po celem Svedsku. Hlavne v nem cepuji ceske pivo. Je to sice neco jineho nez pensionek ci maly rodinny hotel, ale nikdy nebyl zadny problem.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *