Luleå

Město Luleå leží v severním Švédsku a je hlavním městem kraje Norrbotten. Obklopuje jej voda, jelikož řeka Luleälven tady vtéká do třpytících se zátok s bujně zelenými ostrovy v pozadí. Již ve středověku bylo město důležitým přístavem. Původně se nacházelo na území dnešního Gammelstadu.

Když zamrzne moře... V zimě se plocha města Luleå rozroste o zamrzlé řeky a mořský záliv. Místo pro procházky a bruslení je rázem k dispozici. (foto Martin Říha)
Když zamrzne moře… V zimě se plocha města Luleå rozroste o zamrzlé řeky a mořský záliv. Místo pro procházky a bruslení je rázem k dispozici. (foto Martin Říha)

 

Město bylo do současné polohy přesunuto v roce 1649 z důvodu postglaciálního vyzdvižení původního přístavu, který se stal příliš mělkým pro vstupující lodě. Právě dobrý přístav byl  důvodem pro přestěhování města blíže moři.

Katedrála v nové části Luleå byla postavena v roce 1893.

Nová katedrála z roku 1893. (foto Martin Říha)
Nová katedrála z roku 1893. (foto Martin Říha)

 

Norrbottens Museum se soustřeďuje na historii Luleå a kraje Norrbotten.

Norrbottens Museum (foto Martin Říha)
Norrbottens Museum (foto Martin Říha)

 

Základními pilíři prosperity Luleå jsou přístav pro nakládání rudy a ocelárny SSAB. Tuto skutečnost odráží také technické muzeum Technikens Hus, kde se lze věnovat rozličným experimentům, třeba vrtání v dole a vypouštění rakety.

Nová výstavba na břehu zálivu. (foto Martin Říha)
Nová výstavba na břehu zálivu. (foto Martin Říha)

 

Přístaviště ve městě  Luleå (foto Martin Říha)
Přístaviště ve městě Luleå. Přes letní měsíce zakotvené ledoborce v přístavu, které v zimních měsících vyrážejí do arktických vod na své výpravy. (foto Martin Říha)

 

Okolí

Kostelní vesnice Gammelstads Kyrkstad a tamní kostel, Nederluleå Kyrka, představují jedinečný památník někdejšího centra obchodu, jež byl v roce 1996 zapsán na seznam světového kulturního dědictví Unesco. Žulová budova z 15. století s obvodovou zdí reprezentuje největší středověký kostel v horním Norrlandu. Jeho bílá věž shlíží na 408 červených chatek. Právě tady nocovali a ustájili své koně věřící, kteří sem přijeli z odlehlých vesnic. Hvězdicovou klenbu kostela zdobí malby ze školy Alberta Pictora z 80. let 15. století. Velkolepý oltářní obraz z Antverp se datuje do roku 1520.

Souostroví Luleå, které čítá více než 700 ostrovů a ostrůvků, je oblíbeným místem majitelů člunů. K zajímavým lokalitám, jako jsou rybářská vesnice na Rödkallenu a Brändöskäru, vyplouvají trajekty.

Zima na severu... (foto Martin Říha)
Zima na severu… (foto Martin Říha)

 

Barvy severu při západu slunce. (foto Martin Říha)
Barvy severu při západu slunce. (foto Martin Říha)

 

Odkazy

Zdroje

  • Společník cestovatele IKAR, Švédsko, vydavatelství Euromedia Group, k. s.
  • Wikipedie
  • Webové stránky města Luleå

[wpgmza id=“50″]

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *