Lofoty – polární záře

Vlny Norského moře pohupují rybářskými čluny a na břehu omývají dřevěné kůly, na kterých stojí typická červená rybářská obydlí – rorbuery. Na výběžku pevniny mrká maják. Nad dřevěnými konstrukcemi se zavěšenými treskami zakrouží racek a s hlasitým křikem vystoupá výše ke skalnatým horským štítům. Vítejte na Lofotech.

Sen vidět polární záři vznikl při naší první cestě Norskem za polární kruh. Na nejsevernějším mysu Evropy jsme měli možnost pozorovat úchvatné půlnoční slunce a tehdy se nás zmocnila touha pozorovat a také vyfotografovat polární záři. Po návratu se v našich hlavách začal rýsovat plán další cesty, tentokrát za polární září.

Nejprve zjišťujeme základní informace, tedy kdy a kam za polární září nejlépe vyrazit. Při vyhledávání informací o polární záři pomohl portál www.aurora-service.eu, kde je k nahlédnutí i aktuální předpověď výskytu polární záře vyjadřovaná hodnotou Kp indexu. Volba padá na souostroví Lofoty, ráj pro krajinářského fotografa. Následuje stanovení přesného harmonogramu cesty a dokoupení nezbytného vybavení. Cestujeme low-cost, kdy na úkor osobního pohodlí upřednostňujeme co nejlevnější možnosti cestování (autobusem, stopem), ubytování (hostel, stan) i stravování (chleba, paštika, instantní polévka). Přece jen jezdíme za dobrodružstvím a poznáním a toho v hotelovém pokoji moc neužijeme.

Dopoledne 23. října na letišti Václava Havla usedáme do letadla a odlétáme na lov polární záře. Let s přestupem v Oslu rychle utíká, a tak večer přistáváme v Bodø, hlavním městě kraje Nordland. Následující den po třech hodinách plavby trajektem přistáváme na Lofotech, ve městečku Moskenes. Cestujeme od jihu, z Moskenes dále severněji přes Reine, Hamnøy, Nusfjord, Leknes, Utakleiv, Kabelvåg do Svolvær, vždy tak, abychom na každé lokalitě měli k fotografování jeden východ a jeden západ slunce. Přes den přejíždíme autobusem nebo stopem. Lofotská autobusová doprava funguje perfektně, osvědčil se mi odkaz www.177nordland.no, což je obdoba českého idosu.

Lofoty se svými skalnatými štíty, vysokými mosty, rybářskými vesničkami s červenými domky, krásnými mořskými plážemi fotografovi nabízejí nevyčerpatelné množství kompozic. Ve Svolvær končí naše cesta po Lofotech a přesouváme se do Narviku, odkud následující den cestujeme vlakem do švédského národního parku Abisko.

Železniční trať Ofotbanen po cestě nabízí úchvatný pohled do hlubokého fjordu Ofotfjorden, dále pokračuje úsekem s nespočtem jezer a jezírek. Po necelých dvou hodinách jízdy touto kouzelnou krajinou přijíždíme do zastávky Abisko Turiststation, která je výchozím nebo konečným místem švédské turistikické stezky Kungsleden a leží cca 20 minut chůze od jezera Torneträsk. Zde užíváme poslední dny výletu vycházkami po okolních turistických trasách. Poslední večer pobytu odpočíváme ve švédské sauně a noc trávíme pozorováním nejsilnější polární záře tohoto výletu. Další den balíme a odjíždíme směrem k domovu. V letadle vstřebáváme zážitky a přemýšlíme nad další výpravou. Opět za polární kruh?

Lofoty

Geografie

Souostroví Lofoty leží přibližně 100 až 300 km severně od polárního kruhu v kraji Nordland. Tvoří je asi 80 ostrovů a ostrůvků, z nichž 4 jsou největší – Austvågøy, Vestvågøy, Flakstadøy, Moskenesøy. Břehy těchto ostrovů omývají vody Atlantského oceánu. Hlavní město Lofot Svolvær se nachází na ostrově Austvågøy.

Krajina

Krajina je na Lofotech rozmanitá. Na mořském pobřeží máte možnost spatřit pláže s jemným bílým pískem nebo s tmavými balvany, společně s rybářskými vesničkami. Otočíte-li se do vnitrozemí ostrovů, uvidíte horské vrcholy dosahující výšek nad 1.000 m n. m., mezi nimiž najdete průzračně čistá horská jezera.

Klima

Navzdory poloze za polárním kruhem je klima na Lofotech relativně mírné díky působení Golfského proudu. Průměrná roční teplota je 4,5°C. Průměrný roční úhrn srážek činí 2.000 mm, jejich nejvýznamnější podíl připadá na období podzimu a zimy. Počasí je v každém ročním období velmi proměnlivé.

Půlnoční slunce, Polární záře

Půlnoční slunce je jev, kdy Slunce při své 24 hodinové pouti po obloze nikdy nezapadá za obzor, proto i v nočních hodinách osvětluje krajinu. Tento jev lze pozorovat v oblastech za polárním kruhem a dále na sever. Na Lofotech se vyskytuje od druhé poloviny května do první poloviny července.

Polární záře je světelný jev, který vzniká vstupem elektricky nabitých částic do atmosféry Země. Tyto protony a neutrony, produkt slunečních erupcí, k Zemi přenáší sluneční vítr a díky působení křivek zemského magnetického pole do zemské atmosféry vnikají právě v oblastech zemských pólů. Polární záře se proto vyskytuje v polárních oblastech jednak okolo severního pólu – Aurora borealis, tak i jižního pólu – Aurora australis. Čím vyšší je intenzita polární záře, tím vzdáleněji od pólů je k vidění. Vzácně polární záře dosáhne takové intenzity, že je k vidění i v České republice, v místech bez světelného smogu. Ve Skandinávii jsou polární záře nejčastěji pozorovány v období od října do konce března.

Pár praktických rad na cestu

Pokud jedete pozorovat polární záři, raději zvolte delší pobyt. Podzim a zima jsou za polárním kruhem srážkově nadprůměrné a při zatažené obloze polární záři neuvidíte. S vyšším počtem nocí vašeho pobytu roste i pravděpodobnost jasné oblohy. Pak už zbývá jen sledovat předpověď na www.aurora-service.eu.

Čekání na polární záři se může protáhnout, doporučuji se obrnit trpělivostí a vybavit teplým oblečením i obutím. Na Lofotech noční teplota sice neklesá hluboko pod nulu, ale fouká zde silný chladný vítr. Hodí se termoska s horkým nápojem a také čelovka.

Při fotografování polární záře je nutné umístit fotoaparát na stativ popřípadě jinou pevnou podložku.

Ubytování na Lofotech zajišťují místní obyvatelé, kteří zde pronajímají své rorbuery – typické červeně natřené domečky. Cena za pronájem se liší podle velikosti a komfortu, který rorbuer návštěvníkovi poskytuje. V případě, že pojedete pozorovat polární záři, pojedete na Lofoty mimo hlavní turistickou sezónu, proto je nanejvýš vhodné si ve vaší cílové destinaci ubytování rezervovat.

Pro cestování po Lofotech je možné využít služeb autopůjčovny. Jedna je hned u přístavu v městečku Moskenes, další na letišti v Leknes a ve Svolvær. Důrazně se doporučuje řídit se pravidly silničního provozu.

Autor článku a fotografií Petr Vondráček | www.pvondracek.cz

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *