Lidens gamla kyrka

Jeden malý a nenápadný kostelík najdete zastrčený u Lidenu. Pokud bude deštivo a mlhavo, tak ho snad i můžete hladce přehlédnout. Prozradí ho ovšem klasická švédská zvonice, která se tyčí do opravdové výšky. Samotný kostel je schován za velmi vysokým a neprostupným živým plotem.

Kostel Liden Gamla Kyrka se nám pěkně schovával.

 

Původně jsme projeli skoro bez povšimnutí, snad proto že jsme se těšili na vyhlídku z nedalekého vrcholku Vättaberget, a tak až při zpáteční cestě jsme zastavili. Rozhodně jsme chybu neudělali. Jen snad až doma jsme objevili vnitřní krásu kostela. Vevnitř totiž byla neuvěřitelná tma, asi proto že byla bouřka a naše oči se tomu ne a ne nějak přizpůsobit. No posuďte sami…

Pro některé nezvykle, ale kostel je kamenný

 

Před kostelem stojí klasická dřevěná zvonice, která je pro Skandinávii tak typická

 

Průchod ke kostelu

 

Tyto kříže byly volně vystaveny v průchodu. Jsou i několik století staté. Je to smutné, ale vsadil bych se, že být to v Česku, tak už jsou ve sběrně…

 

Až doma na počítači jsem vlastně viděl jak to vypadalo uvnitř

 

Oltář

 

Nádhernou a bohatou výmalbu jsem poprvé vůbec neviděl

 

Kostel už stojí opravdu dlouho

 

Liden Gamla Kyrka z roku 1510.
Liden Gamla Kyrka z roku 1510.

 

Na překladu musím teprve zapracovat…

 

Byť ateista, tak návštěvu takových míst si nenechám nikdy ujít. Fascinuje mě jak lidé byli schopni stavět bez té veškeré techniky, bez které si dnes stavaři nedokáží svou práci představit.

Takže pokud pojedete kolem, určitě neváhejte.

Zimní pohled na zvonici. V zimních měsících pravděpodobně kostel nefunguje, protože když jsem jel kolem, tak k němu nebyla nikde odhrnuta přístupová cesta, a to ani pro pěší.
Zimní pohled na zvonici. V zimních měsících pravděpodobně kostel nefunguje, protože když jsem jel kolem, tak k němu nebyla nikde odhrnuta přístupová cesta, a to ani pro pěší. (foceno mobilem)

Slovníček

  • kostel – kyrka (čti širka)
  • hřbitov – kyrkogård (čti širkoguord)

Mapa

[wpgmza id=“38″]

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *