Je libo trochu Skandinávie? Skandinávské potraviny jsou tu pro Vás.

Říká se, že láska prochází žaludkem, takže pokud patříte mezi milovníky severu, tak by jste určitě měli nějaké ty typické skandinávské potraviny, či chutě vyzkoušet. Zatím se nechystáte Skandinávii navštívit a IKEA není zrovna ve vašem městě? Nevadí, protože v roce 2013 začal fungovat eshop Skandinávské potraviny.

Určitě většina z Vás na dovolené nebo služební cestě v zahraničí, touží poznat tamní kulturu, zvyklosti či přírodní krásy. Rozhodně většina z Vás ovšem jako první vyzkouší tamní jídla a speciality. Ne každému musí zachutnat a ne každý se chce k tomu vracet, ale určitě je mnoho z Vás co se po celý rok těší až zase na dovolenou pojedou a budete moci ochutnat ono úžasné jídlo, které Vás tak oslovilo. Pravda, Skandinávie zase tolik exoticky nezní, ale i zde se najde mnoho chutí, které pro nás středoevropany nejsou tak typické.

Pod límto logem najdete ehop Skandinávské potraviny.
Pod límto logem najdete ehop Skandinávské potraviny.

 

Pokud Vám tedy nějaké ta pochotina zaujala nebo jen chcete zjistit jak chutná sever, tak můžete využít právě eshopu Skandinávské potraviny, který do České republiky potraviny ze Skandinávie dováží.

Na pár otázek, ohledně tohoto eshopu, jsem se zeptal za Vás obchodního ředitele pana Petra Opichala.

Kde a proč se vlastně zrodila myšlenka na dovoz a distribuci potravin ze Skandinávie?

Ta myšlenka se zrodila, jak už to tak někdy bývá, více méně náhodou. Bylo to v době, kdy se na nás ze všech médií doslova valily informace o nekvalitních, někdy i škodlivých potravinách v našich obchodech z té a oné země. V této době jsem začal uvažovat o tom, že by bylo dobré na našem trhu vytvořit jakýsi protipól. Takový, kde lidé – zákazníci nebudou hledat nejnižší cenu, ale především kvalitu.  Moji kamarádi se v té době akorát vrátili z výletu z Norska a dali mi ochutnat nakládané ryby, které si odtud přivezli. Musím říci, že jsem byl z té ochutnávky velmi mile překvapený. Samozřejmě jsem i v minulosti nakládané ryby jedl, ale takhle dobré ne. No a když jsem o tom nadšeně vyprávěl svému otci, dozvěděl jsem se, že syn jeho známého dováží a prodává skandinávské potraviny v Německu. Neváhali jsme a vydali se za ním do Německa… Poté jsme provedli rychlý průzkum, zda-li se takové zboží prodává i u nás a byli jsme udivení, že v podstatě 23 let po ”sametové” revoluci u nás v republice nejsou k dostání kvalitní potraviny ze severských zemí, které jsou i pro Němce symbolem a zárukou kvality.

Přečetl jsem si na stránkách, že potraviny hlavně dovážíte ze Švédska. Proč padla volba právě na tuto zemi?

Tato volba souvisí spíše s interním nastavením logistiky a možností ekonomické dopravy potravin k nám do ČR. Náš eshop jsme zprovoznili tento rok na jaře a stále ještě hledáme ten správný sortiment a potraviny, které na našem trhu chybí nejvíce. Sortiment tedy budeme dále rozšiřovat a to nejen o jednotlivé druhy zboží, ale i o jednotlivé skandinávské země. Vzhledem k tomu, že náš nynější dodavatel je ze Švédska, odpovídá tomu i náš ”startovací” sortiment.

Petr Opichal, obchodní ředitel Skandinávské potraviny
Petr Opichal, obchodní ředitel Skandinávské potraviny

 

Jak by jste popsal skandinávské chutě? Jsou o tolik odlišné od těch, které jako středoevropané známe?

Já jako Čech mám velice rád naši kuchyni a středoevropské chutě. Miluji svíčkovou ”se šesti”, jím tlačenku s cibulí a chlebem a když jsem na Slovensku neodpustím si halušky. Nicméně některé skandinávské chutě jsou jiné. Díky bohu jiné! Skandinávské chutě jsou pro mnohé středoevropany nepoznané a dokud neochutnají, nepochopí. Nakládaní sledi, slané máslo, karamelizovaný sýr, kyselopálivé bonbony nebo lékořicová čokoláda… je toho spousta co středoevropan neochutnal, dokud nenavštívil Skandinávii. Chuť je samozřejmě individuální a liší se člověk od člověka. Zcela upřímně, jak popsat skandinávské chutě nevím… většinou jsou výrazné, rozhodně žádná nuda, pro většinu lidí nový zážitek.

Nějakou tu dobu už fungujete. Jaký sortiment se usadil na pomyslném vítězném stupínku?

Zcela jednoznačně kaviárová pasta Kalles Kaviar Original. Tato severská chuť chutná zatím každému koho jsem potkal a kdo ji ochutnal. Výrazná a zároveň decentní chuť kaviáru v praktické tubě, to je něco, co musí ocenit skoro každý, zvláště pokud se konzumuje s Leksands knäckebrottem. Jen pro zajímavost, v Německu je na pomyslném vítězném stupínku právě tento knäckebrott.

Jakou pochutinu by jste lidem doporučil, aby ochutnali?

Ryby! Nakládaní sledi v hořčicovém nebo tomatovém nálevu. Nová chuť, intenzivní a je to zdravé.

Co je pro většinu středoevropanů neznámé jsou ”tavené” sýry v tubě s různými příchutěmi a ještě k tomu s nízkým obsahem tuku. Zde se nejedná pouze o chuť ale i o praktické balení. Během chvilky sýr vymáčknete na chléb nebo toast, můžete ozdobit kouskem zeleniny a máte rychlou a efektní svačinu nebo občerstvení pro návštěvu.

Distribuci máte jenom v rámci České republiky nebo mají šanci i na Slovensku?

Distribuci máme zatím jen v ČR, nicméně distribuce na Slovensko je na programu v blízké budoucnosti.

Všiml jsem si, že Vám mohou lidé posílat tipy na potraviny, o které by měli zájem. Předpokládám, že by se mělo jednat o potraviny s dlouhou dobou životností?

Ano, máte naprostou pravdu. Za jakékoliv tipy a návrhy jsme vděční a snažíme se zmíněné zboží zalistovat do našeho sortimentu. Již jsme náš sortiment o některé tipy rozšířili a dále rozšiřujeme. Musíme však dbát především na to, že veškeré zboží posíláme poštou nebo rozvážkovou službou a musíme vybírat takové potraviny, které převozem neztratí na kvalitě a k zákazníkovi dorazí nepoškozené. S tím souvisí i delší doba životnosti u trvanlivějších potravin. Za tip na dovoz potravin bych také rád poděkoval i touto cestou jednomu našemu zákazníkovi, který nás upozornil na to, že ve Skandinávii jsou kvalitní výrobci bezlepkových potravin. Na základě toho naše společnost začíná i s dovozem bezlepkových potravin. Doufáme, že i těch několik málo bezlepkových výrobků pomůže aspoň trochu rozšířit na našem trhu chudý výběr a nabídnout možnost kvalitnějšího stravování i pro celiaky.

Děkuji za rozhovor a nezbývá mi nic jiného než Vám popřát hodně štěstí a mnoho zákazníků, kteří se budou rádi vracet.

Eshop Skandinávské potraviny najdete na adrese www.skandinavskepotraviny.cz.

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Je libo trochu Skandinávie? Skandinávské potraviny jsou tu pro Vás.

  • Profilový obrázek
    2013-11-02 (17:27)
    Permalink

    určitě kaviár, sýry, sledě v různých úpravách a samozřejmě švédská čokoláda, která chutná božsky!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *