Liberecká výstava Švédská místa činu

Možná již mnozí z vás na internetu postřehli, že Švédské velvyslanectví a Krajská vědecká knohivna v Liberci pořádá výstavu Švédská místa činu. V současné době je severská detektivní vlna v České republice velmi populární a na její vlně se také nese několik projektů, které mají zájem ještě zvýšit a čtenáři severské téma více přiblížit.

vystava-svedska-mista-cinu-sweden-ambasy-kvkliberec-1

 

Výstava provádí návštěvníka „výskytem“ autorů detektivního žánru na mapě Švédska, popisuje osobnost spisovatele a místo jeho působení – tedy zasazení detektivního románu a jeho postav do konkrétní lokality. Výstava se do knihovny báječně hodí – popularita severských detektivek je totiž v Čechách vysoká – asi díky velmi dobře vystavěným příběhům, ale i dobrým překladům. Popularitě přispívá i ztvárnění detektivek do podoby zvukových knih (v podání známých českých herců a hereček jako třeba Uvedení audioknihy Usměvavý muž Henninga Mankella).

vystava-svedska-mista-cinu-sweden-ambasy-kvkliberec-2

 

vystava-svedska-mista-cinu-sweden-ambasy-kvkliberec-3

 

Téměř všichni známe Lisbeth Salanderovou nebo komisaře Wallandera, čeští čtenáři se díky detektivkám seznamují i se švédským prostředím. Švédské a severské detektivní romány se pravidelně objevují v žebříčcích nejčtenějších knih. Jako např.:

Kde: Krajská vědecká knihovna v Liberci
Kdy: 1.-15. 10. 2015, 3. patro | 16.-29. 10. 2015 Půjčovna všeobecné knihovny

Mezi čtenáře patří jak fanoušci detektivní literatury jako takové, tak fanoušci severu, kteří tak mohou nakouknout pod pokličku seveřanů a životě na severu Evropy.
A kam se řadíte vy?

foto Krajská vědecká knihovna Liberec

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *