Letem švédským literárním světem

Míváte závratě z množství vydávané severské literatury? Tak co si cestopisnou formou projít tu švédskou? Třeba tam najdete i nějaké neobjevené poklady.

Ve Švédsku si dávejte pozor, vraždí se tam o sto šest. Své o tom vědí třeba Mikael Blomkvist a Lisbeth Salander (Stieg Larsson). Mikael chtěl jenom dělat investigativní novinařinu, ale narazil. Lisbeth nejdříve semlela její rodina, posléze švédské tajné služby, systém sociálních služeb, psychiatrická péče a sadistický opatrovník. Kde je moc, jde cokoli. Když se zdá, že je všechno zdárně vyřešené, začínají se objevovat další hráči. Lisbethina rodina představuje nevyčerpatelnou studnici námětů (na podzim vychází pátý díl Milénia Muž, který hledal svůj stín, jeho autorem je, stejně jako u dílu čtvrtého, David Lagercrantz).

Ve Stockholmu buďte ve střehu, když se budete pohybovat v prostředí zdánlivě bezpečných luxusních soukromých klubů (Hanna Lindberg) nebo volně na ulici. Pod rouškou tmy se neschovávají jen vrahové, ale také upíři. Dejte si pozor, pokud si k sobě budete zvát někoho na návštěvu. Naprosto zásadní je, Ať vejde ten pravý (John Ajvide Lindqvist).

Vraždy řeší ve švédském hlavním městě celkem úspěšně, i když jim do toho nešťourají novináři. Policisty mají schopné, třeba Joona Linnu (Lars Kepler), Fredriku Bergman a Alexe Rechta (Kristina Ohlsson). Aby nevypadalo, že se vraždí jen ve Stockholmu, v úplném bezpečí nebude ani v Linköpingu, Lundu, na ostrově Valö, ve městě Fjällbacka (Camilla Läckberg), Ystadu (Henning Mankell), na Ölandu (Johan Theorin), Gotlandu (Mari Jungstedt). Kvalitní detektivní práci odvádějí také detektiv Van Veeteren  a inspektor Barbarotti (Håkan Nesser). Možná teď přemýšlíte o tom, že se raději násilí vyhnete a pojedete na sever. To by mohlo být dobré řešení. Oblast v okolí Kiruny má pod dohledem Rebecka Martinsson. Protože se autorka Åsa Larsson v současné době věnuje spíše young adult žánru, tato oblast by nyní mohla být opravdu bezpečná. Když se ale vydáte severně k hranicím s Norskem, nezastavujete v komunitní lesní osadě Stjärnberg a vesnici Černá voda (Kerstin Ekman).

Jestli uvažujete, kdy se do literárního Švédska vydat, je to jedno. Vraždí se tam v každém ročním období. Třeba Malin Fors řeší Jarní mrtvéLetní smrtPodzimní vraždu, najde se také Zimní oběť a jako libůstku musí rozlousknout vraždy mladých žen v Pátém ročním období (Mons Kallentoft).

Aby to nevypadlo tak drsně a abych nepsala jen o vraždách, Švédsko je krásná země.  Děti se v ní vyhrají, jen co se na stránky knížek vejde, a to zejména ve Smålandu a obci Sevedstorp. Pokud tápete, je to malá vesnice, kde dětství strávila Astrid Lindgren. Sevestorp představuje předlohu pro Bullerbyn. Jen tak na okraj, víte, co znamená Bullerbyn? Není to jméno jen tak náhodné. Ve švédštině je bulle(r) hlučet, dělat rámus, en by je vesnice, byn její určitý tvar, volně přeloženo tedy vesnice plná hluku. Hlučí tam šest dětí, Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Brita, Olle a zatím jen brouká malá Kerstin. Pokud se vám tady v okolí města Vimmerby něco ztratí, nezoufejte. Můžete se obrátit na Kalleho Blomkvista. Ne na toho výše uvedeného, ale Kalleho Astrid Lindgren, díky kterému se ale Mikaelovi Blomkvistovi z Milénia Kalle opravdu říká (minimálně Lisbeth ho tak oslovuje). Nejen Kalle, ale i další děti mají pro strach uděláno, po okolí pobíhá Kajsa Nebojsa a ve Ville Villekule bydlí Pipi.

Abychom byli spravedliví, Švédsko je země přátelská nejen k dětem, ale také k seniorům. Sociální systém se tam stará i o nevděčné stoleté staříky, kteří utíkají z domovů s pečovatelskou službou, když se je ostatní snaží překvapit narozeninovou oslavou (Jonas Jonasson). Devadesátníci řídí Saab (ne Volvo, jak by se dalo čekat), babičky jsou milé, pozdravují a omlouvají se, ve volných chvílích s dětmi trénují fotbal, prostě dokonalá symbióza (Fredrik Backman). Když se jim nedaří a okolí jim nerozumí, vykouří nějakou tu marihuanu, přespí venku nebo se druží se zvláštním Norem, který se k nim zatoulal (Erlend Loe, norská vsuvka, ale Doppler se v Náklaďácích Volvo ve Švédsku pohybuje).

Byrokracie ve Švédsku je někdy hodně zvláštní. Kdybyste zvažovali změnu bydliště a chtěli se Švédska přestěhovat, popřemýšlejte, jak šťastní jste ve svém životě byli. Je totiž celkem možné, že by vám mohla přijít Faktura za všechno prožité štěstí. Jednání s úředníky může být hodně náročné, v literární terminologii až kafkovské (Jonas Karlsson).

Ve Švédsku nezapomínejte ani na přírodu. Když pojedete na sever na pomezí švédsko-finských hranic, zastavte se v údolí řeky Torne, stojí to za to. Rozumět budete sice o něco hůř, mluví se tam tornedalskou finštinou, ale žijí tam milí lidé. Muži žvýkají tabák (nedívejte se jim moc na zuby, tabák si vybírá svou daň), svoje obydlí nikdo nezamyká, protože k tomu nevidí důvod, hitparády v rádiích dlouhodobě vede Popmusic z Vittuly (Mikael Niemi). I když ruku na srdce, vraždí se i tam. Své by o tom mohl vyprávět Muž, který zemřel jako losos.

Na severu si dávejte pozor také na trolly! Pokud pojedete s dětmi, platí to dvojnásob. Trollové tam opravdu žijí a děti kradou (Stefan Spjut). Když půjdete na procházku do lesa a malá holčička vás požádá, jestli byste jí pomohli nasbírat sedmero květin, nikdy neodmítněte. Mohlo by se vám to ošklivě vymstít, zvlášť jestli jste namyšlený kouzelník (Lars Vasa Johansson).

Jinak ale Švédové žijí úplně normálně. Zamilovávají se, i když někdy svévolně a neumějí či nechtějí si přiznat, že vztah už skončil (Lena Andersson). Spokojený život někdy komplikuje nevhodný výběr partnera gangstera (Karolina Ramquist). Prožívají svá menší nebo větší dramata, aby mohli být dříve nebo později šťastní (Kajsa Ingemarsson).

Pokud se vydáte za kulturními zážitky, jako správní knihomolové nezapomeňte zajet do knihkupectví ve městě Haninge. Knih tam mají spoustu, prodává je Sara Lindqvistová. Ta nepochází sice z Hanninge, ale z Broken Wheel, nicméně jako zdatný čtenář vám knížku určitě doporučí (Katarina Bivald). Třeba nějakou od Steve Sem-Sandberga.

Co vy a švédská literatura? Jak jste na tom?

 

Vlaďka žije v Čechách, vystudovala medicínu a psychologii, jako doktor se i živí. Celý život ji to táhne k literatuře a jazykům a čím dál tím víc také do Švédska. Na radikální změnu a odjezd směr sever nesebrala odvahu, tak alespoň švédsky mluví a o čemkoli švédském čte. Má proto přehled o literárních vraždách na 1000+1 způsob, nespokojených nebo ztrácejících se stařících, sobeckých kouzelnících, babičkách, které pozdravují a omlouvají se, trollech nebo o zvířatech, co nechtějí usnout. Švédsko prokládá finským podivnem nebo i něčím úplně jiným, aby se na sever zase mohla vrátit.

O všem co přečte, píše na své blogu jeduvknize.cz.

Převzato se svolením z literárního blogu 89 Publishers

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *