Larssonova kavárna a bývalý pivovar

Naše další zastávka na Jižním ostrově, švédsky Södermalm, je určena především milovníkům švédské krimi a piva. Stačí vysednout na stanici červené linky metra jménem Mariatorget a vydat se po stopách jednoho z nejznámějších současných spisovatelů Švédska.

Stieg Larrson, autor světoznámé trilogie Milénium, na Södermalmu totiž žil, pracoval a zemřel. Kousek od stanice Mariatorget můžeme navštívit například jeho oblíbenou kavárnu na Bysistorget 6. Jmenuje se Mellqvist kaffebar a prodávají v ní velké kardamomové šneky, se kterými se za krásného letního dne můžete posadit ven a představovat si, jak Stieg psal své veleúspěšné knihy.

Jen malý kousek od kavárny leží budova starého pivovaru, kde se až do roku 1971 skutečně vařilo pivo. Dostal název Münchenbryggeriet neboli Mnichovský pivovar, a to i přesto, že s Mnichovem neměl nic společného. To jen Švédi se domnívali, že dát pivovaru název německého města přinese jejich pivu štěstí. Přece jen se v Německu dělá jedno z nejlepších piv na světě! Dnes se do pivovaru můžete večer vypravit za tancem do krásného sálu Mälarsalen a vychutnat si výhled na celý Stockholm. A pokud do pivovaru zamíříte v méně frekventovaných odpoledních hodinách, možná narazíte i na tlumené tóny hudby nějaké švédské kapely. Některé z prostor totiž využívají mladí a talentovaní hudebníci jako svou zkušebnu.

My se vydáme skrz areál pivovaru až k jeho zadní bráně a pokračujeme příjemnou procházkou nad ulicí Söder Mälarstrand. Čekají tam na nás krásné výhledy na jezero Mälaren a na protějším břehu zahlédneme i monumentální budovu stockholmské radnice.

Až vás výhled unaví, sejdeme po některých z mnoha schodů ze södermalmských výšin až k samotnému jezeru a zajdeme si třeba na víno do jedné z restaurací vybudovaných na lodích. Ty lemují celé jezero Mälaren, a aby jim bylo kotvení povoleno, musí být schopné kdykoliv odplout. Proto i lodní hostely a restaurace jsou zcela funkční lodě, nenechte se zmást jejich někdy poněkud nekonvenčním vzhledem.

Autor Vicky ze Stockholmu | Sleduj stockholmbyvicky na Instagramu

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *