Krvavá lázeň na stěně růžového domu

Další lahůdkou Gamla Stanu je bezesporu Stortorget známé jako hlavní náměstí. Sem zavítá úplně každý. Nobelovo muzeum nebo útulné kavárničky nebo i fakt, že se jedná o nejstarší náměstí Starého města, sem nakonec přivedou každého. Nás ale nic z toho nezajímá. Postavte se zády k fontáně s Nobelovým muzeem po své pravici a podívejte se na růžově natřený dům před vámi. Kolem zelených oken má několik bílých kamínků, je jimi docela posetý. Ale proč? Že by ozdoba?Kdepak. Je to památka jedné z nejvýznamnějších událostí švédských dějin. Stalo se to v roce 1520, kdy dánský král Kristián nechal vyvraždil 92 příslušníků švédské šlechty z obavy ze vzpoury. Byla to doslova Krvavá lázeň. Také se dodnes této událostí říká Blodbad (krvavá lázeň).

Jistý muž jménem Gustaf Vasa se tak naštval, že vyrazil na Kristiána a roku 1523 se stal prvním švédským králem a zakladatelem dynastie Vasa!

Nicméně zpět ke kamenům. Zkuste je spočítat. Kolik jich je? Přesně 92? Ano, v 17. století nechal jistý Johan Schanz dům postavit s tolika kameny kolem oken kolik bylo zabito mužů během Krvavé lázně. Jako památku samozřejmě. Aby se nikdy nezapomnělo na příkoří způsobené zlými Dány. Nezdá se vám ten růžový dům hned o něco méně idylický?

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *