Kostel Fårö | Fårö kyrka

Fårö kyrka je jediný kostel na celém ostrůvku Fårö. Stojí na impozantním místě, na malém návrší u mořského zálivu Kyrkviken.

Fårö kyrka
Fårö kyrka

 

Z původního středověkého chrámu zůstala jen část zdiva věže (datovaná krátce po roce 1300), současná podoba pochází z přestavby v roce 1858. Na jižní stěně jsou ještě patrné pozice středověkých oken a dveří.

Chrám je vystavěn na křížovém půdorysu, kostelní lavice jsou jak v hlavní lodi, tak v lodích příčných. Na oltářním obrazu je zachován monogram Karla XI. a na řečnickém pulpitu Fridricha I.

Křtitelnice pochází ze 14. století. Původní kazatelna z roku 1601 byla po rekonstrukci kostela přestěhována do rybářské kaple v Hall, nynější je z 18. století.

Interiér kostela
Interiér kostela

 

Hlavní oltář
Hlavní oltář

 

Největším lákadlem pro turisty je obraz z roku 1618, upomínající na zázračné zachránění rybářů, kteří na ledové kře v rozbouřeném moři přežili dva týdny. Připojená báseň, popisující událost, je v dánštině. V kostele zaujmou i některé dobové fragmenty inventáře (truhlice na dary, křtitelnice) a soupis všech duchovních od roku 1591. Ve vstupní předsíni se nacházejí fragmenty starých náhrobků s runovými nápisy, větší náhrobky s podobnými nápisy jsou umístěny podél vnější zdi.
Hřbitov kolem kostela má dvě části, stará část leží před kostelem směrem k silnici, nový hřbitov se rozkládá za kostelem směrem k pastvinám. V zadním rohu, těsně u hřbitovní zídky, je umístěn hrob Ingmara Bergmana. O tom více na samostatné stránce.

Starý náhrobní kámen s runovými nápisy.
Starý náhrobní kámen s runovými nápisy.

 

Autor článku a fotografií Petr Gajdošík | www.nostalghia.cz

Související články

Jazyková korektura Ludmila Doudová

 

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *