Konec Vánoc za doprovodu svatého Knuta

Sníh sice ještě ani pořádně nenapadl a děti nestihly postavit pořádného sněhuláka, ale konec vánočního období už je tu. Možná už jste i vy odstrojili všechna světýlka, ozdoby a čokoládová zvířátka, rozloučili se se stromečkem a poslali ho zvířatům do ZOO.

Na který den ale vlastně připadá konec Vánoc ve Švédsku? A víte, že to není úplně idylický příběh?

Ač jsou pro mnoho z nás švédské Vánoce pohádkovou událostí, i ony musí skončit. A tak se také stane, a to 13. ledna na Tjugondag jul. Tento den se jmenuje podle (překvapivě) dánského prince Knuta Lavarda.

Knut Lavard byl legitimní syn krále Erika I. V roce 1115 ho jeho strýc Niels prohlásil jarlem jižního Jutska a dále byl taky prvním členem dánské rodiny, který přijal rytířské ideály a zvyklosti středověkého Německa.

Niels a jeho syn Magnus Silný byli velmi znepokojeni, že byl Knut uznán císařem. Nijak si s tím proto nelámali hlavu a v Haraldstedském lese poblíž Ringstedu v Zealandu jej zavraždili (alespoň údajně). Tato vražda ale vyprovokovala občanskou válku, kterou ukončil až syn Knuta, Valdemar I. Veliký. Tento Knutův tragický osud nakonec vedl až k jeho kanonizaci v roce 1170.

Den sv. Knuta, jak můžeme přeložit švédský název, byl původně slaven 7. ledna, tedy v den princovy smrti, ale v roce 1680 jej Švédsko a Finsko přesunulo právě na 13. ledna.

Na tento den například ve švédském Värmlandu (na souostroví Ålandy) chodí děti koledovat v maskách kozlů. Slaměný kozel je navíc obecně znakem švédských Vánoc a ve městě Gävle se jeden takový, jen opravdu obrovský, staví až do konce svátků na náměstí.

V celém Švédsku se v tomto čase ale hlavně odstrojí stromeček a z oken se sundají svítící vánoční hvězdy, věnce nebo betlémy. Ze stolů mizí všechny poslední perníčky, které jsou ale teď nahrazeny zbylými čokoládovými figurkami, po kterých se brzy sápou malé, dětské ručičky. Někomu možná bude tohle všechno v záři vánočních světel chvíli chybět, ale nezoufejte, je na co se těšit.

Co například Tlusté úterý? O tom už jste slyšeli?

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *