Knižní poklad

Nevím jak to máte vy, ale já osobně miluji historii. Netáhne mě budoucnouc, ale naopak minulost. Kdybych si mohl vybrat, tak vždy budu volit přesun časem do minulosti a ne do budoucnosti. Miluji vše staré. Nemyslete si o mě, že jsem nějaký sběratel, to rozhodně ne, ale když vidím staré knihy, tak prostě nějak ožiju. Dnes mé srdce plesalo…

Před pár dny jsem na jedné FB skupině koupil 4 bedny plné knížek za 200:- švédských korun. No nekup to. Jedné co jsem věděl bylo, že tam je plno dětských knížek, moje děti knížky milují, nějaké detektivky, severské kriminální ročenky a kuchařky. Vzhledem k cenám knížek ve Švédsku jsem si říkal, že kdybych z toho měl vytěžit jen pár knížek pro děti, tak to bude terno. Byť v koutku duše jsem doufal. Věřil, modlil se a do poslední chvíle věděl, že tam bude i nějaký poklad pro mou duši. Bylooooooooooooooo!!!!!!!

Moje žena je zdravotní sestra a o lékařinu se stále zajímá, byť je už skoro 5 let doma (mateřská, nemocenská) a pro ní tam byla na dně jedné bedny krásná. stará, mnoha, mnoha, mnoha stránková lékařská kniha, takže i já se asi začnu vzdělávat. Já to ale spíše vezmu přes ty slovíčka než medicínu…

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0019-knizni-poklady-01

O pokladech pro děti ani mluvit nebudu. Plno knížek Astrid Lindgren a dalších autorů jsou prostě povinností a musí být součástí každé knihovny ve Švédsku.

Ovšem teď už je řada na mě! Šlo to pomalu, ale grááááááádovalo to. Těch pokladů tam bylo sice více, ale pro vás jsem vybral mou Top trojku.

3. TIDENs stora bok om Europas fåglar

Jsem milovník přírody a divokých zvířat. Švédsko je pro mě v tomto ohledu rájem, protože zde mám přímo pod nosem nekonečné lesy, množství řek a jezer, moře pár metrů od domu, hory od severu k jihu a o množství zvěře ani nemluvě. Navíc jsem vášnivý fotograf ptáků, byť momentálně bez pořádného foťáku, ale i tak se snažím s tím co mám. Proto je tato kniha evropských ptáků pro mě skoro jako bible.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0019-knizni-poklady-05a_postcard

Musím podotknout, že pro mě má daleko větší význam v tom, že je ve švédštině, protože se alespoň mohu učit veškeré názvy a důležité pojmy v jazyce, který bude a vlastně už je mým druhým mateřským. Kniha je plná nádherných ilustrací a mnoha hodnotných informací. Jako bonus jsem v tomto případě zjistil, že ona kniha byla tištěna v Praze v roce 1983 a knihu ilustroval Květoslav Hísek.

Už se těším na jaro až se začne příroda probouzet a já začnu lovit fotky zástupců ptačí říše do sbírky a tato nádherná kniha mi bude pomocníkem.

2. Folkmat, Stig Berg

Dalším, neméně cenným pokladem, pro mě bylo objevení kuchařky Lidové jídlo od Stiga Berga z roku 1982. Chtěl bych se totiž více ponořit do švédského jídla, ale dnešní doba neuvěřitelně ovlivnila švédskou kuchyni z celého světa, a to hlavně arabského a thajského.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0019-knizni-poklady-02a

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0019-knizni-poklady-02b

V této knize jsem našel recepty na jednoduché, levné, rychle a ryze švédské jídla. Jak sama kniha říká ve svém názvu Lidové jídlo.

1. HEMMETS KOKBOK

Jako třešnička na dortě na mě vykoukla tato kniha z poslední bedny. Oni tam snad někde nahoře ví jak moc miluji historii a jak moc mě láká vaření. Vaření staré a poctivé. Jak se už druhým rokem chystám na výrobu vlastních dženů a šťáv z lesních plodů, které tady u nás v lesích rostou doslova tuny.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0019-knizni-poklady-03a

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0019-knizni-poklady-03b_postcard

Objevil jsem svatý grál! Nádherná, starobou provoněná, zažloutlá, ale neuvěřitelně zachovalá kuchařka Hemmets kokbok, tedy Domácí kuchařka, z roku 1905!!! Tak  tady nad tuto knihou teď budu trávit dlouhé hodiny. Číst, studovat, představovat si a nasávat její vůni. Navíc, když mi uvnitř schovala malé tajemství v podobě několika listů s rukou napsanými recepty. Já to prostě miluji!

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0019-knizni-poklady-03e

Můžete se tedy těšit, že s nějakým tím echt švédským receptem na stránkách pochlubím. Nejraději bych s tím začal hned, ale musím vás trošku napínat.

Když jsem knížky procházel, tak z několika z nich vypadly věci, které někomu kdysi patřily a mě tak dovolily nahlédnout do života ve Švédsku před několika desítkami let. Hned jsem si představoval jak rodiny žily a co dělaly.

svedsko-sverige-skandinavsky-denicek-0019-knizni-poklady-04

Díky tomu všemu jsem si uvědomil, že jsem doposud ve Švédsku nenavštívil žádný antikvariát. Úkol na nejbližší dobu je tedy daný. Jako správný Švéd, přeci musím mít doma pořádnou a kvalitní knihovnu. Poklady jsou všude kolem nás a alespoň pro mě není nic lepšího než si večer sednout se skleničkou vína, dobrého čaje nebo kávy ke knížce. Ke kníže, která na mě dýchá svou historií. Ty zažloutlé a lehce ošoupané listy. Vazby, které drží na vlásku a o krásných ilustracích knih ani nemluvě.

Počítač a googlování je fajn, ale stará poctivá kniha je jako Bible, kterou prostě nejde nahradit.

Přeji vám, aby i vy jste našli tu svou bibli, která vás dostane.
Pavel

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Knižní poklad

 • Profilový obrázek
  2016-01-27 (13:56)
  Permalink

  Ahoj Pavle, velké díky za Tvůj web, je skvělý a čtivý. Miluji Skandinávii, přírodu, knihy a vaření…Tak nás moc dlouho nenapínej se starými švédskými recepty. Určitě nebudu sám, kdo je ocení. Zatím Ti přeji hodně chuti do psaní:)

  Tom

  Reagovat
  • Pavel Stanco
   2016-01-28 (18:02)
   Permalink

   Ahoj Tome, děkuji za slova chvály. Jsem rád, že se web líbí. Na recepty se chystám co nejdříve 😉

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *