Knihomolský průvodce Stockholmem

Není to jenom místo, kam se schovat, když venku hodně prší (i když i to je dobrý nápad). Je to taky místo, kde to báječně voní knihami a kde si v některých případech můžete dát kafe (a naplánovat si tam třeba i rande). Není jenom pro knihomoly a podivíny a jenom ty, co mluví Švédsky. Je úplně pro všechny a vy byste měli znát to nejlepší. Řeč je o knihkupectví (celkem sedmi), do kterých vás zvu, na šálek kávy, na listování knihami nebo na utrácení kupy peněz!

Hipsterské knihkupectví

Bezpochyby nejútulnější knihkupectví leží kousek od metra Slussen na ulici Götgatan 37. V celkem malé místnosti se knihy v policích tyčí až ke stropu a když si dáte trochu práce, najdete zde i ty největší vychytávky z celého světa. Söderbokhandel neprodává jen bestsellery a klasiky. Prostor nechává i menším národům a menším spisovatelům. V rohu u zahraniční literatury se můžete schoulit do červené pohovky a začíst se do knihy, kterou si třeba nechcete koupit domů. Tohle knihkupectví , které na Södru stojí už od roku 1927, je bezesporu nejlepší v celém Stockholmu!

Söderbokhandel, Götgatan 37

Knihkupectví pro sci-fi maniaky

Z úplně jiného žánru je knihkupectví vědecko- fantastické literatury na Gamla Stanu. Zaměřuje se jen na sci-fi literaturu a všechno s tím spojené a je rozhodně nutností pro fanoušky tohoto žánru. Nejen knihy, ale i komiksy, plakáty a jiné suvenýry se nacházejí v tomhle fantastickém ráji. Už jen pro tu atmosféru byste do něj měli nahlédnout.

Science-Fiction bokhandel, Västerlånggatn 48

Knihkupectví, kde je všechno

Řetězcové knihkupectví (něco jako knihkupectví Neoluxor) jehož pobočky najdete na každém rohu města, na seznam řadím jen kvůli pobočce kousek od metra Hötorget. Ta je totiž moje milovaná. Výběr knižních lahůdek není tak velký jako na Södru, ale nabídka titulů v angličtině (a jiných jazycích) je dech beroucí. Opravdové pošušňáníčko pro knižní milovníky. Strávit v něm můžete i hodiny, dokud se nevyčerpáte. Potom se stavte na kafe a něco k snědku do Wayness kavárny, která je součástí knihkupectví. Geniální.

Akademibokhandel, Kungsgatan 48

Papírnictví a knihy

V kulturní a bohémské čtvrti v okolí Mariatorget se nachází i tahle perla. Kromě příjemného prostředí a zajímavých titulů nabízí i bloky a pohledy a krásné sešity pro grafomany. Například i moje oblíbené Deaf Messanger diáře. Hned vedle můžete skočit na kafe do kavárny Mellqvist a pak pokračovat prohlídkou starého pivovaru za rohem. Co víc si přát?

Bysis bok a papper, Hornsgatan 80

Anglický obchůdek

Pokud si na dovolené ve Stockholmu chcete něco přečíst anglicky, zamiřte do English Bookshop, kde najdete knihy v angličtině ze všech koutů světa i ty švédské přeložené. Obchůdek sám sebe nazývá „rájem knihomolů“ a tím opravdu je. První pobočka byla otevřená v Uppsale roku 1995. Každý týden do obchůdku přivážejí čerstvé knížky z Anglie a Ameriky a proto neváhejte a klidně si i něco objednejte. Třeba i online!

English Bookshop, Södermannagatan 22

Dětský knížní ráj

Knihkupectví pro děti nesmí v našem výčtu chybět. Protože co když sháníte perfektní dětskou knížku? (Třeba sami pro sebe, abyste se vrhli na učení švédštiny?) Bokslukaren není jen obyčejné knihkupectví. Je to kulturní centrum pro děti. Místo, kde děti můžou knížky doslova „hltat“ (slukar) a kde můžou potkat jiné děti, co hltají knížky a můžou si tam i hrát a zažívat jiné dobrodružství. No prostě jděte tam (s dětma i bez nich).

Bokslukaren, Mariatorget 2

Paulovo knihkupectví

Na Mariatorget zůstaneme i u našeho posledního tipu. Je jím malé rohové knihkupectví, které vy, co čtete průvodce Stockholmem pravidelně, už znáte viz. To nejstarší knihkupectví. Proto nebudu dodávat nic víc snad jen, že právě tady seženete třeba Krtečka ve švédštině.
PS: Motto knihkupectví zní: Tady najdeš tu knihu a je to naprostá pravda. Pokaždé v něm najdu přesně tu knihu, kterou jsem hledala, aniž bych o tom věděla.

S:t Pauls Bok – & Pappershandel, Sankt Paulsgatan 24

Autor Vicky ze Stockholmu | Sleduj stockholmbyvicky na Instagramu

Víte, že Vicky připravuje Průvodce Stockholmem v tištěné podobě? Ano, ano. Už brzy více…

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Knihomolský průvodce Stockholmem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *