Kdo je HEN?

Možná už jste si někdy v některém švédském textu přečetli slovíčko hen a napadlo vás, že je tam překlep, že by tam mělo být hon (ona) nebo han (on). Ale nenechte se zmýlit, švédština začala používat tohle nové osobní zájmeno naprosto uvědoměle a snaží se tím docílit toho, aby se někdo náhodou neurazil nesprávným označením.

Hen se používá jako generově neutrální zájmeno a existuje spousta případů, kdy je velmi příjemné sáhnout právě po něm. Jedná se o případy, kdy se nám nechce zamotávat do vět typu:

„Om en lärare vill förklara något, måste han eller hon skrika.“

Česky bychom doslova přeložili: „Pokud chce učitel něco vysvětlit, musí on nebo ona křičet.“

V češtině podtržená zájmena vynecháme (ale pokud chceme rýpat, vyvstane nám očividně problém ve slově „učitel“, protože by se mohl objevit někdo, kdo by namítnul: „A učitelka co?“)

Každopádně švédština dotyčná zájmena úplně vynechat nemůže. Nahradí je zato pohodlným, neutrálním hen.
Zájmeno hen přijde vhod také tehdy, když mluvíme o někom, kdo nechce být kategoricky označen za muže či ženu. Funguje tedy ideálně pro označení tzv. třetího pohlaví.

Loňská vítězka Eurovize Conchita Wurst si zájmeno hen nemůže vynachválit.

kdo-je-hen-01-svedsko-sverige

Někteří mají dokonce za to, že úplně nejlepší by bylo používat prostě jenom hen, pro jistotu. Může se hodit v případě, že pohlaví neznáme, a nebo jej nechceme uvést. A někteří zájmeno hen používají u dětí, dokud se ještě samy nerozhodly, kým budou, jestli holčičkou či chlapečkem.

To je samozřejmě pro většinu lidí, ač Švédů, přeci jen trochu moc. Argumenty proti znějí jasně. Děti jsou z tohoto označování spíš zmatené. A proč bychom měli používat hen u osob, které už mají o svém pohlaví celkem jasno? Nezacházíme tady s rovnoprávností trochu do extrému?

Někdo je proti čistě z principu. Proč zavádět do švédštiny nové slovo, když jsme si doposud vystačili bez něj? A pak je tu také ten problém, že Švédi mluví perfektně anglicky a při slově hen jim v hlavě naskočí význam, který má v angličtině, tedy slepice.

kdo-je-hen-02-svedsko-sverige

Debata ohledně tohoto nevinného zájmena nebere konce. A vy, kteří se švédsky učíte, se proto budete muset rozhodnut, na které straně stojíte. Hodně štěstí!

Autor článku Kateřina Duchoňová

banner-vyuka-svedstiny-skype

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

3 thoughts on “Kdo je HEN?

 • Profilový obrázek
  2015-11-24 (15:39)
  Permalink

  Volovina. Je tzv. notorietou (niečím všeobecne známym!, že slovo „pachatel“, „podezřelý“ atď. v počiatočnom štádiu vyšetrovania nepoukazuje automaticky na pohlavie. Ale jasné, zrovna týmto sa teraz má svet zaoberať 🙂

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2015-11-24 (9:54)
  Permalink

  Hen se primarne pouziva pri policejnim vysetrovani, dokud neni znama identita pachatele. Minimalne pro tento ucel by mela nalezt adekvatni vyraz i cestina…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *