Karlskrona

Město Karlskrona, nebo-li Karlova koruna, je hlavním městem provincie Blekinge, která leží na jihu Švédska a rozprostírá se na 33 ostrovech. Je to také hlavní přístav švédského námořnictva.

Tuto fotografii jsem objevil na webu www.skyscrapercity.com a je asi nejlepší co jsem na toto úžasné město našel. Já bohužel neměl tu možnost se zde osobně podívat, ale už teď vyhlížím den, kdy to udělám. Neuvěřitelně mě láká. (autor Italiano95, zdroj www.skyscrapercity.com)
Tuto fotografii jsem objevil na webu www.skyscrapercity.com a je asi nejlepší co jsem na toto úžasné město našel. Já bohužel neměl tu možnost se zde osobně podívat, ale už teď vyhlížím den, kdy to udělám. Neuvěřitelně mě láká. (autor Italiano95, zdroj www.skyscrapercity.com)

V polovině sedmnáctého století válčili Švédové s Dánskem a vyhrál provincie Blekinge a Skåne. Tím se otevřela možnost přesunití hlavní švéské námořní základny na jih Švédska. Toto bylo celkem pochopitelné, neboť švédové byli ve válce právě nejvíce s Dány. Proto v roce 1680 nechal král Karel XI. na skalnatém a téměř opuštěné ostrově Trossö zahájit výstavbu nového přístavu, vojenské loděnice a s tím pochopitelně také město. Toto město mělo být svědkem tehdejší moci Švédska.

Toto místo bylo vybráno pro svou snadnou obranu. Jednak se nacházelo na ostrově a také kolem hlavního ostrova bylo mnoho dalších ostrovů a ostrůvků. Karlskrona se rychle rozvíjela a již v osmnáctém století bylo třetím největším městem ve Švédskua karlskronské loděnice nějvětší továrnou ve Švédsku. Město ovšem rostlo díky vojenskému námořnictvu, takže když přijalo politiku neutrality, tak vývoj města začal stagnovat.

Karlskrona je kombinací městské a přímořské architektury. Souběžný vývoj plánování loděnic a městské architektury v sedmnáctém století, vyvolával zájem v celé Evropě. Jak přímořské město, tak loděnice jsou stejné od doby svého vzniku, kdy jeho plán schválil král Karel XI.  až po současnost. Díky této ojedinělé kombinaci se Karlskrona dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na seznamu jsou vojenské a civilní architektonické památky ve městě.

Místa, která stojí za slédnutí

Kostel Amiralitetskyrkan a žebrák Rosenbom

Ve městě je největší dřevěný kostel ve Švédsku, který byl postaven v roce 1685 jako provizorní kaple. Před kostelem je dřevěná socha dědečka Rosenboma, legendárního žebráka. Pod jeho kloboukem je schránka na milodary pro potřebné. Kostelní zvonice stojí v parku Amiralitetsparken, ve kterém roste více než 20 druhů stromů.

Stará loděnice

Stará loděnice je nejdelší dochovanou dřevostavbou ve Švédsku. Její délka je 300 metrů. Turistická kancelář zde pořádá výlety s průvodcem. Místní tomu říkají osmý div světa.

Námořní muzeum Marinmuseum na ostrově Stumholmen mapuje švédskou námořní historii, takže tohle muzeum byste rozhodně vynechat neměli.

Odkazy na město Karlskrona a okolí

Související články

Zdroj

 • Čerpáno ze stránek města Karlskrona
 • Úvodní fotografie Pixabay
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 thoughts on “Karlskrona

 • Profilový obrázek
  2016-05-12 (11:13)
  Permalink

  Dobrý den,Vaše sreánky jsou bezva,ale Švédsko je tak velké,že nevím co je nej.Jsme 55letý pár a milujeme přírodu.Mohl byste nám poradit co je in.Trasa: Teleborg-Ales Stenar-Stenshuvud-Karlkrona-Oland-Jonkoping-Vattern-Stendorren-Stockholm-Kybacka Gard-Hoga-kusten-Njupeskar a potom Norsko.Bylo by možné napsat nějaké podrobnější informace o těchto lokalitách.Neumíme anglicky ani německy.Děkuji. Dana Šinknerová

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *