Karel XVI. Gustav | H.M. Konung Carl XVI Gustaf

Král Karel XVI. Gustav, celým jménem Carl Gustaf Folke Hubertus, se narodil 30. dubna 1946 ve městě Solna jako jediný syn prince Gustava Adolfa (1906 – 1947) a princezny Silvie Sasko-Kobursko-Gothajské (1908 – 1972). Je spřízněn se všemi panujícími monarchy v Evropě. Jeho otec devět měsíců po chlapcově narození 9. ledna roku 1947 zahynul při letecké havárii v Kodani. Karel Gustav se o otcově smrti dozvěděl, až když mu bylo sedm let.

Švédský král Karel XVI Gustav (zdroj www.kungahuset.se)

 

V roce 1968, po dvou a půl letech vojenské výchovy, se stal důstojníkem. Na Universitě v Uppsale studoval historii, sociologii, politologii, finanční právo a ekonomii.

29. října roku 1950, po smrti Gustava V., se stal následníkem trůnu, na který nastoupil 15. září 1973 po smrti svého děda krále Gustava VI. Adolfa.

Švédský král Karel XVI Gustav (zdroj www.kungahuset.se)

 

Manželství a potomci

19. června roku 1976 se ve Stockholmu oženil se Silvií Sommerlathovou (Silvia Renate), s níž se seznámil na Letních olympijských hrách 1972 v Mnichově, kde pracovala jako hosteska. Silvia není urozeného původu a Gustav VI. Adolf z tohoto důvodu vnuka odrazoval od sňatku – podle švédského práva pokud by se s ní Karel Gustav oženil ještě jako korunní princ, musel by opustit královský dům a ztratil by svůj nárok na královský trůn. Tento zákon ovšem platil jen pro prince, nikoli pro vládnoucího monarchu, proto se sňatek uskutečnil, až se Karel Gustav stal sám králem.

Švédský královský pár Karel XVI Gustav a jeho žena Silvia (zdroj www.kungahuset.se)

 

Z jejich manželství se narodily tři děti:

  • korunní princezna Viktorie Švédská | Victoria Ingrid Alice Désirée (* 14. července 1977)
  • princ Karel Filip | Carl Philip Edmund Bertil (* 13. května 1979)
  • princezna Madeleine | Madeleine Thérèse Amelie Josephine (* 10. června 1982)

Tak jako většina Švédů byl Karel Gustav proti změně nástupnického práva a chtěl, aby po něm na švédský trůn usedl jeho syn Karel Filip, narozený jako jeho druhé dítě po dceři Viktorii. Parlament však v roce 1979 odhlasoval ústavu, která vstoupila v platnost 1. ledna roku 1980. Princ Karel Filip tak byl následníkem trůnu sedm měsíců svého života, v důsledku změny ústavy, potažmo nástupnického práva se první v nároku na trůn stala jeho sestra, nejstarší dcera Karla XVI. Gustava Viktorie.

Aktivity

Kompetence krále jsou od roku 1975 omezeny na reprezentativní funkci. Král nemá právo na ústavní iniciativy, nejmenuje premiéra, není ani vrchním velitelem ozbrojených sil. Kromě státnických povinností se věnuje také lyžování, jachtingu, zahradničení a jízdě na koni.

Král plní velmi důležitou roli v prezentování své země za hranicemi. Na mezinárodní scéně je znám především v souvislosti Nobelovou cenou, kterou předává každoročně ve všech oborech vyjma Nobelovy ceny míru, kterou předává norský král.

Král ještě jako miminko v náručí své matky Sibylly a otce Gustava Adolfa (zdroj Wikipedie)

 

Fotografie Karla y dětských let. Datováno někdy kolem roku 1950. (zdroj Wikipedie)

 

Král je docela pověstný svými přehmaty v mediích. Již mnohokrát se stalo, že král vycouval z výsluní na nějakou dobu či se dokonce omlouval, resp. královský palác se omlouval nebo chcete-li vysvětloval „jak to ten král myslel…“.

Čerpáno z Wikipedie

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

2 komentáře: „Karel XVI. Gustav | H.M. Konung Carl XVI Gustaf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *