Kalmar

Město Kalmar leží na jihovýchodě Švédska, na pobřeží Baltského moře. Kalmar byl zbudován na ochranu švédského pobřeží ve 12. století a dnes láká stovky turistů k návštěvě, převážně v letních měsících. Pro turisty jsou asi nejpřitažlivější historické památky a pěkné pláže na vedlejším ostrově Öland.

Kalmar je krásné, čisté městečko s necelými 37 tisíci obyvateli, přičemž každoročně přibývá množství studentů nastupujících na místní kalmarskou univerzitu. Za podzimních a zimních měsíců je však město prázdné a pusté, proto je vhodnější ho navštívit na jaře a v létě.

Kalmar slott

Základní kámen zámku byl položen roku 1180 knížetem Knutem Erikssonem a dnešní vzhled byl dotvořen v 15. století.

Renezanční zámek proslul převážně díky uzavření politického seskupení mezi Švédskem, Dánskem a Norskem, neboli Kalmarskou unii, která zde byla založena v roce 1397.

Gamla stan

V sousedství zámku je Staré město. Za vidění zde stojí jednak nejstarší domy v Kalmaru, ale také v těsné blízkosti kuriózní kalmarsky hřbitov. Během války s Dánskem, nechali švédští vojáci vyhodit do vzduchu místní kostel, takže pozůstatky hřbitova leží v podstatě na otevřeném prostranství bez jakékoli kapličky. Místo ní zde uprostřed stoji krypta lektora Johana Stagnela, který v 18. století patřil k největším volnomyšlenkářům a potížistům v celém okolí. Namluvil si totiž již vdanou ženu a ta se po smrti manžela přestěhovala do lektorova domu a žila s ním bez uzavření sňatku manželského, což na kalmarské poměry té doby byl nepředstavitelný skandál! Za zmínku také stojí náhrobek tehdejšího zámeckého pána. Když vévoda Karel obsadil roku 1599 zámek, nechal zámeckému pánovi Christopheru Anderssonovi Gripovi setnout hlavu a napíchnout jí na kůl. Ani to mu ale nestačilo, a proto nechal náhrobek, pod nímž již spočívala manželka hradního pána a jeho bezhlavé torzo, přeseknou tak, aby ani náhrobek nenesl jejich podobizny.

Muzeum

Největším lákadlem místního muzea je expozice o potopené válečné lodi Krunan. Ta se potopila kousek od jižního pobřeží Ölandu v roce 1676 a na palubě v té chvíli bylo 850 mužů a 126 kanónů.

Pláž

U malé pláže v centru města bydleli v 18. století ti nejchudší Kalmarčané. Žili zde stavitelé lodí, rybáři, mladí tesaři, splétači lan apod. Hned kousek odtud najdeme Klapphuset, který sloužil až donedávna k mytí koberců.

Odkazy

Zdroje

  • Společník cestovatele IKAR, Švédsko, vydavatelství Euromedia Group, k. s.
  • Wikipedie
Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

One thought on “Kalmar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *