K majáku Landsort

Stejně jako postava v knize Virginie Wolfové, ani já se nemůžu dostat k majáku. Cesta se odkládá, pořád dokola. Počasí je špatné. V létě prší a v zimě nejezdí k majáku loď. Maják je tak blízko, ale dostat se k němu je skoro nemožné.

sverige-svedsko-vicky-ze-stockholmu-0025-landsort-04Každá cesta k majáku je dobrodružství. Žádný maják nestojí na snadno dostupném místě, vede k němu dlouhá a krkolomná cesta. Jedna z nich vede i k Landsortu.

Landsort na ostrově Öja, jen kousek od přístavu Nynäshamn a jen pár hodin od Stockholmu, je nejstarší maják na švédském území. Jeho základy byly postaveny už v roce 1691.

Ostrov Öja je malý ostrov s jednou restaurací, jedním obchodem a dvěma přístavy. Ostrov žije převážně sezónním životem. V létě plný turistů, na konci sezóny opuštěný a prázdný. Loď z Ankarudden jezdí v létě několikrát denně na jeho jižní část. Při nepřízni počasí odjíždí ze severní části, proto je lepší dát si pozor a vydat se do přístaviště včas.

Během sezóny je možné podívat se i do podzemí. Jeden ze strategicky  nejdůležitějších obraných komplexů Švédska byl postaven právě na Landsortu v 70. letech během studené války. Úkryt měl zabránit nepřátelských silám proniknout na švédskou půdu.

Cesta z Ankaruddenu stojí jen kolem čtyřiceti korun, na Ankarudden jezdí autobus číslo 852 z přístavu Nynäshamn. Na konci srpna konečně nasedám na autobus i já.

Přístaviště na ostrově Öja
Přístaviště na ostrově Öja

A potom nezbývá než nasednout na červenobílou loď a vydat se na otevřené moře. Maják je vidět zdálky, jako malá bílá tečka. Když zakotvíme u ostrova, vypadá docela nadosah. Chci se k němu dostat co nejdřív a tak slepě zahýbám směrem k němu, přes velké šedé kameny, až se ocitnu úplně sama, ostatní cestující zmizeli na opačnou stranu. Přeskakuju kameny a velkého černého hada, přes zahradu na zimu zavřeného vandrarhemu a nakonec stojím před ním. Konečně.

Ten nejstarší maják Švédska.

Už na dohled
Už na dohled

Na ostrově v srpnu je jen pár živých duší. Sedím u majáku několik hodin, než je čas vrátit se do přístavu. Pode mnou se skrz celý ostrov rozléhá vojenský úkryt. Nebe nad širým mořem se chystá k dešti. Dělá se tma.

Může se vám hodit

Podobné odkazy

[wpgmza id=“114″]

 

veronica-opatrilova-vickyVicky pochází z Opavy. Dlouhá léta studovala španělské filologie v Brně, než jí došlo, že stojí na místě a musí se odvážit následovat svoje sny. V roce 2012 odjela do Švédska. Pracuje jako průvodkyně Stockholmem, překladatelka, učitelka švédštiny a servírka. Miluje hudbu, kafe ve velkých šálcích, vařit podle Gennara Contalda a běhat lesem kolem moře. Píše. Píše a píše a jejím největším snem je, aby svým psaním udělala někoho šťastným. Alespoň na chvíli.

banner-vyuka-svedstiny-skype

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

3 thoughts on “K majáku Landsort

 • Profilový obrázek
  2018-06-08 (7:18)
  Permalink

  Maják se dá i navštívit. Od půlky července do půlky srpna jsou prohlídky každý den v 11:00 a 15:00, mimo toto období se dá předem zavolat do místní restaurace Svedtiljas na 070 899 92 96 nebo na 070 542 80 48 a domluvit se 🙂 Je to nutné udělat aspoň den předem, prohlídka pak bude druhý den v 11:00.

  Reagovat
 • Profilový obrázek
  2016-05-15 (17:24)
  Permalink

  Pišete tak krásně, že se člověk cítí jakoby to přežil na vlastní kůži. Díky moc a hodně štěstí!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *